Connect with us

ACTUALITATE

FOTO/ Elevii clujeni, învățați de studenții UMF cum să se ferească de COVID-19: „Populația se împotrivește măsurilor propuse de către autorități pentru a ne proteja de infectare”

Publicat


Viitorii medici, studenți ai UMF Cluj, au desfășurat o activitate de voluntariat prin care susțin lecții online pentru elevii clujeni, pentru a-i învăța pe aceștia cum pot să se ferească de infectarea cu noul coronavirus, dar și cum să evite răspândirea virusului.

În cadrul lecțiilor interactive s-a pus accent și pe promovarea unui stil de viață sănătos, ca măsură de prevenție a virusului SARS-CoV-2.

Coordonatorul proiectului afirmă că românii se împotrivesc măsurilor propuse de autorități

„Pandemia de COVID-19 a scos la iveală grave lacune în ceea ce privește înțelegerea unor noțiuni simple de educație sanitară a populației României.

În societate circulă teorii ale conspirației, iar populația se împotrivește măsurilor propuse de către autorități pentru a ne proteja de infectare.

Obiectivul proiectului este acela de a informa corect din punct de vedere medical și sanitar tinerii, și prin ei populația generală”, transmite Titus Vari, coordonatorul proiectului, pentru Cluj24.ro.

 

Astfel, inițiativa eMedicine for Youth își propune să meargă mai departe, pe viitor urmând să fie inclusă în proiectul Micii Sanitari, care este un proiect din cadrul Organizației Studenților Mediciniști Cluj.

Proiectul Micii Sanitari îi va informa pe cei mici cu privire la pandemia de coronavirus

În acest mod, pe lângă informațiile legate de COVID-19, elevii vor beneficia și de lecții de anatomie și fiziologie, igienă și prevenție, stil de viață sănătos, boli mai frecvent întâlnite și prim-ajutor.

Proiectul Micii Sanitari are 190 de voluntari și se va ocupa de aproximativ 120 de clase primare din România, după cum a precizat coordonatorul, care este și student în anul V la medicină generală în cadrul UMF Cluj-Napoca.

Ce cred voluntarii despre proiect

Studenții implicați consideră că „este extrem de important ca generația tânără să aibă acces la noțiuni de educație sanitară încă din clasele primare deoarece la această vârstă copiii sunt mai receptivi”.

”Astfel, pe de o parte, când vor ajunge adulți, elevii de azi vor fi în posesia informațiilor corecte necesare luării unei decizii în ceea ce privește propria sănătate și a celor din jur iar, pe de altă parte, copiii și tinerii pot educa mai departe, la rândul lor, persoanele mai în vârstă din familiile lor și vor crește gradul de educare sanitară a populației generale”, sunt de părere voluntarii din cadrul proiectului.

Declarația lui Horea Urs, președintele Organizației Studenților Mediciniști Cluj

Horea Urs, președintele Organizației Studenților Mediciniști Cluj, a declarat pentru Cluj24.ro că scopul proiectului eMedy, prin care studenții la medicină îi educă pe tinerii elevi să se protejeze de virus, are ca scop principal producerea unui impact pozitiv asupra oamenilor și societății din jurul nostru.

„În contextul în care ne dorim ca acest impact să fie durabil și ca ceea ce facem noi acum să poată influența în bine atât prezentul cât și viitorul, una dintre modalitățile prin care am reușit să transpunem în realitate această dorință este educația copiilor de azi, viitorii piloni ai societății de mâine.

Ținând cont că, mai ales în contextul actual, copiii sunt supuși în mod constant unui flux imens de informații atât referitoare la măsurile igienico-sanitare ce trebuie respectate de oameni, cât și la impactul pe care îl au acest măsuri asupra lumii înconjurătoare, există riscul ca, fiind la o vârstă la care sunt extrem de receptivi, să nu distingă între informațiile corecte și autentice și cele incorecte și false”, a afirmat Horea Urs.

De asemenea, președintele OSM Cluj a mai ținut să le mulțumească și să-i felicite pe colegii săi din cadrul proiectului, lăudând faptul că voluntarii „au ales să-și asume responsabilitatea pentru educația sanitară a copiilor și pentru a-i ajuta să-și formeze un comportament sănătos și responsabil, prin care să poată avea grijă atât de ei înșiși, cât și de cei din jurul lor”.

Ce spun studenții voluntari despre proiectul în care s-au implicat:

„De când am văzut anunțul cu eMedicine for Youth am știut că vreau să mă implic. De ce? Pentru că îmi place să lucrez cu copiii și mi-a plăcut foarte mult unul dintre obiectivele lor și anume acela de a aduce informații corecte despre noul coronavirus pentru a putea înlătura miturile despre acest virus.

Mi s-a părut atât de important să aducem copiilor speranță si liniște în aceste momente în care lumea se învârte într-un cerc vicios de informații, confuzie și panică.

Cu toate că totul se întâmplă în mediul online, mi se pare că suntem mai aproape ca niciodată față de elevi deoarece putem să ne facem mai mult timp să le ascultăm părerile, poveștile dar și să le răspundem întrebărilor.

Deși de multe ori ca si adulți ne gândim că ei sunt încă niște copii prea mici pentru astfel de învățături, de fapt greșim. Ei sunt adulții de mâine care pot face o schimbare în bine, de aceea e atât de important să investim în aceste ființe gingașe care încep de acum să se formeze.

Trebuie să mărturisesc că sunt foarte recunoscătoare că pot să fac parte din acest proiect care cu siguranță mă va ajuta și în cariera mea”, transmite Naomi Baltă, studentă în anul II și voluntară în cadrul eMedy.

Proiectul de educare a elevilor cu privire la modul de protejare si prevenire a infecției cu SARS-CoV-2 se desfășoară în perioada 28 septembrie – 8 noiembrie, iar în perioada 9 – 15 noiembrie se va organiza un concurs online, cu întrebări din materia care le-a fost predată copiilor, iar cei mai interesați dintre elevi vor fi premiați.

Narcisa Corina Bud



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

ACTUALITATE

Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni

Publicat

În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii. 

Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.

Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.

Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.

Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.

Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.

”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.

Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.

Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.

De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.

Dosar retrimis procurorului

Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca  în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.

S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.

Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.

Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Pachete promoționale în februarie de la Jazz in the Park de la Cluj-Napoca

Publicat

Jazz

Luna februarie vine cu oferte speciale pentru iubitorii de muzică. Organizatorii Jazz in the Park Festival au pregătit pachete promoționale pentru cei care vor să împărtășească bucuria festivalului cu prietenii și cei dragi.

Valentine’s Day & Dragobete – oferte speciale

Pachetele de Valentine’s Day și Dragobete sunt disponibile în perioada 14-24 februarie și includ opțiuni pentru cupluri care vor să trăiască festivalul împreună. Oferta specială Listen Together Pack include două abonamente Jazz in the Park și o sticlă de vin Purcari 1827 Rosé, servită în festival.

Pentru cei care vor să vină la festival alături de prieteni, există și ofertele Listen in Three Pack include două abonamente la prețul curent și un abonament la 350 RON, în timp ce Listen in Six Pack oferă patru abonamente la prețul curent și două abonamente la 350 RON. Cei care vin în grupuri mai mari pot opta pentru Listen in Group Pack, care include zece abonamente la prețul curent și încă zece abonamente la 350 RON.

Discount pentru muzicieni

Ca în fiecare an, cei care studiază muzica și fac dovada acestui fapt se pot bucura de Discountul de Muzicieni – cel mai avantajos preț al abonamentelor: doar 299 lei. Aceasta ofertă este valabilă în perioadă 19 feb – 1 mai (număr limitat la maxim 100 abonamente).

Campania „Prietenii Recomandă”

Începând din luna februarie, fanii festivalului își pot aduce prietenii alături de ei prin campania „Prietenii Recomandă”. Cei care achiziționează un abonament la recomandarea unui prieten pot menționa numele acestuia în câmpul „Others” înainte de plată, iar organizatorii îi vor răsplăti pe cei mai activi fani care recomandă evenimentul.

Only Jazz Fans

La începutul lunii martie, festivalul lansează campania Only Jazz Fans, prin care câțiva norocoși care și-au achiziționat deja abonamente vor fi recompensați cu premii surpriză.

Prețuri și disponibilitate

Abonamentele sunt disponibile acum la prețul promoțional de 399 lei, iar din 9 martie acestea vor ajunge la prețul standard de 449 lei.

Cea de-a 13-a ediție a Jazz in the Park Festival deschide sezonul marilor evenimente din România, în 6-8 iunie 2025 – parcul Etnografic ”Romulus Vuia” din Cluj-Napoca. Printre marii artiști confirmați deja se numără:  Ibrahim Maalouf, Kokoroko, Biréli Lagrène,  Seun Kuti & Fela’s Egypt 80, Alabaster DePlume, Mammal Hands.

Citește mai departe

EVENIMENT

Mașină distrusă de un incendiu la Iclod. Pompierii au stabilit cauza izbucnirii focului

Publicat

incendiu

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, vineri seară, pentru stingerea unui incendiu care a distrus un autoturism parcat pe raza localității Iclod.

”Flăcările s-au manifestat generalizat și au fost stinse în limitele găsite de către echipaj. Din fericire, nu au existat persoane care să solicite îngrijiri medicale, iar incendiul a izbucnit cel mai probabil din cauza unei defecțiuni electrice”, arată pompierii de la ISU Cluj.

incendiu

Citește mai departe

ADMINISTRAȚIE

Focar de infecție pe B-dul Titulescu din Cluj-Napoca. 5 blocuri cu 110 apartamente arondate unui singur punct gospodăresc

Publicat

focar

Un locuitor de pe Bulevardul Nicolae Titulescu din Cluj-Napoca acuză Primăria că a creat un focar de infecție local prin arondarea punctului gospodăresc 136 la nu mai puțin de 5 asociații de proprietari, ceea ce înseamnă 11 scări de bloc, 110 apartamente, la care se adaugă mai multe societăți comerciale la parterul blocurilor.

”Toate acestea în condițiile în care punctul gosodaresc 138 identic și situat la mai puțin de 40 m are o singură asociație de proprietari arodantă.

În mod șocant, administrația locală refuză oricare responsabilitate și încalcă în mod repetat regulamentul serviciului de salubrizare al Municipiului Cluj-Napoca și prevederile OMS 119/2014.

Sigur că au fost trimise petiții repetate prin care se solicită repsectarea normelor în vigoare doar pentru a fi refuzați fără explicații concrete. Orașul este totuși cel mai scump din țară, funcționarii publici fiind remunerați pe măsură, și normal pretențiile locatarilor de a nu trăi lângă un focar de infecție ar trebui să fie suficient și justificat.

Micile nedreptăți

focar

Categoric există probleme mai acute și mai urgențe, dar poate că marile abuzuri pornesc, sau sunt permise, tocmai de la micile nedreptăți, micile bătălii pierdute de cetățeni în fața acestor instante supreme adica departamente ale Primăriei Cluj-Napoca.

Sigur ca e un cliseu sa mentionezi mamicile care imping carucioarele pe carosabil prin dejectiile unui punct gospodaresc infect pentru ca trotuarele sunt ocupate de masini, copilul care pedaleaza prin dejectiile unui punct gosporaresc infect, mingea rostogolita prin dejectiile unui punct gosporaresc infect, dar aici am ajuns…cu asta suntem obligati sa traim zilnic”, a spus Răsvan Ardelean în numele locatarilor afectați de pe Bulevardul Nicolae Titulescu.

Citește mai departe

EVENIMENT

Vicepreședintele SUA, JD Vance, despre anularea alegerilor în România: Decizie luată pe baza suspiciunilor șubrede

Publicat

JD Vance

Vicepreședintele SUA, JD Vance, și-a exprimat, vineri, îngrijorarea față de îndepărtarea Europei de valorile sale fundamentale, pe care le împărtășește cu Statele Unite. Această tendință, și nu amenințările din partea Rusiei sau Chinei, reprezintă cel mai mare motiv de îngrijorare pentru SUA, arată Mediafax.

În intervenția sa la Conferința de Securitate de la München, Vance a declarat că libertatea de exprimare este „în retragere” în Europa, criticând mai multe decizii recente din state europene.

El a spus că Statele Unite speră că europenii vor fi capabili să își sporească propria apărare.

Vance a comentat, de asemenea, alegerile anulate din România, unde, potrivit comisiei electorale, politicianul pro-rus de extremă dreapta Călin Georgescu a câștigat primul tur. Vance a criticat organizarea de noi alegeri.

„Privind Europa de astăzi, nu este clar ce s-a întâmplat cu unii dintre învingătorii Războiului Rece”, a precizat el. Potrivit vicepreședintelui american, anularea alegerilor prezidențiale din România a fost luată „pe baza suspiciunilor șubrede ale unei agenții de informații și a presiunii mari venite din partea vecinilor”, conform Newsweek.

De asemenea, Vance a menționat cazul unui bărbat arestat în Marea Britanie pentru încălcarea legilor privind zonele de protecție în jurul clinicilor de avort, după ce a fost surprins rugându-se în apropiere.

Vance a criticat și decizia autorităților din Bruxelles de a renunța la utilizarea platformei X, deținută de Elon Musk, din cauza conținutului considerat discurs instigator la ură.

Se pot anula și în Germania

„Un fost membru al Comisiei Europene a declarat că i-a plăcut faptul că guvernul român a anulat alegerile. Dacă acest lucru se întâmplă, atunci poate se va întâmpla și în Germania – este șocant pentru urechile americanilor…

Când vedem instanțe europene anulând alegeri și oficiali spunând că vor anula altele, trebuie să ne întrebăm dacă ne respectăm propriile standarde înalte de democrație. De fapt, trebuie să facem mai mult decât să vorbim despre valorile democratice – trebuie să trăim conform acestora”, a spus Vance.

Sursa foto: JD Vance – Facebook

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate