Connect with us

EVENIMENT

ANCHETĂ a ITM Cluj în cazul morții muncitorului care a căzut de pe ACOPERIȘ. Accidentul, INEXPLICABIL

Publicat


Inspectoratul Teritorial de Muncă Cluj a demarat o anchetă în cazul muncitorului în vârstă de 31 de ani care a căzut de pe acoperișului unei clădiri în construcție, fiind vorba despre un accident de muncă.

Teribilul accident a fost raportat de firma angajatoare, care are sediul în București, potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Cluj, Corina Găvriluț.

Citește și: TRAGEDIE. Bărbat de 30 de ani CĂZUT în GOL, în Cluj-Napoca

„Bărbatul lucra pe acoperișul clădirii. El a căzut de la 20 de metri înălțime, deși era echiapat cu ham și frânghie de alpinism. Nu se explică ce s-a întâmplat. ITM cercetează acest eveniment”, a spus aceasta.

Accidentul mortal a avut loc joi, în jurul orei 14.20, pe strada Constantin Brâncuși din Cluj-Napoca.

Din nefericire, medicii care au ajuns la locul accidentului nu au putut decât să constate decesul tânărului , care este din Constanța.

Poliția Cluj a demarat, de asemenea, cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de ucidere din culpă şi nerespectarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate