EVENIMENT
Vasile Dîncu ales președinte al PSD Cluj cu unanimitate. Nu a avut contracandidat. Noua echipă de conducere
Europarlamentarul Vasile Dîncu a fost ales, sâmbătă, cu unanimitate, în funcția de președinte al PSD Cluj în cadrul Conferinței Județene, după ce a condus filiala în ultimii ani ca președinte interimar.
Dîncu a afirmat la prezentarea moțiunii ”Transilvania comunităților puternice într-o Românie europeană” că social-democrația din Transilvania are o istorie care trebuie respectată de toată lumea, inclusiv de cei de la București.
Echipa lui Vasile Dîncu
Din echipa Dîncu mai fac parte secretarul executiv Alexandru Cordoș, iar ca prim-vicepreședinți Răzvan Ciortea și Remus Lăpușan, alături de 17 vicepreședinți: Ioan Oleleu, Florentin Burz, Laura Chiorean, Nati Ariton, Luana Șerban, Dorel Pojar, Ovidiu Lungu, Cristea Aurelia, Horațiu Bodale, Horea Chirteș, Ovidiu Săcară, Cornel Itu, Petre Pop, Cristian Cherecheș, Lucia Suciu, Paul Cecan, Grigore Fati, Adrian Morariu, Ioan Morar, Raluca Sandu, Bogdan Costea, Adrian Malasciuc.
Trezorier este Cristian Lup.
Dîncu, candidat ca vicepreședinte PSD la nivel național
În cadrul Conferinței Județene, la care au participat 332 de delegați, au mai fost aleși cei 40 de delegați la Congresul PSD din 24 august.
De asemenea, au mai fost adoptate două rezoluții, prima fiind cea de susținerii a candidaturii lui Vasile Dîncu la funcția de vicepreședinte al PSD cu atribuții de afaceri europene la congres, dar s-a dat și un vot pentru de susținere a moțiunii liderului PSD, Marcel Ciolacu, la congres.
Ultima conferință județeană de alegeri la PSD Cluj a avut loc în 2015.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






