Connect with us

ADMINISTRAȚIE

Răzvan Ciortea, eliberat de Guvern din funcția de subprefect de Cluj. Va candida la alegeri

Publicat


răzvan ciortea

Guvernul României a aprobat, joi, hotărârea privind eliberarea lui Răzvan Ciortea din funcţia de subprefect al județului Cluj, decizia fiind motivată de intenția acestuia de a candida la alegerile locale pentru funcția de primar al municipiului Turda din partea PSD.

În aceeași ședință au mai fost eliberați din funcție peste 20 de prefecți și subprefecți care vor candida la alegerile locale sau europarlamentare  din 9 iunie, dar au fost numiți și înlocuitori ai acestora.

La Cluj, Guvernul nu a aprobat un înlocuitor al lui Ciortea, astfel că Prefectura va fi condusă, în continuare, de prefectul Irina Munteanu și de subprefectul Tasnadi Szilard.

După alegerile din 9 iunie, Ciortea nu se va întoarce în Prefectura Cluj, ci va avea două opțiuni, după cum Cluj24 a scris aici, fie să devină primar la Turda, fie să fie numit senator în locul lui Vasile Dâncu, președintele PSD Cluj, care va fi ales europarlamentar pe lista comună a PSD-PNL.

Răzvan Ciortea a fost numit subprefect de Cluj în data de 4 martie 2022.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate