Connect with us

EVENIMENT

Primele implanturi pulmonare Harmony în spitalele publice din România, realizate la Institutul Inimii din Cluj

Publicat

Publicitate
Premieră la Institutul Inimii Cluj-Napoca

Institutul Inimii din Cluj a relizat, în premieră națională pentru spitalele publice, implantarea protezei pulmonare Harmony la tineri diagnosticați cu Tetralogie Fallot.

Trei pacienți cu vârste între 15 și 25 de ani au beneficiat de intervenții minim invazive, fără chirurgie pe cord deschis, cu recuperare rapidă și rezultate imediate.

Intervenții de pionierat, realizate de o echipă de excepție

Procedurile au fost coordonate de Dr. Ovidiu Anchidin, secondat de Dr. Horia Iuga, sub îndrumarea Prof. Univ. Dr. Petru Liuba, de la Universitatea din Lund, Suedia, demonstrând capacitatea Institutului Inimii din Cluj-Napoca de a implementa tehnologii medicale de ultimă generație în beneficiul pacienților.

Echipa care a asigurat succesul intervențiilor îi include și pe dr. Simona Oprița, medic cardiolog, dr. Angela Eni, medic pediatru, dar și anesteziștii coordonați de dr. Adrian Ștef

Beneficiile pentru pacienți și viitor

Tehnica minim invazivă folosită permite tinerilor să se recupereze rapid și să-și continue activitățile obișnuite aproape imediat după intervenție. Proteza pulmonară Harmony oferă o alternativă modernă pentru malformațiile cardiace complexe și reprezintă o speranță pentru generațiile viitoare.

„Fiecare astfel de pas înseamnă planuri care pot continua, visuri care pot prinde contur și o viață trăită din plin pentru tinerii noștri”, au transmis reprezentanții Institutului Inimii din Cluj.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate