Connect with us

ECONOMIE

Plățile în numerar, LIMITATE pentru persoane fizice autorizate și firme. Care e suma pe care o pot plăti zilnic și de când

Publicat


Guvernul vrea să limiteze plățile cash în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități în mod independent, persoanele fizice autorizate și firme.

Această măsură este inclusă în pachetului de măsuri fiscal-bugetare, pentru care Guvernul și-a asumat răspunderea în Parlament, potrivit Alba24.ro.

Plățile în numerar, LIMITATE pentru persoane fizice autorizate și firme. Care e suma pe care o pot plăti zilnic și de când

Astfel, operaţiunile de încasări şi plăţi în numerar efectuate între persoanele juridice, persoane fizice autorizate, persoane fizice care desfăşoară activităţi în mod independent, se efectuează cu încadrarea în plafonul zilnic de 5.000 de lei către/de la o persoană, până la data de 31 decembrie 2024 şi 2.500 lei, începând cu 1 ianuarie 2025, potrivit unui document citat de Antena3.

Citește și Amendă pentru refuzul plății cu cardul. DOCUMENT – Modificări fiscale: amenzi mai mari, noi fapte sancționate

De asemenea, în cazul returnării de bunuri de către persoanele fizice și, respectiv, neprestării de servicii către persoanele fizice, restituirea sumelor aferente poate fi efectuată în numerar în limita a 5.000 lei, până la data de 31 decembrie 2024 și 2.500 lei, începând cu data de 1 ianuarie 2025, iar sumele care depășesc acest plafon putând fi restituite numai prin instrumente de plată fără numerar.

Nerespectarea acestor prevederi ar urma să fie sancționată cu amendă, respectiv „25% din suma încasată sau plătită, care depășește plafonul stabilit, dar nu mai puțin de 500 de lei”, se arată în document.

Foto: Arhivă




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate