ACTUALITATE
Violeta Alexandru: „Vom fi la timp, vom fi în grafic, pensiile se vor da la începutul lunii septembrie”
Violeta Alexandru, Ministrul Muncii, anunță că pensiile vor fi date la timp în luna următoare, luna sempembrie. Nelămurirea consta în ridicarea acestora cu un procent de 14%, sumă pe care Guvernul se angajează să o finanțeze.
Această creștere în contextul crizei coronavirus este un efort extrem, spun analiștii și cei care fac parte din Executiv.
„Vom fi la timp, vom fi în grafic, pensiile se vor da la începutul lunii septembrie”, a declarat Violeta Alexandru, duminică.
Pensiile sunt pregătite
„Suntem deja gata cu pensiile pentru agricultori, suntem aproape gata cu pensiile de stat acordate în numerar prin Poșta Română asigurându-mă că și acolo lucrurile sunt planificate de așa manieră încât să nu existe nicio întârziere.
Citește și Noua FORMULĂ de CALCUL a PENSIILOR majorate de la 1 ianuarie 2022
Deja am început pentru o parte dintre județe tipărirea cupoanelor pentru pensiile celor care primesc pe card, mergem în paralel, se lucrează cu toată seriozitatea”, a adăugat ministrul Muncii.
Creșterea cu 14%
„Este o creștere extrem de mare care ne angajăm să o putem finanța atât pe anul viitor, cât și pe anii care vor urma. În ceea ce privește alte creșteri ulterioare, orice altă decizie de creștere a pensiilor va fi luată doar pe baza unor analize economice extrem de serioase”, a explicat Ludovic Orban.
Karla Fanea
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






