Connect with us

ACTUALITATE

INSP: 90% din decese și 70% din cazurile de Covid din ultima săptămână, la persoane NEVACCINATE. Clujul, în TOP la îmbolnăviri

Publicat


vaccin

Peste 90% din decesele asociate Covid-19 înregistrate în ultima săptămână au fost la persoane nevaccinate, arată Institutul de Sănătate Publică.

Astfel, potrivit INSP, în săptămâna 1-7 noiembrie 2021, 31,1% din totalul cazurilor s-au înregistrat în București, Cluj, Bihor, Timiș și Brașov, iar 69,7% din cazurile confirmate au fost înregistrate la persoane nevaccinate.

De asemenea, 27% din totalul deceselor au fost înregistrate în București, Bihor, Prahova, Constanța și Iași. 90,2% din decesele înregistrate au fost la persoane nevaccinate.

De asemenea, INSP arată că de la începutul pandemiei, 85,8% din totalul deceselor au fost la persoane cu vârsta de peste 60 ani, iar 56% din decese au fost la bărbați.

Mai mult, 93,2% din persoanele decedate aveau cel puțin o comorbiditate asociată.

Foto: Arhivă




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate