EVENIMENT
Ziua ARMATEI, sărbătorită la Cluj, Păuliș, Carei și Satu-Mare. Care este PROGRAMUL
Cu ocazia Zilei Armatei României, 25 octombrie, marile unități și unități din cadrul Diviziei 4 Infanterie „Gemina” organizează o serie de ceremonii militare în garnizoanele din aria de responsabilitate a diviziei.
„Manifestările care vor avea loc în localitățile Cluj-Napoca, Păuliș, Carei și Satu-Mare se vor desfășura după următorul program:
· Cluj-Napoca – începând cu ora 10.00, la Monumentul „Glorie Ostașului” Român din Piața Avram Iancu; detaşamentul de onoare va fi constituit din militari ai Regimentului 317 ISR „Vlădeasa”, Batalionului 55 Comunicații și Informatică „Napoca” și Muzica Militară a Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”.
CITEȘTE ȘI: Armata ANGAJEAZĂ soldați și gradați profesioniști. Peste 900 de locuri disponibile
· Păuliș, județul Arad – începând cu ora 13.30, la Monumentul Eroilor; detașamentul de onoare va fi constituit din militari ai Batalionului 191 Infanterie „Colonel Radu Golescu” și Muzica Militară a Brigăzii 18 Cercetare Supraveghere „Decebal”.
· Satu Mare – începând cu ora 10.00, la Monumentul Ostașului Român; detașamentul de onoare va fi constituit din militari ai Batalionului 52 Geniu “Tisa”, Inspectoratului Județean de Jandarmi „General de brigadă Ioniță Borșan” Satu-Mare, Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Someș” al județului Satu Mare și Muzica Militară a comandamentului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”.
· Carei – începând cu ora 14.00, la Ansamblul Monumental „Glorie Ostașului Român”; programul ceremoniei va curpinde depunere de coroane, jerbe și buchete de flori, sosirea „Ștafetei Veteranilor Invictus”, și defilarea gărzii de onoare; detașamentul de onoare va fi constituit din militari din Batalionul 811 Infanterie „Dej”, Batalionul 812 Infanterie „Bistrița”, Batalionul 813 Infanterie ,,Maramureș”, Batalionul 317 Sprijin Logistic ,,Voievodul Gelu”, Inspectoratul Județean de Jandarmi „General de brigadă Ioniță Borșan” Satu-Mare, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Someș” al județului Satu Mare și Muzica Militară a comandamentului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”. Începând cu orele 10.00, în Parcul Karoly va fi disponibilă o expoziție de tehnică și echipamente militare”, au anunțat organizatorii.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






