Connect with us

EVENIMENT

Fostul șef al Jandarmeriei Cluj, Aurel Litan, rămâne în arest la domiciliu. Tribunalul i-a respins contestația

Publicat

Publicitate
Obţine certificare pentru arme de foc la cursuri specializate în Cluj, organizate de Firearmstraining, partenerii Cluj24.ro pentru informare despre școlarizarea în domeniul armamentului.

Tribunalul Cluj a respins, marți, contestația depusă de fostul șef al Jandarmeriei Cluj, general de brigadă (r) Aurel Litan, la măsura arestului la domiciliu pentru agresiune sexuală asupra unei fete de 17 ani. 

Litan a fost plasat în arest la domiciliu în 31 ianuarie, pentru 30 de zile, cu obligativitatea purtării unei brățări electronice de supraveghere, de magistrații Judecătoriei Cluj-Napoca, iar contestația acestuia trebuia judecată, inițial, miercuri, 11 februarie.

Curios, însă, cauza a fost mutată mai repede cu o zi, și pusă pe rolul Tribunalului Cluj marți, în 10 februarie de la ora 14.

”Respinge, ca nefondată, contestația inculpatului Aurel Litan, împotriva încheierii penale a Judecătoriei Cluj-Napoca. Obligă contestatorul la plata către stat a sumei de 500 lei, reprezentând cheltuieli judiciare avansate de stat. Definitivă”, arată Tribunalul Cluj.

Nu se știe de ce s-a preschimbat termenul

Purtătorul de cuvânt al Tribunalului Cluj, judecătorul Sergiu Cârlan, a declarat pentru Cluj24 că preschimbarea termenului unei cauze se practică.

”Nu știu exact în acest caz care a fost motivul. Pot fi multe cauze pentru care se preschimbă termene. Unele au în vedere caracterul urgent al cererii , să nu expire măsura înainte de a se pronunța, dacă ajunge prea târziu de la prima instanță dosarul”, a explicat acesta.

 




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate