EVENIMENT
UPDATE/ ACCIDENT pe strada Frunzișului din Cluj-Napoca. O femeie a MURIT



Duminică în jurul amiezii a avut loc un accident pe str. Frunzișului, înspre str. Izlazului. S-au ciocnit un autoturism și o motocicletă, ambele circulând în aceeași direcție.
În urma impactului, autoturismul și-ar fi continuat deplasarea înspre strada Urcușului, unde au fost acroșați trei pietoni.
Unul dintre aceștia, o femeie de aproximativ 60 de ani a decedat, iar ceilalți doi au fost transportați la o unitate medicală pentru primirea îngrijirilor de specialitate.
Conducătorul auto și cel al motocicletei au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.
Update:
Reprezentanții ISU Cluj au spus că la locul producerii accidentului l-au găsit pe motociclist întins pe jos și necesitând asistență medicală, iar femeia în vârstă de 60 de ani era prinsă sub mașină, ea fiind deja decedată. O a doua femeie se afla prinsă sub mașină, cu traumatisme multiple, însă conștientă și cooperantă. Un alt bărbat aflat în apropiere a solicitat și el asistență medicală.
Cei doi bărbați răniți și femeia, extrasă cu echipamentele speciale de sub autoturism, au fost transportați la spital pentru investigații și îngrijiri de specialitate. Șoferul autoturismului a fost consultat și nu a fost necesar transportul la spital.
În momentul impactului s-a produs și o avarie la un brașament de gaz și existau scurgeri de hidrocarburi.
Sursa: IPJ Cluj, ISU Cluj
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

EVENIMENT
Clujean prins după ce a tăiat 28 de copaci în Feleacu. A fost pus sub control judicar pentru 60 de zile

Un clujean de 47 ani a stat 24 de ore după gratii și a fost pus apoi sub control judiciar, după ce tăiat nu mai puțin de 28 de copaci din Feleacu.
Acesta a tăiat arborii cu un motoferăstrău mecanic.
Clujean prins după ce a tăiat 28 de copaci în Feleacu
Polițiștii din cadrul Secției 2 Rurală Apahida au dispus măsura reținerii, pentru 24 de ore, pe numele unui bărbat de 47 de ani, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de tăiere ilegală de arbori.
Din cercetări a reieșit că, în data de 25 aprilie, în jurul orei 11.30, bărbatul, folosind un motoferăstrău mecanic, a tăiat un număr de 28 de arbori în localitatea Feleacu, pe care i-ar fi transportat ulterior în curtea unui imobil din aceeași localitate. Prejudiciul cauzat este de peste 4.000 de lei.
În baza probatoriului administrat, polițiștii au dispus reținerea bărbatului de 47 de ani, acesta fiind depus la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă. Ulterior, acesta a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, care a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.

Un clujean de 56 de ani a fost reținut pentru 24 de ore pentru mai multe infracțiuni la regimul rutier.
Bărbatul, care este din comuna Dăbâca, a fost prins pe strada Aurel Vlaicu din Cluj-Napoca.
Clujean REȚINUT după ce a condus beat o mașină neînmatriculată
Polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție l-au reținut pe bărbat pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, conducerea unui vehicul fără permis de conducere și punerea în circulație a unui vehicul neînmatriculat.
Bărbatul a fost depistat de polițiști conducând un autoturism pe strada Aurel Vlaicu din municipiul Cluj-Napoca, aflat sub influența băuturilor alcoolice. La testarea cu aparatul etilotest, a rezultat o alcoolemie de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care acesta a fost condus la o unitate medicală, în vederea prelevării de mostre biologice.
Mașina nu era înmatriculată
Totodată, în urma verificărilor efectuate în bazele de date, s-a stabilit că bărbatul avea dreptul de a conduce autovehicule suspendat, iar autoturismul nu figura ca fiind înmatriculat.
În baza probatoriului administrat, acesta a fost reținut pentru 24 de ore și depus la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, urmând a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, în vederea dispunerii altor măsuri preventive.

Directorul CNAIR, Cristian Pistol, a anunțat luni faptul că a început așternerea asfaltului pe secțiunea Nădășelu-Zimbor a Autostrăzii Transilvania, A3.
„A început așternerea asfaltului pe secțiunea Nădășelu-Zimbor a Autostrăzii Transilvania (A3)”, scrie pe Facebook Cristian Pistol.
A început AȘTERNEREA asfaltului pe secțiunea Nădășelu-Zimbor a Autostrăzii Transilvania
Constructorul român, Spedition UMB, adaugă șeful CNAIR, execută acum aceste lucrări de așternere a asfaltului în zona localității Zimbor, din judetul Sălaj.
Secțiunile de autostradă dintre Nădășelu și Zimbor au o lungime cumulată de 30,06 km, iar construcția acestora, cu finanțate prin PNRR, are o valoare de 1,625 miliarde lei, fără TVA.
EVENIMENT
ANALIZĂ. Sociologul Mircea Comșa, UBB Cluj: Dinamica intențiilor de vot: turul 1 al alegerilor prezidențiale din mai 2025

Sociologul clujean Mircea Comșa prezintă o nouă analiză privind intenția de vor a românilor, în turul 1 al alegerilor prezidențiale, care are loc duminică, 4 mai.
În graficele prezentate, arată sociologul Mircea Comșa, apare, practic, o imagine care descrie sintetic, în baza unor asumpții, estimările din sondajele publicate până la data de 23 aprilie.
Sociologul Mircea Comșa, UBB Cluj: Dinamica intențiilor de vot în turul 1 al alegerilor prezidențiale
”Simplu spus, în loc să ne uităm la estimările din toate sondajele, ne putem uita la tendințele din graficele prezentate aici”, care precizează faptul că, în comentarii, prezintă doar tendințele observate în grafice, iar pentru a lua în calcul și incertitudinea estimărilor, ne putem uita la ariile colorate asociate fiecărei estimări.
George Simion se află pe prima poziție
Considerând strict estimările din sondajele publice, modelarea propusă a intențiilor de vot conform sondajelor publicate arată astfel:
La data ultimului sondaj (23 aprilie), George Simion se situa pe prima poziție, cu o intenție de vot de aproximativ 32%. La alegeri va obține probabil un scor similar (în țară; cu voturile din diaspora, va ajunge la aproximativ 34%). Trendul e în general stabil.
Pe poziția secundă, la distanță de locul 1, se situa probabil Crin Antonescu (diferența față de Nicușor Dan e mai mică decât marja de eroare), cu o intenție de vot de aproximativ 21-22%. Dat fiind trendul ascendent, la alegeri va obține probabil 23% sau ceva mai mult.
La data ultimului sondaj (23 aprilie), ultimul pe podium, se situa probabil Nicușor Dan, cu o intenție de vot de 19-21%. La alegeri va obține probabil 19-21%. Funcție de model, trendul e ușor descendent sau stabil. Sondajul DataEcho îl situează pe Nicușor Dan pe primul loc.
Victor Ponta, estimări diferite în sondaje
Pe locul patru se situa Victor Ponta, cu o intenție de vot de 14-15%. La alegeri va obține probabil tot 14-15%, funcție și de gradul real de disciplinare a electoratului PSD. Trendul depinde foarte mult de model. Foarte important, sondajele prezintă estimări foarte diferite ale intențiilor de vot în cazul lui Victor Ponta. Astfel, sondajele realizate de Sociopol și cele comandate de USR îl poziționează în zona locurilor doi-trei, cu aproximativ 20% intenție de vot, în timp ce aproape toate sondajele online (AtlasIntel, FlashData, DataEcho și Noi, cetățenii) îl văd pe locul patru, cu cel mult 10% intenție de vot.
Pe poziția cinci se situa Elena Lasconi, cu o intenție de vot de 7-8%. La alegeri va obține probabil 7-8%. Trendul diferă ușor în funcție de model, dar tinde să fie stabil.