ACTUALITATE
Vezi care este grupa României la Campionatul European de handbal feminin din 2020

Echipa României de handbal feminin s-a calificat direct la EURO 2020, întrucât pandemia de coronavirus a trimis echipele din urna I valorică automat la turneul final. Handbalistele noastre vor juca în grupa D, în care se mai află Norvegia (ţara gazdă), Germania şi Polonia. Competiţia va avea loc în Danemarca şi Norvegia, între 3 şi 20 decembrie.
La Euro 2018, fetele au reușit să termine competiția pe locul 4, după ce au pierdut semifinala împotriva Rusiei, cu scorul de 22 la 28 și finala mică împotriva Olandei, cu 20 la 24. Cristina Neagu a suferit o ruptură de ligament încrucişat anterior în meciul împotriva Ungariei din faza a doua a competiției, care a ținut-o departe de teren pentru aproximativ 10 luni.
Ea a mai trecut printr-o astfel de experiență în vara anului 2011 când s-a operat la umăr și a lipsit de pe teren 19 luni. În vârstă de 31 de ani, ea a fost desemnată de patru ori drept cea mai bună handbalistă din lume, fiind și golghetara all-time a Campionatului European de handbal feminin (237 de goluri).
Cristian Lungu
Foto: Digi Sport
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






