Connect with us

ACTUALITATE

Centru științific pentru SUPERCAI la USAMV Cluj. Proiectul, în premieră națională, costă 7 milioane euro

Publicat


usamv jucu herghelie

Într-un proiect derulat în premieră națională, în județul Cluj, Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară va investi peste 7 milioane de euro într-un centru științific modern, dotat și cu spital, unde vor fi create viitoarele generații de cai campioni.

Pentru proiectul care se va întinde pe o suprafață de peste 41.000 de metri pătrați, conducerea universității a reușit să atragă și finanțare europeană.

”Ne dorim să facem super animale”

Prin biotehnici sunt utilizate diverse tehnologii pentru recoltarea sămânței de la cele mai bune specimene de armăsari. Cea mai mare cerere ar fi în dreptul cailor pentru sport, care au avut performanțe bune la anduranță, galop și sărituri. Sunt și exemplare căutate doar pentru frumusețea lor.

La fel se întâmplă și în dreptul iepelor. Sunt căutate, pentru ovule, animalele cu mari performanțe, pentru fecundare in vitro și tranfer de embrioni.

”Există o cerere mare pentru asemenea specimene. Pe de o parte, mai multe iepe sau crescători de animale pot beneficia de gene foarte bune de la armăsari de mare valoare și se poate realiza mai ușor transportul la distanță – ce ar însemna, de exemplu, să vină o iapă din Africa de Sud, în Cluj, la montă – așa se poate trimite foarte ușor sperma congelată până în Africa de Sud. Pe de altă parte, dacă un armăsar ar putea să facă o montă la 2-3 zile, așa, cu materialul recoltat, s-ar putea însămânța, în același interval de timp, până la 10-15-20 de iepe”, a declarat rectorul USAMV Cluj, profesorul Cornel Cătoi, pentru Cluj24.

Performanțele vor fi monitorizate atent

La Jucu va fi amenajat și un spital modern pentru cai, cu chirurgie, imagistică, recuperare, terapie intensivă, va fi și o parte de reproducție, unde vor fi tratate anumite deficiențe și se vor pregăti femelele receptoare pentru inseminare artificială și monitorizarea stării hormonale, se vor efectua examene genetice, însă va exista și un departament de medicină sportivă.

La acest centru se va putea efectua recuperarea cailor după eforturile de la competiții și se vor trata diferite traumatisme apărute, cum ar fi cele de la antrenamente, totul pentru revenirea cât mai rapidă la viața sportivă de performanță.

Scumpirile de la materialele de construcții afectează și marile proiecte de cercetare

Viitorul centru științific al USAMV Cluj va fi analizat în această săptămână la Comisia de Urbanism a Consiliului Județean. Urmează o parte de proiectare și execuție, etapă tot mai dificil de realizat în contextul scumpirilor de la materialele de construcții.

Inclusiv în cazul acestui proiect este estimată o creștere cu peste 1 milion de euro față de calculele inițiale.

Problema cea mai mare nu este în dreptul aparaturii medicale și de cercetare, unde costurile au crescut cu circa 15%, ci în dreptul materialelor de construcții.

USAMV s-a remarcat în ultimii ani prin proiecte de mare amploare, pentru care s-a reușit atragerea de fonduri europene, însă și acestea își au partea lor de cofinanțare, pentru care conducerea universității trebuie să găsească soluții.

Alte două mari centre de transfer tehnologic sunt pregătite pe Calea Florești, respectiv la Jucu. Acestea au fost evaluate inițial la peste 48 milioane de lei, însă după scumpirile de pe piața construcțiilor, cofinanțarea universității a crescut considerabil.

Un alt mare proiect aflat în dezvoltare la USAMV este situat în zona Hoia. Aici, din păcate, câștigătorii licitațiillor de proiectare și execuție au renunțat la contracte imediat după ce le-au câștigat, fie din cauza scumpirilor la materialele de construcții, fie din cauza riscurilor generate de posibila instabilitate a terenului.

După cum au procedat atât Primăria Cluj-Napoca, cât și Consiliul Județean Cluj, rectorul Cornel Cătoi nu exclude posibilitatea contractării unei linii de credit pentru a face față valului de scumpiri din domeniul construcțiilor, astfel încât proiectele de cercetare avansată să fie duse la final.

baza usamv jucu herghelie




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate