Connect with us

ACTUALITATE

Un chirurg din Suedia mustră proiectanții Centrului Integrat de Transplant Cluj. Un elicopter deasupra capului pacienților?

Publicat


Joi a fost dezbătut, în cadrul Comisiei Tehnice de Urbanism a Primăriei Cluj-Napoca, proiectul viitorului Centru de Transplant Integrat, gândit pe strada Victor Babeș, lângă Universitatea de Medicină și Farmacie.

Pe partea de design proiectul a fost lăudat, însă au existat și unele critici.

Chirurgul român Mihai Oltean, care lucrează la un mare centru de transplant din Suedia, a tras de urechi proiectanții în primul rând pentru că au gândit un elicopter care să aterizeze pe acoperișul clădirii.

„Nu vă supărați, dar cred că nu ați zburat vreodată cu elicopterul sau cel puțin nu ați stat lângă unul atunci când decolează. Sigur că din interiorul elicopterului zgomotul nu e la fel. Afară zgomotul e infernal și va afecta și locuitorii orașului. Noi facem transplanturi folosind mașini, iar dacă avem nevoie de zbor, mergem la aeroport, la 20 de kilometri”, a declarat chirurgul.

Potrivit acestuia, se începe oricum din partea greșită. „Nu o clădire cu heliport lipsește în România, ci personalul medical și donatorii”, a adăugat Mihai Oltean.

Arhitectul șef al județului Cluj, Claudiu Salanță, a menționat că viitorul centru de transplant va fi certificat drept clădire verde. Acesta a arătat că de la semnarea contractului de proiectare s-a colaborat și cu chirurgi de la centrele importante din țară.

Mai mulți urbaniști din cadrul Comisiei au cerut ca pe viitor să fie expropriate și clădirile din zonă pentru o dezvoltare complementară armonioasă.

Cum se leagă Centrul de Transplant de viitorul Spital Regional de Urgență

Claudiu Salanță a dezvăluit că cel mai probabil în acest an se va semna contractul de proiectare pentru spitalul din Florești. „Se fac acuma corelări între traseul metroului și parcările de la spitalul regional”.

Arhitectul Șerban Tigănaș consideră că realizarea spitalului regional de urgență va însemna și scăderea presiunii asupra sistemului de Urgență, iar funcțiunea principală a unităților spitalicești de pe strada Clinicilor, din zonă, trebuie să rămână cea de clinici medicale mai degrabă legate de actul academic.

Mai multe detalii despre proiect pot fi citite AICI.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate