Connect with us

EVENIMENT

Cine va conduce Biroul Electoral Județean (BEJ) Cluj pentru alegerile locale

Publicat


La Tribunalul Cluj a avut loc tragerea la sorți a celor 2 judecători care vor face parte din Biroul Electoral de Circumscripție Județean nr. 13 Cluj.

Astfel, președinte va fi Ioan Gaga iar locțiitor Ioana-Liliana Ramirez-Molina.

De asemenea, din BEJ Cluj mai face parte și Ioan Achim, repezentant al AEP.

Biroul urmează să fie completat de reprezentanții unor partide.

La Biroul Electoral Municipal Cluj-Napoca, președinte al biroului este judecătoarea Monica Trofin iar locțiilor judecătoarea Anca Groza.

Alegerile locale sunt programate în 27 septembrie.

 



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

Bruxelles Expres

VIDEO. Daniel Buda, eurodeputat PNL: Fondurile de agricultură trebuie asigurate în mod adecvat de către CE

Publicat

Vicepreședintele Comisiei de Agricultură din cadrul Parlamentului European, eurodeputatul Daniel Buda, susține că fondurile de agricultură trebuie asigurate în mod adecvat de către Comisia Europeană, indiferent de provocările actuale, legate de începerea unui program european de înarmare, ReArm.

Daniel Buda a solicitat, în plenul Parlamentului European, o finanțare adecvată pentru Politica Agricolă Comună și sprijin pentru producția de îngrășăminte chimice în UE. Europarlamentarul a avertizat asupra riscurilor unei posibile unificări a fondurilor destinate agriculturii cu cele de coeziune.

„Domnule comisar, sunteți foarte ancorat în realitate și mulțumim pentru viziunea pe care ne-ați propus-o, dar suntem conștienți de faptul că dumneavoastră aveți o limitare legat de buget. Nu puteți face ceea ce v-ați propus dacă nu aveți bugetul adecvat pentru acest lucru. Rugămintea mea către dumneavoastră este să transmiteți un mesaj foarte ferm în interiorul Comisiei Europene legat de ceea ce înseamnă finanțarea adecvată a politicii agricole comune pe de o parte și ferească-vă Dumnezeu pe toți din comisie să veniți cu unificarea fondurilor din agricultură cu cele de coeziune, să fie un singur fond pus la dispoziția statelor membre, pentru că ar însemna o bombă nucleară care nu știu unde va duce dacă va exploda”, a declarat Daniel Buda (PNL/PPE).

Problema importurilor de îngrășăminte chimice

În cadrul aceleiași intervenții, europarlamentarul român a atras atenția asupra problemelor legate de importurile de îngrășăminte chimice și a solicitat sprijin pentru producția internă în Uniunea Europeană.

„Mai departe, m-aș referi la ceea înseamnă importul de îngrășăminte chimice. Dimineață am avut discuții și sunt preocupări majore din partea fermierilor cu privire la această chestiune. Aveți în vedere sprijinirea producției interne în interiorul Uniunii Europene, acolo unde există posibilitatea, cu este în România de exemplu, la fabricile de îngrășăminte chimice? Pentru că avem fabrici astăzi în interiorul Uniunii Europene, dar ele, din păcate nu sunt competitive din cauza prețului foarte mare la gaz”, a mai arătat Daniel Buda.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO FOTO. Parcare nesimțită în centrul Clujului! BMW parcat de-a curmezișul pe banda de autobuze și biciclete

Publicat

Un șofer de BMW a blocat complet banda dedicată de pe Bulevardul 21 Decembrie 1989 din Cluj-Napoca. A parcat mașina de-a curmezișul, cu avariile pornite, și a plecat să își rezolve treburile.

Un șofer de BMW cu numere de București și-a abandonat mașina de-a curmezișul pe banda dedicată de pe Bulevardul 21 Decembrie, creând haos în plină oră de vârf. Potrivit martorilor de la fața locului, șoferul a coborât nestingherit din mașină și a plecat să își rezolve treburile în zonă, lăsând avariile pornite.

Într-o filmare surprinsă la fața locului, se poate observa cum bicicliștii și autobuzele sunt nevoiți să îl ocolească.

IPJ Cluj a declarat că nu a primit sesizări în acest caz, menționând că astfel de reclamații ar fi trebuit adresate Poliției Locale.

Citește mai departe

EVENIMENT

Două persoane, arestate preventiv pentru trafic de persoane la Cluj-Napoca. Două victime, forțate să lucreze la un aprozar

Publicat

Polițiștii BCCO Cluj-Napoca, împreună cu procurorii DIICOT, au destructurat o rețea de trafic de persoane care exploata victime vulnerabile prin muncă forțată. Două persoane au fost arestate preventiv pentru 30 de zile, fiind suspectate că au obligat victimele să muncească în condiții abuzive. 

Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate (BCCO) Cluj-Napoca, cu sprijinul polițiștilor Secției Regionale de Poliție Transporturi Cluj și procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism (DIICOT) – Serviciul Teritorial Cluj, au documentat activitatea infracțională a două persoane – un bărbat și o femeie, membri ai aceleași familii – de 48 și 51 de ani, cercetate pentru trafic de persoane.

Persoane neajutorate, forțate să lucreze la un aprozar

Cei doi au obligat o persoană neajutorată, inclusiv prin acte de violență fizică și psihică, să lucreze la un aprozar din Cluj-Napoca.

„Din actele de urmărire penală efectuate în cauză a reieșit că, în anul 2022, persoanele cercetate, profitând de starea de vulnerabilitate a unei persoane vătămate (situație materială precară și lipsa unor aparținători), ar fi recrutat-o și adăpostit-o după care, în perioada 2022 – 2024, ar fi exploatat-o prin muncă, în scopul obținerii de beneficii materiale.

Cele două persoane ar fi obligat victima având 61 de ani (decedată la acest moment), inclusiv prin acte repetate de violență fizică și psihică, la prestarea unor munci, în mod forțat, în special la un magazin (aprozar), situat în municipiul Cluj-Napoca”, a transmis IPJ Cluj.

De asemenea, în baza aceleași rezoluții infracționale și în aceeași modalitate, acestea ar fi recrutat în anul 2023 și adăpostit în locuința lor o altă persoană vătămată, pe care ar fi supus-o executării unor munci în mod forțat până în luna martie 2025.

Cei doi au fost arestați preventiv

În urma perchezițiilor efectuate au fost descoperite și ridicate mai multe mijloace de probă.

Ieri, 19 martie, procurorii DIICOT – Serviciul Teritorial Cluj au dispus reținerea celor două persoane, pentru 24 de ore.

Astăzi, 20 martie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Cluj a dispus arestarea preventivă a acestora, pentru 30 de zile.

Acțiunea a beneficiat de sprijinul specialiștilor criminaliști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Cluj și jandarmilor Grupării de Jandarmi Mobile „Ștefan Cicio-Pop” Cluj-Napoca.

Precizăm că pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Citește mai departe

EVENIMENT

”Ediție de seară”, pe Clujlive TV, în parteneriat cu Cluj24. Invitați Radu Moisin, Viorel Băltărețu, dar și Dan Tarcea

Publicat

clujlive

Postul Clujlive TV prezintă, joi, de la ora 18, emisiunea ”Ediția de seară”, realizată în parteneriat cu Cluj24, și care va avea 2 părți. 

Jurnaliștii Florin Danciu și Vasile Măgrădean îi vor avea ca invitați, în prima parte, pe deputatul PNL de Cluj, Radu Moisin, și pe fostul deputat USR Viorel Băltărețu, care vor discuta despre alegerile prezidențiale.

În partea a doua, de la ora 19, va fi prezent viceprimarul Dan Tarcea, care va răspunde acuzațiile imobiliarului Dorin Bob despre proiectul de metrou, ale constructorului Cristian Erbași despre centura metropolitană, făcute în cadrul Construction & Infrastructure Summit, eveniment Intelglobalis Consulting prin platform X Party & Networking (XPN).

Emisiunea poate fi urmărită pe Clujlive TV (RCS-RDS – canal 236; Orange – canal 806; Nextgen – canal 215)

 

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate