EVENIMENT
CEAȚĂ densă pe șosele din Cluj și alte 4 județe. Vizibilitate redusă sub 200, chiar 50 de metri
Traficul rutier se desfăşoară, vineri, în condiţii de ceaţă densă pe șoselele din 5 județe, unde vizibilitatea este redusă sub 200 sau chiar 50 de metri, anunţă Centrul Infotrafic. Cele 5 județe sunt sub avertizare Cod galben de ceață.
Centrul Infotrafic din Inspectoratul General al Poliției Române informează că, la această oră, se circulă în condiții de ceață, care reduce vizibilitatea sub 200 de metri, iar pe alocuri sub 50 metri, pe mai multe artere rutiere din județele Bistrița-Năsăud, Cluj, Harghita, Sălaj și Suceava.
Șoferii sunt sfătuiți să reducă viteza, să mărească distanța de siguranță între vehicule, să folosească în mod corespunzător luminile, să evite manevrele riscante.
„Sporiți atenția la volan! Adoptați o manieră preventivă de conducere!”, sunt sfătuiţi şoferii.
De altfel, în județele Sălaj, Cluj și Bistriţa-Năsăud este Cod galben de ceață până la ora 9.30, iar în Suceava și Harghita până la ora 10.00.
Sursa: Mediafax
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






