Connect with us

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Zeci de actori clujeni au protestat în fața Teatrului Național. Artiștii contestă noile reguli de evidență a muncii

Publicat

Publicitate
Cozi lungi de oameni așteptând la intrarea în clădirea emblematică din Cluj-Napoca, simbol al orașului, în fața unei arhitecturi istorice impresionante.

Zeci de actori și artiști din instituțiile publice de spectacole și concerte din Cluj-Napoca au participat marți, 10 februarie, ora 14:30, la un protest simbolic organizat în fața Operei Naționale Române și a Teatrului Național, nemulțumiți de noile instrucțiuni ale Ministerului Culturii privind organizarea și evidența timpului de muncă.

Acțiunea, descrisă de participanți drept un „protest de stare”, a avut loc simultan cu manifestații similare în alte orașe din țară. Artiștii spun că noile reguli introduc o birocrație excesivă și riscă să transforme munca artistică într-un proces rigid de raportare administrativă, incompatibil cu specificul profesiei.

Actorii: „Munca artistică nu poate fi contabilizată”

Actrița Elena Ivanca a declarat că activitatea artistică presupune un proces continuu, dificil de încadrat într-un program fix sau într-un formular standardizat.

„Ceea ce încearcă ei nu poate fi contabilizat. Este un efort afectiv pe care îl faci în fiecare zi. Ești atent la oamenii din jurul tău, ești atent la natură, ești atent la text, ești atent la ce se întâmplă în general în lume, ca tu după aceea să poți să pui oglinda lumii în față.

Nu este o fugă de responsabilitate sau de muncă. Nicio secundă nimeni nu își dorește asta. Dimpotrivă, noi ne dorim să fim cât mai prezenți pe scenă. Dar câteodată se poate întâmpla asta, câteodată nu se întâmplă asta. Tu nu ești liniștit niciodată”, a spus actrița.

Aceasta a subliniat că procesul creativ continuă și după finalizarea spectacolelor.

„Se termină spectacolul și te gândești ce aș putea să aduc mai mult spectatorului, cum aș putea să-i dau o clipă de speranță.

Spuneți-mi, cum poate fi contabilizată speranța? Cum poate fi contabilizată credința? Este un efort pe care îl facem în fiecare zi, admirând oricare altă poveste”, a adăugat Elena Ivanca.

Dan Chiorean: „Specificitatea muncii noastre nu poate fi normată”

Actorul Dan Chiorean a criticat noile instrucțiuni, susținând că acestea impun justificarea rigidă a unui program de opt ore zilnic, fără a ține cont de particularitățile profesiei.

„Este vorba de acea ordonanță circulară 766, în care ministrul Culturii s-a gândit, cu caracter obligatoriu pentru toate instituțiile de cultură subordonate Ministerului Culturii, să introducă această normare, justificarea de opt ore a programului. Nu se poate face lucrul ăsta. Specificitatea muncii noastre este absolut diferită”, a spus actorul.

Acesta a adăugat că este surprins de decizie, în contextul în care ministrul provine din mediul artistic.

„Mă miră că ministrul Culturii, care este actor, chiar nu înțelege lucrurile astea. Am înțeles că s-a făcut la solicitarea Curții de Conturi, dar datoria lui, cel puțin de bun-simț, este să îi convingă că nu se poate monitoriza în felul acesta”, a declarat Chiorean.

„Vom face apel la căile legale”

Actorul Dan Chiorean a precizat că artiștii au deja documentele necesare și că implementarea are termen limită.

„Am la mine documentul unde scrie clar că are caracter obligatoriu. Instituțiile au primit foile pe care trebuie să le completăm, iar în 30 de zile se va aplica.

Dacă până în 2017 Codul Muncii reglementa foarte clar munca artiștilor ca muncă nenormată, după aceea s-a schimbat și este normată. În loc să se revină la varianta care funcționa bine, acum pare că se merge pe principiul: dacă un lucru merge bine, hai să-l stricăm”, a spus actorul.

În privința pașilor următori, Chiorean a spus că artiștii vor încerca dialogul și contestarea legală.

„Evident că vom face apel la căile legale, vom încerca organizarea sindicală și dialogul cu ministrul Culturii”, explică actorul.

„Birocrația interferează cu procesul artistic”

Un alt actor prezent la protest a afirmat că raportările detaliate cerute ar putea afecta procesul creativ și timpul dedicat pregătirii rolurilor.

„Ceea ce ni se cere este să ne justificăm prin diferite hârtii, într-o birocrație care nu-și are rostul. Nu că nu ar fi posibilă, o putem face, dar va interfera cu procesul artistic. Ce să scriu? Că mă trezesc noaptea și repet o frază musicală? Că observ oamenii din jur pentru studiu individual? Asta facem tot timpul”, a declarat acesta.

O coadă lungă de oameni așteaptă în fața unui magazin din Cluj-Napoca, indicând o situație de aglomerație sau eveniment special în oraș.

Artistul a explicat că pregătirea pentru roluri depășește limitele unui program formal.

„Din timpul liber, care nu e timp liber, mă gândesc permanent cum să cresc, cum să îmbunătățesc rolul. Cum justifici toate aceste ore?”, a spus el.

Ce prevăd noile instrucțiuni ale Ministerului Culturii

Ministerul Culturii, Demeter András István, a publicat recent instrucțiuni privind organizarea și evidența timpului de muncă pentru personalul de execuție din instituțiile publice de spectacole și concerte, în încercarea de a crea un cadru unitar pentru artiști și personalul tehnic.

Documentul menține durata normală a timpului de muncă la opt ore pe zi și 40 de ore pe săptămână, dar permite repartizarea inegală a activităților, în funcție de repetiții, spectacole, turnee sau perioadele de pregătire.

Instrucțiunile introduc obligația unei evidențe detaliate a activităților: prezența la sediu trebuie consemnată prin sisteme de pontaj sau documente interne, iar studiul individual realizat în afara instituției trebuie raportat lunar, cu avizarea superiorului ierarhic. Aceste evidențe stau la baza calculului drepturilor salariale.

Teatru Maghiar, solidar artiștilor

Actorii Teatrului Maghiar de Stat Cluj își exprimă solidaritatea cu colegii lor de la Teatrul Național București și susțin demersurile formulate.

„Considerăm că acest proiect ucide creativitatea în cultură și îi transformă pe artiști în «scriitori de rapoarte zilnice», iar pe directorul artistic sau pe manager – în «raportorul» nostru, al tuturor.

Munca artistului nu poate fi normată în 8 ore pe zi, munca lui nu este doar pe scenă, este şi cu sine – începând în zori şi terminându-se noaptea -, timp de 10 luni pe an, 6 zile pe săptămână, iar o ora in scena presupune un consum emoțional greu de cuantificat”, transmit reprezentanții Teatrului Maghiar de Stat Cluj.

Artiștii spun că protestul este doar un semnal

Participanții la acțiune au subliniat că protestul nu a fost unul clasic, ci un gest simbolic de solidaritate și de atragere a atenției asupra modului în care noile reguli ar putea afecta activitatea artistică.

Artiștii au declarat că își doresc dialog cu autoritățile și soluții adaptate specificului profesiei, pentru a evita transformarea muncii creative într-un proces dominat de raportări administrative.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate