EVENIMENT
Valul de infecții respiratorii a „înroșit” liniile serviciului ALOPEDI. Aproape 3.700 de apeluri în primele trei luni ale anului
Serviciul clujean de telemedicină ALOPEDI – 0364917 a fost apelat, în doar trei luni, de aproape 3.700 de părinți cu copii bolnavi.
Infecțiile respiratorii au fost printre principalele motive pentru care părinții au apelat la ajutorul medicilor, dar din ianuarie și până în martie au fost foarte multe apeluri care au vizat erupțiile cutanate ale copiilor.
Valul de infecții respiratorii a „înroșit” liniile serviciului ALOPEDI. Aproape 3.700 de apeluri în primele trei luni ale anului
ALOPEDI – 0364917, serviciul de call center gestionat de Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii din Cluj-Napoca, a fost apelat în primul trimestru al anului 2024 de aproape 3.700 de părinți.
Potrivit analizei făcute de Consiliul Județean Cluj, care are spitalul în subordine, majoritatea apelurilor, mai exact 76% dintre acestea, s-au finalizat cu recomandări ce au permis îngrijirea copiilor la domiciliu, iar părinților li s-au explicat care sunt semnele la apariția cărora trebuie să se adreseze medicului.
De asemenea, pentru 7,7% dintre copii a fost necesar consultul medical imediat la medicul de familie ori centrele de permanență sau la serviciile de urgență.
300 de apeluri într-o lună doar pentru viroze și gripe
În luna ianuarie au fost înregistrate peste 1.500 de apeluri, din care 300 de solicitări au fost pentru îngrijirea copiilor cu probleme respiratorii, numărul acestora reducându-se treptat în următoarele două luni.
Dar și apelurile pentru erupții cutanate ale copiilor au fost în număr mare, respectiv 522 în ianuarie, 303 în februarie și 181 în martie.
„Numărul crescut de apeluri din primele trei luni ale acestui an reprezintă o dovadă în plus a încrederii pe care o au părinții în recomandările și sfaturile medicale prompte ale specialiștilor ce deservesc serviciul de sfat pediatric telefonic ALOPEDI – 0364917.
Este extrem de important să reamintim părinților că serviciul de call center pentru urgențeșe pediatrice este disponibil 24 din 24 de ore, lapte zile din șapte”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






