Connect with us

ACTUALITATE

„Pensiile speciale vor fi eliminate”. Declarațiile lui Dan Barna și Kelemen Hunor

Publicat


Vicepremierul Dan Barna, lider USR, anunţa luni faptul că, eliminarea pensiilor speciale pentru parlamentari va figura pe ordinea de zi a birourilor permanente reunite. Mai mult, vor intra în plenul reunit al Camerei Deputaţilor şi Senatului cel mai târziu săptămâna viitoare. Kelemen Hunor propune impozitarea pensiilor speciale la un nivel raportat la indemnizația președintelui României.

Pensii impozitate cu 99%

Vicepremierul Kelemen Hunor a spus marți seară, la B1TV, că pensiile speciale de 70.000 de lei sunt „o aberație” care „nu se poate justifica”. Vicepremierul a propus soluția impozitării cu aproape 100% a pensiilor speciale peste un anumit nivel, soluție care ar fi constituțională, în opinia lui. „Haideți să impozităm pensiile speciale cu 99% acea valoare care depășește indemnizația președintelui României.

Kelemen Hunor susține că acestea nu se găsesc la militari care au fost în teatre de operații și nici la parlamentari, ci mai ales în cazul unor magistrați.

Soluționarea problemei

Dan Barna spune că „s-a mai discutat despre o temă atât de importantă pentru USR PLUS, dar şi pentru întreaga coaliţie, cea legată de pensiile speciale şi, pe termen scurt, pensiile speciale ale parlamentarilor.

Citește și Noua FORMULĂ de CALCUL a PENSIILOR majorate de la 1 ianuarie 2022

Va fi pe agenda Biroului Permanent Reunit de mâine dimineaţă. Vom vedea dacă reuşim miercuri, eliminarea pensiilor speciale ale parlamentarilor, un prim pas necesar, un prim pas promis, o primă obligație morală asumată”.

Karla Fanea




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate