ACTUALITATE
Noi paturi COVID la Spitalul de Pneumoftiziologie Cluj-Napoca. S-au înființat 12 posturi medicale
Consiliul Județean Cluj a aprobat, în cadrul ședinței ordinare de joi modificarea structurii organizatorice, a organigramei, a statului de funcții şi a regulamentului de organizare şi funcționare pentru Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie ,,Leon Daniello” Cluj-Napoca, unitate sanitară aflată în subordinea forului administrativ județean.
Aceste modificări au fost necesare în vederea unei și mai eficiente lupte împotriva extinderii pandemiei, având în vedere numărul în creștere al persoanelor confirmate cu coronavirus și provocările fără precedent la care este supus sistemul medical clujean.
Citește și 6 noi paturi ATI pentru bolnavii de COVID-19, la Spitalul de Urgență din Cluj-Napoca
În acest sens, principalele modificări vizează înființarea în Secția Clinică Pneumologie I a 10 noi paturi COVID-19 și suplimentarea cu trei paturi în cadrul Compartimentului de Anestezie Terapie Intensivă – COVID-19.
De asemenea, pentru a asigura continuitatea activității medicale în cadrul secțiilor și al compartimentului ATI și pentru a organiza activitatea spitalului astfel încât acesta să răspundă prompt și eficient necesităților pacienților infectați cu coronavirus, au fost înființate 12 noi posturi, dintre care trei de asistent medical principal, două de asistent medical, trei de infirmieră, trei de îngrijitoare și unul de brancardier.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






