Connect with us

ACTUALITATE

Expoziție cu armament și tehnică militară la Ziua Porților Deschise la Comandamentul Diviziei 4 Infanterie ”Gemina” Cluj-Napoca

Publicat


exercițiu complex interarme la batalionul 811 infanterie ,,dej”

La sediul comandamentului Diviziei 4 Infanterie „Gemina”, situat în Cluj-Napoca, Piața Ștefan cel Mare nr. 1-3, se va organiza, vineri, 21 aprilie, între orele 9 – 14, „Ziua Porților Deschise”, eveniment care se  înscrie în seria manifestărilor dedicate aniversării „Zilei Forțelor Terestre Române”.

”Activitatea destinată clujenilor le va oferi acestora nu doar plăcerea unei plimbări prin comandamentul marii unități, clădire istorică a Clujului, ci și oportunitatea unui dialog direct cu militari din marile
unități și unitățile subordonate diviziei.
Vizitatorii sunt așteptați cu o vastă expoziție statică cu mijloace tehnice, armament și echipament militar – armament greu și ușor de infanterie, tehnică de artilerie terestră, rachete antiaeriene, infanterie, poliție militară, cercetare, parașutism și supraviețuire, medicină militară, echipamente de comunicații, reprezentanți ai forțelor pentru operații speciale, instalație de tiroliană, punct de informare/ orientare privind cariera militară și alte spații expoziționale cu
tematică diversă.

De asemenea, va putea fi vizitat și  Muzeul „Mareșal Constantin Prezan”, filiala din Cluj-Napoca a Muzeului Militar Național ,,Regele Ferdinand I” din incinta comandamentului diviziei”, arată Divizia.

Totodată, sâmbătă, 22 aprilie, începând cu orele 17.00, Muzica Militară a Diviziei 4 Infanterie „Gemina” va susține un concert aniversar, în zona Casino Centru de Cultură Urbană Cluj, din Parcul Central ,,Simion Bărnuțiu”.

Ziua Forțelor Terestre, de ziua Sf. Gheorghe

La 23 aprilie se aniversează Ziua Forţelor Terestre – categorie de forțe a Armatei României al cărei patron spiritual şi ocrotitor este „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă”. Cu peste un secol şi jumătate de existenţă organizaţională în Armata României, Forţele Terestre Române, alături de celelalte entităţi militare naţionale, au avut şi au aceeaşi misiune fundamentală: participarea la apărarea independenţei, suveranităţii şi integrităţii teritoriale a
României.
An de an, cu acest prilej, în garnizoanele din ţară şi în teatrele de operaţii au loc manifestări dedicate acestei sărbători, care cuprind ceremonii la monumentele eroilor, expoziţii, simpozioane, prezentări de tehnică, armament şi echipamente, concerte ale muzicilor militare şi spectacole artistice susţinute de formaţiile cercurilor militare.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

”Ediția de seară” pe Clujlive Tv. Jurnalistul Florin Danciu și analistul Ion Novăcescu fac radiografia campaniei electorale 

Publicat

De

ediția

Emisiunea ”Ediție de seară” de pe Clujlive TV, realizată de jurnalistul Cluj24, Florin Danciu, îl are, joi, ca invitat pe analistul Ion Novăcescu.

De la ora 20, cei doi vor face o radiografie a scenei politice românești și vor analiza, printre altele, campania prezidențială, conferința de presă de 5 ore a liderului AUR, George Simion, și implicațiile vizitei în România a unei delegații a congresmenilor americani.

De asemenea, o altă temă va fi lansarea Fundației ”Ioan și Maria”, proiectul omului de afaceri Dorel Goia.

Emisiunile poate fi urmărită pe Clujlive TV (RCS-RDS – canal 236; Orange – canal 806; Nextgen – canal 215).

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

INCENDIU într-un apartament din Turda. Pompierii au intervenit cu trei echipaje. Nimeni nu a fost rănit

Publicat

incendiu bucegi (5)

Un incendiu a izbucnit, joi, într-un apartament de pe str. Tineretului din Turda. Pompierii au intervenit cu trei echipaje. Din fericire, nimeni nu a fost rănit.

„Trei echipaje din cadrul Detașamentului Turda intervin în aceste momente pentru a stinge un incendiu izbucnit în interiorul unui apartament situat pe strada Tineretului din municipiul Turda. La fața locului s-au deplasat două autospeciale, autoscara și o ambulanță SMURD, iar accesul forțelor noastre s-a realizat cu dificultate din cauza autoturismelor parcate.

INCENDIU într-un apartament din Turda. Pompierii au intervenit cu trei echipaje. Nimeni nu a fost rănit

Pompierii au pătruns în apartamentul inundat cu fum și au efectuat o imediat o misiune de căutare-salvare. Din fericire, nu au fost identificate victime. Nu s-a impus evacuarea locatarilor. Incendiul s-a manifestat în zona bucătăriei, fiind lichidat de către pompieri. În aceste momente se ventilează încăperile din apartament”, a transmis ISU Cluj.

Foto: Arhivă

Citește mai departe

EVENIMENT

Noul mecanism de DECONTARE a voucherelor de VACANȚĂ, aprobat de guvern

Publicat

vouchere vacanta e1656532576766

Guvernul a aprobat un nou mecanism de decontare a voucherelor de vacanță. Beneficiarii vin cu o declarație pe propria răspundere că au pus de la ei cei 800 de lei, că au folosit cei 800 de lei de la Guvern și aduc o factură de minim 1.600 de lei care să fie decontată, scrie Alba24.

Modificări esențiale în sistemul de decontare a voucherelor de vacanță:

Valoarea voucherelor și condiții de eligibilitate

– Angajații din instituțiile publice cu salarii nete de până la 8.000 lei vor beneficia de vouchere de vacanță în valoare de 800 lei.
– Voucherele pot acoperi maximum 50% din valoarea unui pachet turistic, ceea ce înseamnă că beneficiarul trebuie să achiziționeze un pachet de cel puțin 1.600 lei și să contribuie cu diferența de 800 lei din fonduri proprii

Cum se decontează voucherele de vacanță

Achiziționarea pachetului turistic: Angajatul achiziționează un pachet turistic în valoare de minimum 1.600 de lei.

Declarație pe propria răspundere: După achiziție, angajatul completează o declarație pe propria răspundere, confirmând că a contribuit cu 800 de lei din fonduri proprii și că a utilizat voucherul de 800 de lei oferit de stat.

Prezentarea facturii: Angajatul prezintă factura de minimum 1.600 de lei care atestă achiziția pachetului turistic.
Decontarea: Pe baza declarației și a facturii, angajatul primește suma de 800 de lei de la stat.

Citește mai departe

EVENIMENT

FOTO. O mașină a rupt o țeavă de gaz pe strada Aurel Vlaicu din Cluj-Napoca. Intervin pompierii

Publicat

O mașină a rupt o țeavă de gaz la Cluj-Napoca

O țeavă de gaz a fost ruptă în urma unui accident care a avut loc pe strada Aurel Vlaicu din Cluj-Napoca.

Din primele informații, un șofer a ajuns cu mașina pe trotuar, unde a rupt țeava.

O mașină a rupt o țeavă de gaz pe strada Aurel Vlaicu

Potrivit reprezentanților ISU Cluj, care s-au deplasat de urgență la locul accidentului, nu sunt victime. Un echipaj de pompieri asigură, zona, fiind închisă o bucată din stradă.

La fața locului este așteptată o echipă a companiei de gaz, pentru a remedia situația.

Foto: Facebook/ Info Trafic Cluj Napoca

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate