Connect with us

ACTUALITATE

EXCLUSIV Câți medici și asistente din spitalele din Cluj-Napoca NU s-au vaccinat

Publicat


vaccin

Gradul de vaccinare al clujenilor, de peste 50%, mai mare oricum față de ceea ce se întâmplă în România, a dus și la noi la umplerea spitalelor și a secțiilor ATI cu bolnavi COVID.

Cluj24 a încercat să afle, în acest context, care este gradul de vaccinare în rândul personalului medical din spitalele din Cluj-Napoca – medici și asistente, știută fiind puterea exemplului.

Citește și „O zi istorică pentru județul Cluj” la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca. A început campania de vaccinare anti-COVID

Populația se uită și la ce fac medicii, nu numai la ce zic, iar faptul că, în unele unități medicale procentul de vaccinare nu este ridicat și mai sunt cadre medicale nevaccinate, arată și o anumită reticență a ”eroilor în halate albe”…

La cel mai mare spital din Cluj-Napoca, Spitalul Clinic Județean de Urgență (SCJU) sunt 425 de medici vaccinați și 105 nevaccinați, 863 de asistente medicale vaccinate dar și 472 de asistente care nu s-au vaccinat.

”Nu s-a luat în discuție nicio interdicție în exercitarea profesiei. În paralel se face o campanie internă de conștientizare a importanței vaccinării pentru personalul spitalului. În funcție de deciziile care se vor lua, SCJU va aplica dispozițiile legale aplicabile la nivel național”, au precizat reprezentanții spitalului.

Cei mai mulți vaccinați la Militar

Spitalul Militar ”Dr. Constantin Papilian” precizează că 96% din medicii și asistentele medicale ale instituției sunt vaccinați.

”S-au efectuat ședințe de consiliere cu personalul nevaccinat din cadrul spitalului fiind subliniată importanța vaccinării având în vedere situația epidemiologică actuală și riscul răspândirii virusului în rândul pacienților și personalului propriu”, arată conducerea unității.

Institutul Regional de Gastroenterologie și Hepatologie ”Octavian Fodor” are 87 de medici și 392 de asistenți medicali, procentul de vaccinare cu schema completă fiind de 73%.

”La nivelul spitalului nostru nu au fost impuse interdicții privind interacțiunea medicilor/ asistentelor nevaccinați fiind respectate recomandările INSP”, au spus reprezentanții IRGH.

Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie ”Leon Daniello” are angajați 43 de medici și 103 asistenți medicali din care nu s-au vaccinat 4 medici și 25 de asistenți.

”Comitetul Director al spitalului recomandă zilnic vaccinarea personalului”, a spus managerul instituției, Vasile Mureșan.

Spitalul Clinic de Boli Infecțioase (SCBI), primul din județ în care s-au vaccinat medici încă din decembrie 2020, are un număr total de 331 de angajați – medici, asistenți, infirmiere, brancardieri, personal auxiliar, personal TESA, din care s-au vaccinat aproape 83%.

La Spitalul Municipal Clujana sunt angajați 110 medici și 307 asistenți medicali, din care nu s-au vaccinat 7 medici și 57 de asistenți medicali.

”Unitatea noastră nu a dispus nicio interdicție personalului nevaccinat”, arată managerul spitalului, Nicolae Constantea.

Și la Spitalul Clinic de Recuperare sunt angajați 61 de medici și 218 asistenți medicali, din care 8 medici și de 68 de asistenți medicali nu s-au vaccinat.

”Exercitarea profesiunii cu respectarea măsurilor epidemiologice de protecție nu a fost limitată. În acest moment, până la publicarea normativelor legale privind testarea personalului nevaccinat, în cadrul triajului efectuat la prezentarea la prezentarea la post se evaluează necesitatea testării și se efectuează testarea, unde e cazul”, a transmis managerul Sanda Patrichi.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate