Connect with us

ACTUALITATE

Zboruri noi disponibile la Aeroportul Cluj în minivacanța de 1 Mai. Traficul aerian a scăzut la nivelul anului 2008

Publicat


Directorul Aeroportul Internațional Cluj, David Ciceo, a declarat, marți, că pentru minivacanța de 1 Mai vor fi disponibile noi zboruri. În total, de la Cluj se zboară acum spre 24 de destinații față de cele 45 care existau înaintea crizei COVID.

Astfel, noile curse disponibile de la finalul lunii aprilie vor fi cu destinațiile: Bologna, Alicante, Tel Aviv, Larnaca, Berlin , Lion, Doncaster și Zaragoza.

De la Cluj se zboară și spre București, Iași, Dublin, Paris, Amsterdam și în premieră, spre Lisabona.

David Ciceo a declarat la Napoca Live că este important ca pasagerii să își verifice zborurile întrucât pot să apară amânări din cauze comerciale.

Aeroportul Internațional Cluj se poziționează peste media europeană a traficului aerian. Însă cu toate că se reiau zborurile, se reiau foarte încet.

”În 2025 vom ajunge la 3 milioane, cât ne așteptam să avem anul acesta. Anul acesta ne mulțumim la 800.000, cât aveam la nivelul anului 2008. Speranța este vaccinarea și certificatul verde digital, care va conține date precum dacă un cetățean este vaccinat, dacă are test PCR negativ sau a avut Covid”, a afirmat David Ciceo.

De la nivelul Uniunii Europene s-au alocat peste 100 mil. de euro pentru implementarea proiectului certificatelor verzi de circulație.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate