Connect with us

ACTUALITATE

Trei sportivi care au venit din Africa de Sud, pozitivi la COVID. Precizări de la Ministerul Sănătăţii

Publicat


Trei dintre cele 28 de probe recoltate de la sportivii aduşi în ţară din Africa de Sud sunt pozitive, potrivit Ministerului Sănătăţii.

Probele de control au fost recoltate în ziua a opta de către Direcția de Sănătate Publică Maramureș de la cei 28 sportivi repatriați din Africa de Sud.

Trei au fost pozitive pentru infecția cu SARS-CoV-2, potrivit Ministerului Sănătății.

Probele sunt trimise pentru secvențiere, iar după această procedură se va cunoaşte tipul de tulpină cu care sunt infectaţi sportivii.

Citeşte şi: Varianta Omicron a Covid, CONFIRMATĂ în România. Două persoane repatriate din Africa de Sud, INFECTATE cu această tulpină

„Cele 3 probe vor fi trimise pentru secvențierea tulpinii virusului la Institutul National de Cercetare Cantacuzino”, arată MS.

Sportivii lotului cu teste negative vor putea ieși din izolare în a 10-a zi de carantină.

În ceea ce îi privește pe cei trei sportivi care au fost depistați pozitiv, ei rămân, în continuare, în izolare.

MS precizează că starea celor trei sportivi este bună, fiind asimptomatici. Toți sportivii sunt vaccinați împotriva Covid-19.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News.

Sursa: MS, Mediafax




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate