Connect with us

EVENIMENT

UPDATE/ Votul ar putea fi prelungit și după ora 21. MAI acuză faptul că măsurile de protecție îngreunează votul

Publicat


UDMR-istul Ioan Mărginean a câștigat primăria Moldovenești

Ministerul Afacerilor Interne(MAI) cere Biroului Electoral Central(BEC) prelungirea votului și după ora 21. MAI spune că procesul de votare în unele secții este îngreunat de măsurile de protecție împotriva SARS-CoV-2.

Astfel, secretarul de stat Gheorghe Sorescu a semnat o cerere prin care este solicitată prelungirea programului la aceste secții. Secțiile se vor închide, în continuare, la 21,00 în cazul în care BEC nu va aproba respectiva cerere.

„Ținând cont de îngreunarea exercitării votului pentru respectarea măsurilor de protecţie sanitară, vă adresăm rugămintea să analizaţi şi să dispuneţi posibilitatea prelungirii votării după ora 21.00, acolo unde există persoane care aşteaptă în proximitatea localului secţiei de votare”, cere MAI, într-o notă semnată de secretarul de stat Gheorghe Sorescu.

Update, 18.45:

Biroul Electoral Central a respins cererea Ministerului de Interne privind prelungirea votării după ora 21.00 în secțiile de votare unde procesul a fost îngreunat din cauza măsurilor anti-COVID-19.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate