Connect with us

ACTUALITATE

Târgul de Crăciun din Cluj și MALL-urile, DESCHISE și celor cu TEST negativ, nu doar celor VACCINAȚI sau care au avut COVID

Publicat


târgul de crăciun cluj napoca 2019 | foto: dan tăuțan

Veste bună pentru clujenii sau turiștii care vor să viziteze Târgul de Crăciun din Piața Unirii. Accesul se va face tot pe baza certificatului Covid, dar acesta va include și rezultatul negativ al unui test antigen rapid sau al unui test PCR.

Începând cu data de 9 decembrie, certificatul Covid-19 va cuprinde și testarea. Astfel, cei care prezintă un test rapid antigen sau un test PCR negativ, vor putea intra inclusiv la Târgul de Crăciun din piața Unirii, o atracție pentru clujeni în această perioadă.

De asemenea, persoanele cu un test negativ vor putea merge la mall și vor vor putea participa și la alte evenimente cu public în interior sau exterior.

De asemenea, acestea vor avea acces și în restaurante sau cafenele.

Citește și: VIDEO OFICIAL Testele, incluse în CERTIFICATUL Covid. Atenție, NU sunt VALABILE cele făcute ACASĂ

„Vor putea intra și persoanele testate. Practic, se redefinește certificatul verde. Acesta nu mai înseamnă doar trecut prin boală sau vaccinat, ci și cu un test antigen rapid sau PCR”, a precizat prefectul Clujului, Tasnádi Szilárd.

Testul antigen rapid are o valabilitate de 48 de ore, iar cel PCR de 72 de ore. Testele vor trebui făcute în laboratoare, farmacii sau la medicul de familie, având în vedere că va trebui introdus în sistemul național și apoi se va genera, în scurt timp, un cod QR, ca în cazul celor vaccinați sau trecuți prin boală.

Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate