ACTUALITATE
După Summitul NATO, un artist clujean expune la Madrid. Ferestre, cămăşi şi ţoale bătrâneşti readuse la viaţă de Flavius Lucăcel

După ce, în urmă cu două săptămâni, expunea într-o comunitate românească din Spania, Parla-Madrid, artistul clujean Flavius Lucăcel îşi expune lucrările chiar în capitala Spaniei, Madrid, la Institutul Cultural Român. Expoziția artistului vizual Flavius Lucăcel „Edenul din Silvania” va fi inaugurată în Galeria ICR Madrid miercuri, 6 iulie, la ora 19:00, în prezența artistului. Va fi deschisă în perioada 6 iulie – 12 august, de luni până vineri, între 10:00 și 17:00.
VEZI ŞI:
FOTO. Români din Spania privind ţara prin ferestre pictate la Cluj. Flavius Lucăcel: Le-am făcut dor de satul românesc
Flavius Lucăcel readuce la viaţă lucrurile străbunilor
Tablourile expuse sunt practic rame de ferestre recondiționate care încadrează obiecte textile reconvertite: cămăși și cuverturi, vestoane și cearșafuri, ștergare și covoare de perete.
Prin această expoziție artistul valorifică artistic patrimoniul material și imaterial al Țării Silvaniei. „Am folosit pentru aceste lucrări: ștergare și țoale vechi țesute de femeile din satul meu Aluniș, Sălaj: Clara Năprădean, Suciu Maria și Rozalia, mama mea. Geamurile, meșterite de Gheorghe Sână din satul Tihău, mi-au fost dăruite de fiul acestuia, care le-a păstrat cu grija după demolarea vechii case părintești. Am recuperat de asemenea rame ale geamurilor din clădiri monumentale clujene ce se «reînnoiesc» cu termopane. Sunt meșterite la sfârșitul secolului XIX lea în atelierele de la Budapesta iar lemnul, feroneria și îmbinările sunt intacte, cu siguranță făuritorii lor au muncit temeinic. Le-am folosit cu bucuria și încrederea unui constructor, ce adaugă într-un edificiu ca liant energia trecută prin mințile și gândurile unui îndelungat șir de creatori din familiile noastre și nu numai. Ieșit din îngrijorarea pierderii rădăcinilor noastre, demersul meu e un îndemn timid să păstrăm ceea ce au făcut ei”, mărturisește Flavius Lucăcel.
Flavius Lucăcel (pseudonimul lui Gheorghe Traian Lucăcel) s-a născut pe 26 august 1968 la Aluniş, jud. Sălaj. Pictor cu numeroase expoziții la activ și totodată dramaturg jucat și publicat, clujeanul este un polivalent greu de prins într-o formulă. A publicat 13 volume de teatru, a fost nominalizat pentru Premiul UNITER pentru cea mai bună piesa a anului 2015 (Singurătatea pietrelor), a obținut numeroase premii, printre care Premiul Piesa anului conferit de Clubul Dramaturgilor din Bucureşti, Premiul „Radu Stanca” al Filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor din România sau Premiul „Negoiţă Irimie” al Filialei Cluj a Uniunii Scriitorilor. A prezentat o serie de spectacole-lectură și are la activ numeroase proiecte expoziționale.
Pe fereastră. Edenul din Silvania
Pe fereastră te poți uita la lume. Din casă. Pe fereastră te poți uita și în casă. Din lume. Proiectul lui Flavius Lucăcel ne propune o fereastră-oglindă. Dar și o fereastră-tablou. O oglindă dramatică, tristă și veselă, a unei lumi care nu mai există decât în casă. O lume care, de fapt, nu prea mai există. Decât în amintirile unor bătrâni, uitați de lume. Nici în Alunișul Sălajului atât de drag pictorului. Pe această fereastră și muzeu sentimental te poți uita și din afara casei, dar parcă artistul ne îmbie să ne uităm din casă. Să ne aducem aminte de lumea modestă dar înălțătoare a satului românesc, de obiectele casnice ori ceremoniale cu care țăranul și-a petrecut trecerea prin lume. Tabloul-fereastră poate fi și „opac”, rod al celebrei autonomii a esteticului, zăgaz între lumi interioare și lumi exterioare, între cosmos și microcosmosuri, între lumină și întuneric. Flavius Lucăcel susține mai degrabă o „înălțare” a ferestrei, chiar „plină” de rememorări ale unui trecut fizic, o, fie și patetică, a unei lumi care nu prea mai există.
Nu prea mai există nici fereastra mică dublă, specifică caselor vechi, nu prea mai există nici tradiționalele case vechi, nici țărani. Există, poate, țărani care nu au ajuns orășeni sau orășeni care nu au devenit țărani. Ici, colo, mai găsești case vechi în care mai există o închipuită expoziție cu lădoaie și perini… Țăranul Flavius Lucăcel, până la urmă, scoate pe fereastră averea, zestrea satului de odinioară, să o vadă lumea de azi, lume care și-a pierdut și deprinderea de a privi pe fereastră. Să se uite, adică, în oglindă. Să-și rememoreze nemurirea. Și Edenul din Silvania. Un paradis nu doar imaginar./ Daniel Săuca
Proiectul expozițional este susținut de Consiliul Județean Sălaj, Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj și Asociația culturală „Creart”.
https://www.icr.ro/madrid/expozitie-de-pictura-flavius-lucacel-edenul-din-silvania
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.
EVENIMENT
Hoț arestat la Cluj-Napoca. A furat ce i-a picat în mână dintr-un beci și a intrat și într-o biserică din Mărăști

Polițiștii din cadrul Secției 2 Cluj-Napoca au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 38 de ani din municipiul Turda, cercetat pentru comiterea infracțiunilor de tentativă la furt calificat și furt calificat în formă continuată.
Prezentat instanței, pe numele acestuia a fost emis un mandat de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.
A forțat ușa și a intrat într-o biserică
În urma cercetărilor polițiștilor a reieșit faptul că la data de 7 ianuarie, în jurul orei 03:30, prin forțarea unei uși de acces, bărbatul ar fi pătruns într-un locaș de cult situat în cartierul Mărăști, fără însă a sustrage bunuri din interior.
Ulterior, la data de 31 ianuarie, bărbatul în cauză ar fi pătruns în beciul unui imobil situat in acelasi cartier, iar din două încăperi ar fi sustras mai multe bunuri, respectiv o boxă audio si mai multe perechi de încălțăminte, cauzând un prejudiciu de peste 1.800 de lei, recuperat parțial până în prezent.
În urma probatoriului administrat, instanța a decisarestarea preventivă a bărbatului pentru 30 de zile.
EVENIMENT
Acțiune de amploare printre livratorii care folosesc trotinete, biciclete și mopede la Cluj-Napoca. Poliția a dat 150 de amenzi

Peste 480 de utilizatori de trotinete, biciclete și mopede au fost verificați în trafic la Cluj-Napoca, pentru impunerea respectării regulilor de circulație.
Asta după ce au avut loc mai multe accidente în care au fost implicați livratori care folosesc biciclete sau mopede.
Polițiștii au amendat 150 de utilizatori de trotinete, biciclete și mopede
Astfel, în perioada 14-31 ianuarie, polițiștii Biroului Rutier Cluj-Napoca, alături de cei ai secțiilor urbane, sprijiniți de funcționarii publici din cadrul Poliției Locale au desfășurat activități cu scopul de a preveni evenimente rutiere în care sunt implicați utilizatorii de trotinete, biciclete și mopede care efectuează livrări de mărfuri alimentare și non-alimentare.
În cadrul acestei activități, care spun polițiștii au avut scop educativ, au fost legitimați peste 480 de utilizatori de astfel de vehicule, participanți la traficul clujean.
În acest context au fost efectuate peste 200 de testări cu aparatele alcooltest. Ca urmare a abaterilor constatate, au fost aplicate peste 150 de sancțiuni contravenționale.
“Reiterăm faptul că rolul principal al organizării acestor acțiuni a fost cel al responsabilizării acestei categorii de participanți la trafic, asupra riscurilor la care se expun prin nerespectarea regulilor de circulație și totodata de a crește siguranța pe drumurilor publice”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.
FOTO: IPJ Cluj

Accident grav la Jucu, Trei persoane au fost rănite după ce o mașină s-a răsturnat.
Pompierii din cadrul Detașamentului 1 Cluj-Napoca sunt cei care intervin la accidentul rutier.
Trei răniți într-un accident la Jucu
În accident a fost implicat un autoturism, care este răsturnat în afara părții carosabile. Din primele date, au rezultat trei victime.
La fața locului acționează două autospeciale cu modul de descarcerare, o ambulanță SMURD și două ambulanțe SAJ.
UPDATE
Potrivit reprezentanților ISU Cluj, toate cele trei victime sunt conștiente și cooperante. Se lucrează pentru extragerea a două persoane.
O femeie și doi bărbați de aproximativ 25 de ani vor fi.transportați la spital. Toți sunt conștienți și cooperanți, au transmis reprezentanții ISU Cluj.
Foto: ISU Cluj
EVENIMENT
Ovidiu Cîmpean, deputat PNL Cluj, și-a prezentat prioritățile legislative: Obiectivul este modernizarea României

Ovidiu Cîmpean, deputat PNL Cluj, își propune ca în sesiunea parlamentară februarie – iunie 2025 să promovez inițiative legislative esențiale pentru dezvoltarea României.
El spune că care ca obiectiv modernizarea statului, eficientizarea administrației publice, sprijinirea mediului de afaceri și îmbunătățirea calității vieții cetățenilor.
Ovidiu Cîmpen, și-a prezentat prioritățile legislative
Printre cele mai importante priorități se numără accelerarea implementării Programului Național de Redresare și Reziliență, spune Ovidiu Cîmpean.
“România are la dispoziție 28,5 miliarde de euro prin PNRR, însă accesarea acestor fonduri depinde de transpunerea rapidă în legislație a jaloanelor asumate”, a declarat Ovidiu Cînpean.
Astfel, spune el, va susține adoptarea în procedură de urgență a proiectelor esențiale, cu accent pe:
- Digitalizarea administrației publice pentru reducerea birocrației și creșterea eficienței serviciilor publice.
- Infrastructura rutieră și feroviară, cu accent pe modernizarea drumurilor expres și dezvoltarea transportului feroviar de mare viteză.
- Tranziția verde și măsurile pentru eficiență energetică, inclusiv scheme de sprijin pentru IMM-uri și autorități locale.
Program național pentru cancerut de col uterin și cel de sân
De asemenea, o prioritate pentru deputatul PNL Cluj este crearea unui Program național de Testare și Prevenție a cancerului de col uterin și cel de sân.
“Cancerul de col uterin și cel de sân sunt printre cele mai frecvente și grave afecțiuni care afectează femeile din România. Propun crearea unui program național care să asigure:
- Acces gratuit la screening, vaccinare și diagnostic precoce, inclusiv în zonele rurale, unde accesul la servicii medicale este limitat.
- Campanii de conștientizare și educație medicală, pentru creșterea gradului de prevenție și reducerea mortalității asociate acestor boli”, a arătat Ovidiu Cîmpean.
Ovidiu Cîmpean susține eficentizarea administrației și reducerea cheltuielilor
Statul român, spune Ovidiu Cîmpean, trebuie să fie mai suplu, mai eficient și mai adaptat nevoilor actuale ale cetățenilor. În acest sens, deputatul PNL Cluj va susține:
- Reducerea numărului de instituții publice centrale și a companiilor de stat prin fuziune, comasare sau reorganizare, eliminând suprapunerile de atribuții și reducând cheltuielile inutile.
- Creșterea transparenței și digitalizarea serviciilor publice, astfel încât cetățenii și mediul de afaceri să beneficieze de procese administrative mai rapide și mai eficiente.
Tren de mare viteză în România
O altă prioritate pentru deputatul PNL Cluj este impmenetarea proiectului trenului de mare viteză. “Transportul feroviar modern este esențial pentru dezvoltarea economică și conectivitatea României la nivel european. De aceea voi susține respectarea calendarului stabilit în Programul de Transport 2021-2027 și Programul Investițional 2021-2030, astfel încât proiectul să nu fie întârziat din cauza birocrației”, a transmis Ovidiu Cîmpean.
Facilități pentru antreprenori și IMM-uri
“Dezvoltarea economică a României depinde de un mediu de afaceri stabil, competitiv și predictibil”, spune Ovidiu Cîmpen, care a precizat că, în acest sens, va susține:
- Simplificarea fiscalității și reducerea birocrației pentru IMM-uri, prin digitalizarea relației dintre stat și antreprenori și eliminarea unor taxe inutile.
- Acces mai facil la finanțare, prin extinderea programelor de garantare a creditelor pentru IMM-uri și creșterea fondurilor alocate start-up-urilor inovatoare.
- Stimularea investițiilor private prin acordarea de facilități fiscale pentru companiile care investesc în tehnologii verzi, digitalizare și formarea angajaților.
Reforme pentru un stat modern și funcțional
Promovarea proiectelor de lege privind siguranța copiilor în mediul online, astfel încât ei să fie feriți pe cât posibil de pericole și abuzuri, este o altă prioritate a deputatului clujean.
“Siguranța copiilor e foarte importantă în școli, pe străzi, dar și pe internet. Pentru a răspunde îngrijorării sociale privind problema jocurilor de noroc, vom susține în Parlament înăsprirea legislației referitoare la acest subiect. Vom stabili competențe pentru autoritățile locale din toate localitățile cu peste 15.000 de locuitori de a interzice aceste jocuri sau de a stabili zone speciale exclusive pentru jocurile de noroc, cu regim fiscal aparte”, a precizat Ovidiu Cîmpean.
Toate aceste priorități, a mai spus Ovidiu Cîmpean au un obiectiv comun și anume modernizarea României și îmbunătățirea vieții cetățenilor prin reforme concrete, eficiente și sustenabile.