EVENIMENT
Cea mai mare cursă de alergare în scop CARITABIL din România, cu startul la Cluj: 620 km pentru copiii bolnavi de cancer

Au mai rămas aproximativ 40 de zile până la cea mai mare cursă de alergare organizată în România, în cadrul căreia, Vlad Pop, voluntar care ajută copiii bolnavi de cancer, va alerga nu mai puțin de 620 de kilometri, pornind din Cluj, pentru a strânge banii necesari educației copiilor bolnavi. Destinația finală a cursei este Constanța, iar maratonul va avea startul în 1 martie.
Cursa de alergare de 620 de km reprezintă o inițiativă a Asociației Magic, care, în ianuarie 2020 a demarat proiectul MagicEDU, prin care 100 de copii cu afecțiuni grave, din familii care întâmpină mari dificultăți financiare, primesc lunar burse în valoare de 500 de lei, care să-i ajute să nu abandoneze școala și să-și urmeze visele.
Andrei este doar unul dintre tinerii diagnosticați în copilărie cu o boală gravă, el participând în MagiCAMP, în primul an de tabără, mai precis în 2014.
Părinți rămași șomeri în pandemie
După cum povestește Vlad Pop pentru Cluj24.ro, Andrei are astăzi 19 ani, fiind proaspăt student la Brașov și beneficiar al MagicEDU, încă de la inceputul proiectului.
Părinții lui Andrei au rămas șomeri odată cu instalarea pandemiei, iar ajutorul primit prin implicarea voluntară a lui Vlad Pop reprezintă pentru Andrei șansa de a putea avea parte de educația pe care și-o dorește.
Casa Radio Cluj, startul cursei
„Având în vedere că părinții mei sunt în șomaj, nu ne-a fost ușor, dar am încercat și am reușit să salvez cât mai mult din bursa Magic, pentru momentul în care voi începe facultatea”, povestește Andrei, care își dorește ca în viitor să devină profesor de franceză sau traducător.
Startul cursei de 620 de km va avea loc pe 1 martie, la ora 08:00, de la Casa Radio Cluj, atunci când Vlad Pop, alături de alți alergători, va parcurge întreaga distanță pentru educația a 100 de copii cu cancer.
Cei care își doresc să contribuie și ei la educația copiilor bolnavi au posibilitatea de a dona 2 euro, prin SMS la 8844, cu mesajul BURSA.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

După celebrul festival Electric Castle, comuna clujeană Bonţida intră iar în atenţia întregii lumi. De această dată, prin deschiderea primului centru regional de colectare a ambalajelor din România şi printre puţinele din lume.
Ministrul mediului, apelor și pădurilor, Mircea Fechet, a fost prezent la eveniment.
„Suntem astăzi laBonţida, în judeţul Cluj, unde vom inaugura primul centru de numărare şi de sortare a sistemului garanţie returnare. Va fi unul din acele centre care va număra cele 7 miliarde de doze de aluminiu, sticle şi PET-uri, pe care va trebui să le gestionăm în fiecare an şi nu pot fi decât optimist astăzi, cu trei zile înainte de lansarea sistemului garanţie returnare, care începe în 30 noiembrie. Sunt optimist că păşim cu dreptul, este, din ce am văzut, o investiţie care foloseşte cele mai noi tehnologii şi cred că suntem pregătiţi: avem legislaţie, avem sistemul IT. (…) Sunt optimist şi aştept cu nerăbdare să începem hora reciclării”, a spus ministrulMircea Fechet.
Premierul Marcel Ciolacu a spus, într-o intervenţie video, că este un moment istoric.
„Mă bucur că pot participa alături de dumneavoastră la evenimentul de inaugurare a primului celtru regional de colectare a ambalajelor al societăţii Returo din Bonţida, judeţul Cluj. Este un eveniment cu atât mai important cu cât peste doar trei zile se va lansa sistemul garanţie returnare în România. De aceea cred că astăzi vorbim de un moment zero, pentru că acest prim centru regional de colectare va marca oficial startul programului la nivel naţional. Este un moment istoric, care va consemna cel mai ambiţios proiect de economie circulară în din România şi forţa primului parteneriat public-privat funcţional”, a declrat premierul Marcel Ciolacu.
EDUCATIE
În acest an, proiectul „Energie în Şcolile Copilăriei” a fost dedicat COPIILOR cu nevoi speciale

Ediția din 2023 a proiectului „Energie în Școlile Copilăriei”, inițiat de E.ON Energie România, a fost dedicată copiilor cu nevoi speciale și, astfel, cinci școli şi două instituții din județele Bacău, Sibiu, Cluj, Hunedoara, Iași și municipiul București care se ocupă de îngrijirea celor mici au avut parte de schimbarea completă a corpurilor de iluminat cu unele moderne, bazate pe tehnologia LED.
· Șapte instituţii din judeţele Bacău, Sibiu, Cluj, Hunedoara, Iași și din municipiul București au, din acest an, sisteme de iluminat moderne, bazate pe tehnologia LED;
· În premieră, au fost montate panouri fotovoltaice la Centrul „Lumina”, din Bacău, singurul centru de îngrijiri paliative pentru copii din România;
· În zece ani, E.ON Energie România a derulat acest proiect în 83 de instituții de învățământ având aproximativ 50.000 de beneficiari;
Proiectul aduce şi o premieră: E.ON Energie România a asigurat instalarea de panouri fotovoltaice cu o putere de 40 kW la Asociația „Lumina” din Bacău, singurul centru de îngrijire paliativă pentru copii din România.
În acest an, proiectul „Energie în Şcolile Copilăriei” a fost dedicat COPIILOR cu nevoi speciale
„A fost ceva cu totul neașteptat și nu ne-am gândit niciodată că vom avea panouri și de o așa capacitate. Vreau să le mulțumesc tuturor oamenilor cu suflet din E.ON și pot să le spun că împreună cu echipa asociației au dat viață și vor da viață zilelor acestor copii”, spune Mihaela Dumitrache, directorul executiv al Asociației „Lumina” din Bacău.
„Noul sistem de iluminat oferă (…) o lumină apropiată de cea naturală”
Asociația „Lumina” din Bacău, Centrul Școlar de Educația Incluzivă nr. 1 din Sibiu, Școala Gimnazială Specială „Transilvania” din comuna Baciu și Școala Gimnazială Specială pentru Deficienți de Auz „Kozmutza Flóra”, ambele din județul Cluj, Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Rudolf Steiner” din Hunedoara, Colegiul Tehnic „Ion Holban” Iași și Asociația „New Odyssey” din București sunt instituțiile în care s-a înlocuit sistemul de iluminat, numărul beneficiarilor fiind de aproape 2.000 de copii și adulții care îi îngrijesc și îi educă.
Noul sistem de iluminat nu doar că oferă o ambianță plăcută și o lumină apropiată de cea naturală, care îi ajută pe cei mici să se concentreze mai bine, dar, în același timp, asigură reducerea consumului de energie electrică, implicit a cheltuielilor administrative și astfel banii economisiți pot fi folosiți pentru acoperirea nevoilor copiilor din cele șapte instituții.
Claudia Griech, directorul general E.ON Energie România afirmă „De peste 10 ani îmbunătățim condițiile de studiu pentru elevi prin proiectul „Energie în Școlile Copilăriei”, iar anul acesta facem noi pași pe drumul spre sustenabilitate. Am instalat în premieră panouri fotovoltaice la Bacău unde funcţionează singurul centru de îngrijire paliativă a copiilor din țara noastră.
„E.ON a decis să susțină educația”
Este doar una dintre cele șapte instituții alese în proiect alături de care am ales să #FacemBine și ne dorim cu toții ca elevii de aici să poată avea în viață un drum mai luminos.”
Proiectul “Energie în Școlile Copilăriei” este în derulare de mai bine de zece ani. Până în prezent, programul a vizat 83 de instituții de învățământ, cu aproximativ 50.000 de elevi și profesori drept beneficiari direcți și 15.000 de ore de voluntariat oferite de angajații E.ON Energie România.
Încă de la intrarea pe piața din România, E.ON a decis să susțină educația și se implică în îmbunătățirea condițiilor de învățare în școli prin numeroasele proiecte cu un impact social și educativ semnificativ.
Despre E.ON Energie România
E.ON Energie România, membră a Grupului german E.ON, este furnizor integrat de gaze naturale, electricitate şi soluţii energetice având un portofoliu variat format din circa 3,4 milioane de clienţi, atât rezidenţiali, cât şi companii şi municipalităţi. Grupul E.ON este unul dintre liderii pieţei de energie, având în România o prezenţă consolidată de-a lungul a 18 ani. De la intrarea pe piaţa din România, E.ON a investit circa 2,2 miliarde de euro, în principal în modernizarea reţelelor. Totodată, valoarea contribuţiilor virate la bugetul de stat şi bugetele locale se ridică la 3,37 miliarde de euro.
EVENIMENT
AVERTIZARE de vreme rea la Cluj. Cod galben de VISCOL la munte. Rafale de până la 90 de kilometri pe oră

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare nowcasting de vreme rea pentru zona de munte a județului Cluj.
Avertizarea este valabilă luni, 27 noiembrie, până la ora 20.00.
AVERTIZARE de vreme rea la Cluj. Cod GALBEN de viscol la munte. Rafale de până la 90 de kilometri pe oră
Astfeel, potrivit meteorologilor, în zona de munte a județului Cluj, la peste 1.800 de metri altitudine, se vor semnala intensificări ale vântului care vor depăși la rafală 70 – 90 de kilometri pe oră, viscolid ninsoarea şi spulberând zăpada.
Atenție! Vizibilitatea va fi scăzută.
EVENIMENT
Fii RESPONSABILĂ de sănătatea ta! Program regional de screening al CANCERULUI de col uterin

Institutul Oncologic „Prof. Dr. Ion Chiricuţă” din Cluj-Napoca (IOCN), în calitate de beneficiar, împreună cu Direcția de Sănătate Publică Bistrița Năsăud (DSP BN) au implementat proiectul „Fii responsabilă de sănătatea ta – programe regionale de prevenţie, depistare precoce, diagnostic și tratament precoce al cancerului de col uterin – etapa II Regiunea Nord Vest”, Cod SMIS: 140501
Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 50.708.577,82 lei, din care valoarea asigurată de Uniunea Europeană este de 43.102.291, 17 lei, iar finanţarea naţională este de 7.606.286,65 lei: 49.460.673,40 lei (Institutul Oncologic „Prof. Dr. I. Chiricuţă” Cluj-Napoca – Lider de parteneriat) și 1.247.904,42 lei (Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud -Partener).
Fii RESPONSABILĂ de sănătatea ta! Program regional de screening al CANCERULUI de col uterin
Proiectul s-a desfășurat pe o perioadă de 37 de luni și s-a adresat tuturor femeilor cu vârsta cuprinsă între 24 și 64 de ani cu domiciliul în oricare din județele regiunii Nord Vest (Bihor, Bistrița-Năsăud, Cluj, Maramureș, Sălaj și Satu Mare) asigurate sau neasigurate.
În perioada 2021-2023 s-au realizat peste 80.000 de testări Babeș Papanicolaou și HPV, identificându-se un număr de peste 7.000 de femei cu rezultate pozitive care au evaluate ulterior suplimentar, femei care s-au dovedit în final purtătoare a unor leziuni precursorii cancerului de col uterin fiind referite spre examinare colposcopică, tratament și urmărire în timp spre centre evaluate și validate în proiect.
În lipsa programului și a acțiunilor noastre comune, acestea ar fi evoluat nedepistate spre forme invazive, multe dintre ele incurabile, de cancer de col uterin. Evaluarea și tratarea acestor leziuni, organizată tot în cadrul Proiectului, duce în final la vieți salvate, vieți a multor femei tinere care sunt active în familie și societate.
Obiective propuse și realizate în cadrul proiectului
1. A fost pilotată introducerea screeningului primar HPV în prima linie de depistare precoce a leziunilor precursorii cancerului de col uterin, pentru femeile aflate la risc cu vârste cuprinse între 30-64 de ani, ceea ce a dus la creşterea calităţii programului naţional de screening populațional organizat.
HPV este virusul care produce o infecție transmisă prin contact sexual și care nu prezintă simptome. Există peste 100 de subtipuri de virusuri HPV. Infecțiile cu unele din aceste prezintă fie un risc scăzut fie un risc înalt de a determina apariția unor leziuni precursorii cancerului de col uterin, care dacă nu sunt depistate, evaluate și tratate corespunzător și în timp util pot evolua spre leziuni invazive incurabile de cancer de col uterin.
Depistarea la timp urmată cât mai curând de evaluarea și tratamentul corect duce la salvarea multor vieți ale unor femei datorită accesului acestora la programele organizate de screening.
„Au fost testate numeroase femei din grupurile vulnerabile”
2. A crescut accesul femeilor, în special al femeilor din grupurile vulnerabile (femei sărace: angajate, mai ales necalificate, șomere, inactive, neasigurate; femei care lucrează pe cont propriu in agricultura; din mediul rural; femei de etnie roma; etc), la servicii de prevenire, diagnostic și tratament
3. Au fost testate numeroase femei din grupurile vulnerabile, proporția vizată fiind de 50% din totalul testelor realizate în cadrul proiectului.
4. Au fost testate femei indiferent de statutul de asigurate/neasigurate în cadrul sistemului asigurărilor sociale de sănătate realizându-se astfel creșterea accesului acestora la servicii de diagnostic și tratament al leziunilor precursoare ale cancerului de col uterin
„A fost creată o rețea de furnizori”
5. Centrul dedicat EPIC de prevenire, educație, informare și control/referire la tratament precoce al cancerului de col uterin a gestionat programul asigurând:
– accesul echitabil al populaţiei ţintă, inclusiv al populaţiei vulnerabile la servicii de calitate prin testări realizate cu unitatea mobilă de testare care s-a deplasat constant în zone în care populația are acces greoi la servicii medicale
– parteneriate instituționale în județele din regiunea Nord-Vest
– baza materială
6. A fost creată o rețea de furnizori care a ajuns la 142 unități sanitare de stat și private
7. S-au realizat astfel peste 80.000 de testări Babeș Papanicolaou și HPV
Toate testele efectuate au fost prelucrate la Laboratorul Central Regional de citologie/HPV de referință al IOCN, având o calitate asigurată și controlată prin utilizarea unei aparaturi de performanță de ultimă oră nou achiziționată în cadrul proiectului sub directa supraveghere a unui colectiv verificat de experți citologi/medici de laborator/biologi/tehnicieni.
„Proiectul și-a încheiat activitățile de testare la sfârșitul lunii noiembrie”
Proiectul a fost cofinanţat din FONDUL SOCIAL EUROPEAN prin Programul Operaţional Capital Uman 2014-2020: Axa prioritara 4: Incluziunea socială și combaterea sărăciei, Prioritatea de investiție 9.iv: Creşterea accesului la servicii accesibile, durabile și de înaltă calitate, inclusiv asistență medicală și servicii sociale de interes general, pentru apelul de proiecte: POCU/759/4/9/ ,,Creşterea numărului de persoane care beneficiază de programe de sănătate și de servicii orientate către prevenţie, depistare precoce (screening), diagnostic și tratament precoce pentru principalele patologii”.
Proiectul și-a încheiat activitățile de testare la sfârșitul lunii noiembrie și este continuat cu activități de monitorizare a finalizării cazurilor depistate pozitive până la intrarea acestora în circuitul curativ finanțat în continuare prin Contractul Cadru în derulare al centrelor de finalizare cu Casa de Asigurări de Sănătate.