Connect with us

EVENIMENT

Putin va semna vineri ANEXAREA la Rusia a teritoriilor ucrainene ocupate

Publicat


putin 5277284 1280

Conform Kremlinului, preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, va semna vineri tratatele privind anexarea la Rusia a teritoriilor ucrainene ocupate Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie.

”Ceremonia de semnare va avea loc mâine (vineri – n.r.)”, a declarat purtătorul de cuvânt al preşedinţiei ruse, Dmitri Peskov, în conferinţa sa de presă telefonică zilnică. Peskov a adăugat că ceremonia va avea loc în Sala Sfântul Gheorghe din Marele Palat al Kremlinului la ora locală 15:00 (12:00 GMT), potrivit EFE.

Vor fi semnate acorduri ”cu toate cele patru teritorii care au organizat referendumuri şi au făcut solicitări corespunzătoare părţii ruse”, a precizat Peskov.

Peskov a mai anunţat că Putin va susţine tot vineri un ”amplu discurs”, după ceremonia de semnare a tratatelor de anexare şi se va întâlni cu administratorii regiunilor ucrainene numiţi de Moscova, conform AFP.

Liderii celor patru regiuni separatiste controlate de Rusia în Ucraina s-au deplasat încă de miercuri seară la Moscova pentru această ceremonie, după referendumurile ilegale organizate de Rusia în Doneţk, Lugansk, Herson şi Zaporojie, considerate adevărate „simulacre” de Kiev şi Occident.

Decizia lui Putin de a încorpora în teritoriul Rusiei cele patru regiuni ale Ucrainei înseamnă că Moscova va anexa zone ample din estul şi sudul ţării vecine, reprezentând circa 15% din întregul teritoriu ucrainean, notează Reuters.

Sursa: Agerpres



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

ACTUALITATE

Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

Publicat

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii. 

Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.

Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.

Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.

Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.

Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.

”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.

Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.

De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.

Dosar retrimis procurorului

Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca  în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.

S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.

Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.

Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Nelu Varga (CFR Cluj): Îl APRECIEZ mult pe Daniel Pancu dar am ÎNCREDERE totală în Dan Petrescu

Publicat

varga

În ultima vreme, în presa de sport s-a vehiculat ideea că Nelu Varga și l-ar dori pe Daniel Pancu în locul lui Dan Petrescu, la cârma CFR-ului. Patronul a reacționat prompt: „Îl apreciez mult pe daniel Pancu dar am încredere totală în Dan Petrescu”.

„Îl apreciez mult pe Daniel Pancu, face o treabă foarte bună la naționala de tineret a României, dar nu am avut nicio discuție cu el să vină antrenor la CFR Cluj. Nu s-a luat în calcul varianta ca din vară să vină la CFR Cluj.

Nelu Varga (CFR Cluj): Îl APRECIEZ mult pe Daniel Pancu dar am ÎNCREDERE totală în Dan Petrescu

Am încredere totală în Dan Petrescu și sunt convins că ne va aduce titlul de campioană. Și nu se va pune problema să ne despărțim de el la finalul campionatului.

Nu s-a discutat deloc ca Daniel Pancu să vină la CFR Cluj. Este un tehnician din noul val, este un antrenor care promite, dar noi n-am avut niciun fel de contact cu Daniel Pancu.

Îi urăm mult succes, să facă performanță la turneul final și să aducă rezultate extraordinare României!”, a declarat Ioan Varga, conform Fanatik.

Daniel Pancu nu a exclus să o antreneze pe CFR Cluj în viitor, club despre care a avut cuvinte de laudă.

„Vedem ce va fi în viitor, nu se știe niciodată. Nu ești sigur de nimic. CFR e un club puternic, emană forță. Mi-a plăcut întotdeauna echipa și nu întâmplător au făcut rezultatele pe care le-au făcut. Ca mentalitate îmi place clubul, cu siguranță. E unul din cluburile din România care îmi plac foarte mult”, a spus Pancu.

 

Citește mai departe

EVENIMENT

Cinema City din Iulius Mall Cluj vă invită la FILM de Valentine’s Day

Publicat

iulius mall

Ești pe ultima sută de metri și nu ai apucat să te pregătești de Valentine’s Day? Iulius Mall Cluj îți vine în ajutor cu idei inedite pentru o zi memorabilă petrecută în doi! Cinema City te așteaptă, alături de jumătatea ta, în acest weekend, să vă celebrați dragostea la film.

De Valentine’s Day, Cinema City a pregătit surprize speciale pentru îndrăgostiți. Celebrul popcorn cu aromă de căpșuni, va fi disponibil în locația din Iulius Mall Cluj în perioada 14 – 16 februarie 2025. Cei care aleg să petreacă Ziua Îndrăgostiților la film beneficiază de oferta o ofertă specială la meniul DUET sau FAMILY, pentru doar 5 lei în plus, primesc o sticlă de vin rose sau două prăjituri Alka.

Cinema City din Iulius Mall Cluj vă invită la FILM de Valentine’s Day

În acest weekend are loc premiera filmului „Captain America: Curajoasa lume nouă”. De asemenea, Cinema City proiectează unul dintre filmele nominalizate la Oscar, pe care îl poți vedea în această perioadă: „Brutalistul”. Această peliculă, cu o durată de peste trei ore, este primul film de la Cinema City la jumătatea căruia se face o pauză de 15 minute. În acest timp, poți merge la bar pentru un refill la suc sau popcorn, la doar 10 lei.

Pe 19 februarie, de la ora 19:00, în Iulius Mall va avea loc premiera filmului „Mentorii”, iar în sală va fi prezent întregul cast: Cătălin Bordea, Dorian Popa, Radu Bucălae, Tina Duceac, Adrian Tapciuc, Edy Chereji și Călin Crețu.

Vino la Cinema City și bucură-te de o experiență de neuitat!

Citește mai departe

EVENIMENT

Tachtsidis (CFR Cluj) are leziune musculară și va ABSENTA mai mult decât se credea

Publicat

panagiotis tachtsidis

CFR Cluj i-a simțit lipsa mijlocașului Panagiotis Tachtsidis, care este accidentat deja de câteva săptămâni. Vestea proastă e că el ar putea absenta mai mult decât se credea.

Potrivit președintelui Cristi Balaj, accidentarea este mult mai gravă decât se anticipa.

Tachtsidis (CFR Cluj) are leziune musculară și va ABSENTA mai mult decât se credea

„Are leziune musculară de gradul doi, ceea ce necesită o perioadă de timp mai mare și îl așteptăm să revină. Nu știm exact când va reveni. E păcat pentru că s-a pregătit excelent alături de ceilalți și îți dai seama că pierzi din pregătire atunci când ai o asemenea pauză”, a spus Cristi Balaj la Fanatik.

Panagiotis Tachtsidis a ratat ultimele trei meciuri ale lui CFR Cluj din cauza accidentării. El a dat 2 goluri și o pasă decisivă în cele 14 meciuri de campionat disputate în acest sezon.

 

Citește mai departe

EVENIMENT

Pensionarii cu venituri mici vor primi SPRIJIN financiar de 800 de lei, în două tranșe egale

Publicat

plic bani

Pensionarii cu venituri mici vor primi sprijin financiar de 800 de lei din partea guvernului, în două tranșe egale. Potrivit unor surse din guvern, prima tranșă ar urma să fie acordată în luna aprilie, iar a doua la sfârșitul anului.

„De acest sprijin financiar vor beneficia aproximativ 2,5 milioane de pensionari, care au pensii de până la 2.574 de lei (echivalentul salariului minim net pe economie).

Pensionarii cu venituri mici vor primi SPRIJIN financiar de 800 de lei, în două tranșe egale

Anvelopa financiară pentru acest sprijin financiar este de aproximativ 2 miliarde de lei, bani care se regăsesc în bugetul de stat din acest an”, au precizat sursele citate de Agerpres.

Urmează ca Ministerul Muncii să elaboreze actul normativ și să îl pună în transparență, după care va fi avizat de ministerele de resort și adoptat în Guvern, astfel încât să fie suficient timp pentru parcurgerea procedurilor birocratice până în aprilie, au indicat aceleași surse.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate