Connect with us

CULTURA

Instalație de la Cluj, din CD-uri, expusă la Bienala de Design de la Londra. Reflectă sustenabilitatea

Publicat


art mirror

Asociația Art Mirror din Cluj-Napoca expune la Bienala de Design de la Londra o instalație care reflectă identitate, sustenabilitate și artă colectivă.

„Asociația Art Mirror din Cluj-Napoca este la a doua participare consecutivă la acest eveniment internațional de anvergură. London Design Biennale va avea loc între 5 și 29 iunie, la Somerset House, Londra.

art mirror

Asociația Art Mirror din Cluj EXPUNE la Bienala de Design de la Londra o instalație care reflectă SUSTENABILITATEA

Instalația realizată de artiștii români răspunde temei ediției din acest an – „Surface Reflections” – și propune o oglindă simbolică a României contemporane: un spațiu circular format din CD-uri colectate, care reflectă vizual și conceptual diversitatea vocilor și chipurilor românești.

„Acest eveniment de prestigiu oferă o oportunitate valoroasă de a aduce în atenția publicului internațional expresivitatea, inovația și identitatea culturală care definesc designul românesc contemporan. Participarea României la Bienala de Design de la Londra reprezintă o reconfirmare a potențialului creativ excepțional al designerilor români.

Tema de anul acesta – Surface Reflections – este și o reflecție asupra impactului schimbărilor climatice, o reamintire a faptului că prin cultură putem inspira conștientizare, responsabilitate și acțiune. Ministerul Culturii susține promovarea culturii vizuale românești pe marile scene internaționale, ca formă de dialog, diplomație culturală și afirmare a valorilor noastre autentice”, afirmă Natalia-Elena Intotero, Ministrul interimar al Culturii.

„Ministerul Culturii susține acest demers curajos și vizionar”

La rândul ei, Diana Baciuna, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Culturii, declară că participarea României la London Design Biennale 2025 reprezintă nu doar o prezență artistică într-unul dintre cele mai prestigioase foruri internaționale dedicate designului contemporan, ci și o reafirmare a angajamentului față de inovație, sustenabilitate și dialog intercultural.

„Ministerul Culturii susține acest demers curajos și vizionar propus de Art Mirror, un demers care pune în lumină fuziunea dintre artă, design responsabil și performativitate, într-o instalație care reflectă identitatea noastră culturală în oglinda lumii contemporane. Conceptul propus – care reunește poveștile inspiraționale ale unor personalități românești excepționale și le transpune în limbaj artistic și digital – este o pledoarie pentru creativitate conștientă, pentru empatie și pentru asumarea unui viitor în care cultura joacă un rol activ în răspunsul la crizele globale.

Felicit echipa Art Mirror pentru coerența artistică, pentru rigoarea conceptuală și pentru capacitatea de a transforma materiale recuperate, idei curajoase și biografii exemplare într-o formă de reprezentare națională demnă de scena internațională”, declară Diana Baciuna, Secretar de Stat în cadrul Ministerului Culturii.

Personalități românești ilustrate de 40 de ilustratori și artiști

Instalația reunește portretele unor personalități din România – figuri reprezentative din știință, sport, artă, activism, muzică și educație – ilustrate de peste 40 de artiști și ilustratori selectați în urma unui apel public.

„Prezența României la London Design Biennale impresionează prin creativitate, conexiuni umane și accesibilitate. O sută de personalități românești și ilustratori sunt în prim plan într-o instalație fabuloasă, formată din plante și materiale diverse, inclusiv reciclabile. Fiecare bucățică a acestei instalații spune o poveste de succes, ceea ce ne reamintește că istoria umanității este una colectivă”, spune Aura Woodward, directorul Institutului Cultural Român la Londra.

Materiale recuperate, design circular și incluziune

Elementul central al instalației este o structură sferică din peste 500 de CD-uri colectate în jurul căruia se dezvoltă structuri inspirate de cuiburi și aripi, construite din 500 de kilograme de hârtie reciclată, 10.000 de elemente de plastic colectate din unitățile medicale, de la electrozii utilizați în aparatura EKG și 20 de kilograme de sârmă de cupru.

„Eforturile Asociației nu se opresc doar la a reprezenta România, suntem conștienți de cât este de dificil pentru un artist emergent să aibă ocazia să-și expună lucrările la un astfel de eveniment. Ne-am propus să oferim această oportunitate unui număr de peste 40 de artiști și ilustratori care devin astfel vizibili pe plan internațional.

Chiar dacă nu putem fizic să luăm cu noi lucrările la Londra și nu le putem expune în Pavilion într-un număr atât de mare, munca lor va fi vizibilă prin modul inedit în care sunt integrate în instalație. Fiecare CD va avea un cod QR ce va permite scanarea și accesarea informațiilor legate de personalitatea invitată, de artistul ilustrator și de opera în sine”, anunță președintele Asociației Art Mirror, Cristina Cantemir.

Au fost alese CD-uri ca element principal al instalației de artă pentru că sunt imposibil de reciclat tocmai datorită modului în care sunt acoperite cu o peliculă ce oferă reflexii, irizații spre exterior. Conceptul artistic al Pavilionului este completat de „aripi” suspendate – simbol al libertății de exprimare – și de „cuiburi” din hârtie reciclată.

„Ediția din acest an continuă să construiască punți între artiști”

Instalația folosește și alfabetul tactil Scripor, creat de inventatorul clujean Tudor Scripor, ceea ce permite accesibilitatea instalației pentru publicul nevăzător.

„Participarea României la Bienala de Design de la Londra este un exemplu remarcabil de creativitate și angajament cultural. Am avut bucuria să vizitez standul României realizat de Art Mirror și în urmă cu doi ani și am fost impresionată de originalitatea abordării. Ediția din acest an continuă să construiască punți între artiști, idei și publicul internațional, oferind o expunere valoroasă pentru vocile creative din România. Felicit echipa pentru curajul, viziunea și profesionalismul cu care reprezintă țara noastră într-un context artistic atât de relevant”, declară ambasadoarea României la Londra, Laura Popescu.

Printre personalitățile care se regăsesc în instalația de artă a Pavilionului României se numără: Cristina Neagu (considerată cea mai bună handbalistă din istorie), Andreea Răducan (gimnastă, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice de la Sydney), Oana Gheorghiu și Carmen Uscatu (fondatoare și coordonatoare ale organizației Dăruiește Viață, implicate în proiectul #NoiFacemUnSpital), Valeria Stoica (artist și compozitor), Mihail (artist și compozitor de muzică pop), Alexandru Tomescu (violonistul român care cântă la vioara Stradivarius Elder-Voicu), Ana Maria Brânză (campioană mondială și olimpică la scrimă) și mulți alții.

Programul Pavilionului României

Pavilionul va putea fi vizitat zilnic între 11:00–18:00, în perioada 5–29 iunie 2025. Pe lângă instalația care va putea fi admirată, în cadrul Pavilionului României sunt programate două evenimente speciale cu prezența unor invitați și artiști:

– 5 iunie – evenimentul de deschidere, cu Ceremonia de Gală în prezența juriului internațional.

– 20 iunie – Artist Talk & Artistic Performance Valeria Stoica la Somerset House.

– 27 iunie – Artist Talk & Artistic Performance Mihail la Somerset House.

– 29 iunie – festivitățile de închidere ale Bienalei de Design de la Londra, ediția 2025. Echipa care a conceput și va reprezenta România la London Design Biennale 2025 este formată din: Cristina Cantemir, Cristina Pop, Ioana Raluca Zamfir și Tudor Costin.

Participarea României este susținută de Ministerul Culturii, prin patronajul acordat Asociației Art Mirror. În plus, demersul este susținut și de Institutul Cultural Român de la Londra, Ambasada României în Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord, Primăria Municipiului Cluj-Napoca.

După revenirea în țară, instalația va fi prezentată în mai multe orașe, în cadrul unei caravane culturale programate pentru luna septembrie”, au transmis organizatorii.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate

EVENIMENT

VIDEO. Incendiu de casă într-un sat clujean. Intervin patru autospeciale de pompieri ale ISU

Publicat

incendiu

Pompierii din cadrul Detașamentului Huedin și a Punctului de Lucru Florești intervin vineri pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o gospodărie din localitatea Alunișu, comuna Sâncraiu.

”La fața locului au ajuns patru autospeciale pentru stingerea incendiilor, unde au găsit o casă și o anexă cuprinse în totalitate de flăcări. Totodată, focul era extins și acoperișul casei învecinate.
Echipajele operative au acționat pentru limitarea și lichidarea focarelor incendiului, reușind să împiedice propagarea acestora mai departe de limitele în care au fost găsite”, arată ISU Cluj.
Până în prezent nu au fost persoane care să solicite consult medical, iar pompierii acționează în continuare pentru identificarea și stingerea focarelor ascunse.

incendiu

Citește mai departe
Publicitate

EVENIMENT

Percheziții la persoane suspectate că au furat dintr-un magazin. Bunuri de 20.000 lei și un autoturism, ridicate de polițiști

Publicat

Fan U Cluj reținut de polițiștii clujeni pentru violențe

Polițiștii din Dej, percheziții în județul Bistrița-Năsăud în cadrul unui dosar de tâlhărie comisă într-un magazin din Cuzdrioara. Polițiștii au ridicat bunuri în valoare de 20.000 de lei și un autoturism folosit în comiterea faptei. 

În data de 19 iunie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dej, cu sprijinul Secției 5 Poliție Rurală, au efectuat 3 percheziții domiciliare în județul Bistrița-Năsăud într-un dosar penal ce vizează infracțiunea de tâlhărie, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Cluj.

Percheziții la persoane suspectate că au furat dintr-un magazin

În fapt, data de 14 iunie a.c., patru persoane cu vârste cuprinse între 23 și 35 de ani, ar fi pătruns într-un magazin din localitatea Cuzdrioara, de unde ar fi sustras mai multe produse în valoare de aproximativ 3.000 lei.

La ieșirea din incinta magazinului, acestea au fost surprinse de un angajat al societății comerciale, care ar fi încercat să le oprească, reușind să recupereze o parte din bunuri.

Ulterior, trei dintre persoane au devenit recalcitrante și ar fi agresat persoana în cauză.

În contextul perchezițiilor au fost identificate și ridicate bunuri ce ar proveni din comiterea de infracțiuni, în valoare estimată 20.000 lei, precum și un autoturism utilizat de suspecți la comiterea faptei, estimat la 12.500 lei, asupra căruia s-a dispus instituirea sechestrului asigurător.

La propunerea organelor de poliție, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Dej a dispus reținerea pentru două dintre persoanele în cauză și aplicarea măsurii controlului judiciar față de una dintre persoanele implicate pentru 60 de zile, urmând a fi prezentate instanței.

Citește mai departe

EVENIMENT

Tânăr din Sălaj, ARESTAT în cazul fetei de 13 ani din Dej, violată de mai mulți bărbați. Printre agresori s-au aflat și minori

Publicat

De

Caz viol minora Dej

Polițiștii clujeni au reținut un tânăr de 23 de ani, din județul Sălaj, în cazul scandalos al fetei de 13 ani violată de mai mulți bărbați. 

11 tineri erau cercetați pănă acum după ce au violat-o pe minora din Dej, iar cel puțin unul dintre ei este minor.

Tânăr din Sălaj, arestat în cazul fetei de 13 ani violată de mai mulți bărbați

“În cursul zilei 16 iunie, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Dej, aflându-se în continuarea cercetărilor privind infracțiunea de viol săvârșit asupra unui minor, au dispus măsura reținerii față de un tânăr de 23 de ani, din județul Sălaj”, au transmis reprezentanții IPJ Cluj.

În cursul zilei de 17 iunie, acesta a fost prezentat judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Dej, care a dispus măsura arestării preventive pentru o perioadă de 30 de zile.

În prezent, au mai transmis polițiștii clujeni, cercetările continuă în vederea documentării întregii activități infracționale.

Caz scandalos la Dej

În urmă cu două luni, 11 tineri, între care și minori, unul de doar 15 ani, au fost reținuți după ce au violat-o pe fata din Dej. Șapte dintre ei au fost atunci arestați preventiv, iar patru au fost puși sub control judiciar.

Din cercetări a reieșit faptul că, în cursul anului 2025, o minor ar fi întreținut raporturi sexuale cu mai multe persoane de sex masculin, cu vârste curpinse între 15 și 30 de ani.

Citește mai departe

EDUCATIE

Mădălina Rafa, eleva din Dej cu cea mai mare medie la BAC din județul Cluj. E sportivă de performanță și vrea să devină medic

Publicat

De

Mădălina Rafa, absolventa șefă de promoție a Colegiului Național „Andrei Mureșanu” din Dej, este eleva cu cea mai mare medie la Bacalaureat din județul Cluj în sesiunea din iunie 2025.

Mădălina Rafa a obținut cea mai mare medie la Bacalaureat în județul Cluj – 9.98, cu 10 la matematică și chimie și 9.95 la limba română. Mai mult, tânăra a absolvit Colegiul Național „Andrei Mureșanu” din Dej șefă de promoție, cu 10 pe linie în toți cei patru ani de studii.

Reușita ei e o dovadă că performanța nu ține de dimensiunea orașului în care înveți, ci de perseverență, susținere și pasiune.

„Cred că pregătirea pentru Bacalaureat nu începe doar în clasa a XII-a, ci de când pășim în liceu. Pentru mine, a contat cel mai mult faptul că nu am lăsat grada jos nici în clasele a IX-a, a X-a și a XI-a, ci mi-am fondat o formație stabilă pe care am putut construi ușor toate informațiile care mi-au fost necesare pentru clasa a XII-a și pentru Bacalaureat”, a declarat ea pentru Cluj24.

Sportivă de performanță

Pe lângă rezultatele academice de excepție, Mădălina este și sportivă de performanță, practicând dansul sportiv. În ciuda programului încărcat, a reușit să mențină un echilibru între școală și sport, fără să apeleze la meditații pentru Bacalaureat.

„Cred că a contat foarte mult ajutorul colectivului de profesori ai Colegiului Național «Andrei Mureșanu» din Dej, care m-au susținut atât pe plan școlar, cât și pe plan extrașcolar, înțelegând că practic un sport de performanță și ajutându-mă mereu când am avut nevoie”, a explicat Mădălina.

„Poți face performanță oriunde”

Mădălina este convinsă că orașul în care înveți nu determină succesul la examene sau în viață. Ea spune că determinarea și susținerea profesorilor fac diferența.

„Cred că învățământul din orașele mici poate cu ușurință să egaleze învățământul din orașele mai mari, cred că aici contează determinarea elevilor și a profesorilor și nu neapărat orașul în care s-au născut. Cred că dacă îți dorești cu adevărat să faci performanță școlară, poți să o faci oriunde, mai ales când ai noroc, cum am avut eu, de niște profesori care își cunosc foarte bine materiile și reușesc să ne îndrume pe toți în cel mai bun mod posibil”, a mai arătat tânăra.

Visul ei e să devină medic

Mădălina spune că nu a luat meditații pentru Bacalaureat, ci doar pentru admiterea la Medicină, visul ei fiind să devină medic.

„Nu am luat meditații pentru bacalaureat, am luat pentru admiterea la Facultatea de Medicină, la biologie și chimie. Materia de chimie se suprapune puțin cu cea pentru Bacalaureat și mi-am ales probă din chimie organică. Consider că nu este neapărat să iei meditații ca să iei notă mare la Bacalaureat. M-am descurcat mai mult decât ok cu ce am făcut la școală”, a afirmat absolventa de liceu.

Mădălina se pregătește acum pentru admiterea la Facultatea de Medicină a UMF Cluj-Napoca, în iulie.

Citește mai departe
Publicitate
Publicitate

Știri din Ardeal

Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate