EDUCATIE
“Vă bateți joc de studenți și, implicit, de viitorul acestei țări”. UNSR, despre conecințele Ordonanței trenuleț
Studenții reacționează, după ce Ordonanța trenuleț, adoptată la final de an de către Guvernul Ciolacu 2, le îngrădește posibilitatea de a călători.
Practic, studenții din marile centre universitare, inclusiv Cluj, vor avea reducere la transport doare pe rutele care îi duc la sau dinspre universătăți și localitățile de domiciliu.
“Vă bateți joc de studenți și, implicit, de viitorul acestei țări”. UNSR, despre conecințele Ordonanței trenuleț
După cardele didactice din învățămțntul preuniversitar și studenții au reacționat la adoptarea, de către Guvernul condus de Marcel Ciolacu, a Ordonanței austerității. https://cluj24.ro/ordonanta-trenulet-ii-scoate-pe-profesorii-clujeni-in-strada-se-anunta-proteste-la-inceput-de-an-233060.html
Aceștia spun că abandonul universitar și “fuga din țară” vor fi consecințe ale acesteia și, într-o scrisoare deschisă amenință cu proteste de amploare: Studenții știu să se ridice!”
“După îndelungi ‘reforme’ și ‘ajustări’ ne vedem obligați să vă transmitem un mesaj cât se poate de direct: vă bateți joc de studenți și, implicit, de viitorul acestei țări! Oricât de mult v-ați ascunde după scuze și ‘dificultăți bugetare’, realitatea arată că interesul vostru pentru tineri e minim”, se arată în scrisoarea deschisă transmisă guvernului de resprezentanții Uniunii Naționale a Studenților din România (UNSR).
“Zero” reduceri la transportul public, cu o singură excepție
Reprezentanții studenților au atins, în scrisoarea transmisă decidenților, mai multe puncte care îi nemulțumesc și care, spun ei, vor avea consecințe grave.
Primul punct, care apare, de altfel, în ordonanța amintită, este reducerile de care beneficiau studenții până la finalul anului trecut la transportul cu autobuzul, metroul și trenul.
Din acest an, aceștia vor beneficia de o reducere de 90% doar spre facultate și înapoi, “zero pentru orice alt traseu”.
“Sigur, pentru drumul de acasă până la universitate și invers există acea reducere de 90%. Dar dacă un student are ‘îndrăzneala’ să circule în alt scop – fie că e o deplasare pentru studiu, un interviu de angajare sau chiar un eveniment științific –, descoperă brusc că nu mai beneficiază de nicio reducere.
E ca și cum singurul drum ‘justificat’ pentru un tânăr ar fi strict către cursuri. În rest, nevoia de mobilitate a studenților se lovește de un zid: niciun discount, nici cea mai mică urmă de interes pentru activitățile lor din afara orarului universitar”, se arată în scrisoarea deschisă.
Mai mult, le-a fost anulată și achiziția online a biletelor de tren.
“În anul 2025 (sau ce an mai este, după calendarul vostru), a obliga studenții să stea la cozi interminabile, să depună documente și să suporte un proces birocratic absurd e un semn clar al lipsei voastre de viziune. Ori nu vă pasă, ori sunteți complet rupți de realitate. Nu știm ce e mai grav”, arată reprezentanții UNSR, care reprezintă 50 de asociații ale studenților din 12 universități.
“Rețeta abandonului universitar”
Aceștia au atiuns și subiectul burselor pentru studenți, dar și cât primesc pentru mâncare și cazare
“Bursele au rămas la un nivel derizoriu, fără să țină pasul cu scumpirile. Studenții abia reușesc să-și plătească chiria, utilitățile, mâncarea și toate celelalte. Astfel, vă prezentăm situația așa cum este ea:
Costuri reale pentru masă și cazare: rețeta abandonului universitar
Conform unei analize efectuate de federația noastră, un student cheltuie, în medie, 900 de lei pe lună doar pe mâncare, dacă ne raportăm la prețurile din cantine (circa 15 lei/masă, de trei ori pe zi, pe parcursul a 20 de zile universitare). La această sumă se adaugă 250 de lei pentru o cameră de cămin (media la nivel național). Deci, numai pentru hrană și cazare vorbim deja de 1.150 de lei lunar.
În schimb, bursa socială se ridică la doar 925 de lei, adică mai puțin decât cheltuielile de bază. Așteptați să ne descurcăm cumva și să rămânem ‘recunoscători’ pentru o sumă ce nu acoperă nici măcar strictul necesar?”, arată reprezentanții studenților.
Aceștia precizează că nevoile studenților nu se opresc la mâncare și cazare, fiind vorba și de transport, materiale de studiu și alte cheltuieli elementare.
“În aceste condiții, nu e de mirare că mulți tineri renunță la facultate sau pleacă definitiv din țară”, se arată în scrisoarea deschisă.
„Fuga din țară: singura soluție pe care, de fapt, o încurajați”
“Prin măsurile voastre, transmiteți un mesaj tinerilor: ‘Vreți să trăiți decent? Luați-vă un bilet de avion și plecați!’ Vorbim, așadar, de un ‘exod al creierelor’ pe care voi, prin deciziile voastre, îl alimentați. România pierde forță de muncă valoroasă, idei și inovație – elemente esențiale pentru viitorul unei țări care, culmea, are pretenții de creștere economică”, se mai arată în scrisoaarea deschisă.
Studenții amenință cu proteste
Astfe, UNSR cere transparență, echitate și respect și le transmit guvernanților că studentul de azi va fi contribuabilul dar și alegătorul de mâine.
“Dacă tot afirmați că noi suntem viitorul, atunci începeți să ne tratați ca atare și alocați resurse reale pentru susținerea noastră.
Altfel, când tot mai mulți tineri și familiile lor vor lua calea aeroportului, să nu vă mirați că rămâneți să vă votați și să vă lăudați între voi. România va pierde, și voi veți fi direct responsabili.
Și să rețineți un lucru: studenții știu să se ridice! Când ridicăm vocea – și o vom ridica! – nu va fi doar un protest ocazional. Va fi un semn clar că ne-am săturat. Nu azi, nu mâine… dar momentul în care toți vom spune ‘Stop!’ la ignoranță și nedreptate se apropie cu pași repezi!”, au atras atenția reprezentanții studenților.
Foto: Deschiderea anului universitar/ UBB Cluj
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger
ACTUALITATE
Dosarul de diplome false de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, torpilat de judecătorii clujeni
În toamna lui 2019, procurorii clujeni au cerut, fără succes, arestarea preventivă a cinci cadre didactice de la Universitatea de Medicină și Farmacie (UMF) Cluj-Napoca, printre care se afla și fostul rector Marius Bojiță, sub acuzații de abuz în serviciu și instigare la fals. Vineri au fost analizate probele din dosar, iar judecătorii nu au fost încântați de modul în care au lucrat procurorii.
Practic au fost emise 30 de diplome de participare la cursuri de formare profesională pentru farmaciști, fără ca aceștia să fi fost examinați.
Alături de Marius Bojiță mai sunt inculpate în dosar Miere Doina, Hegheș Simona Codruța, Banc Roxana și Filip Lorena.
Potrivit procurorilor, „în perioada 16.11.2016-29.11.2016, UMF Cluj-Napoca a fost organizat la disciplina Analiza medicamentului cursul de perfecţionare postuniversitară cu titlul ,,Calitatea medicamentului – Metode moderne aplicate în studii de stabilitate” cod 439 curs la care figurează ca şi participante un număr de 30 de persoane.
Concluzionând asupra faptelor numiţilor Bojița Marius şi Hegheduș Simona Codruța rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise, fie prin evaluarea neriguroasă a acestora materializată prin discuţii libere sau chiar schimb de opinii.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate”, se arată în referatul de arestare preventivă.
Totodată, niciunul dintre participanţi nu a achitat taxa de înscriere anterior datei începerii cursurilor.
”Dintre cele 9 persoane care au fost înscrise la curs, doar 2 dintre acestea au achitat taxa de înscriere înainte de prima zi a cursului, respectiv F.A.O. şi T.L.R. însă ambele persoana au achitat taxa de înscriere de 100 de lei în data de 22.11.2016, adică la o zi după prima dată de evaluare.
Concluzionând asupra faptelor numitelor D.M., F.L. şi B.R. rezultă că activitatea didactică a acestora se caracterizează de îndeplinirea în mod necorespunzător a atribuţiilor de serviciu ale acestora, fie prin nesusţinerea activităţii didactice, fie prin susţinerea acesteia într-un mod parţial, fie prin neevaluarea persoanelor înscrise.
Acest mod de exercitare a atribuţiilor de serviciu de cadru didactic în cadrul UMF Cluj-Napoca a condus la vătămarea intereselor legitime ale universităţii prin neoferirea serviciilor de educaţie pentru care aceasta a fost înfiinţată şi a societăţii prin oferirea creditelor EFC necesare obţinerii avizului anual de liberă practică a farmaciştilor, fiind astfel lăsate să activeze în domeniul farmaceutic persoane care nu şi-au dovedit cunoştinţele de specialitate.
De asemenea, modalitatea de exercitare a atribuţiilor de serviciu de către numitele D.M., F.L. şi B.R. a condus la obţinerea pentru persoanele participante la curs a unui folos necuvenit constând în 20 de credite EFC. Dovada acestor credite s-a efectuat prin emiterea de către UMF Cluj-Napoca a 9 diplome de participare care atestă o împrejurare mincinoasă, respectiv că persoanele în cauză au obţinut 20 de credite EFC ca urmare a parcurgerii unui curs de formare profesională prin care au dobândit cunoştinţe şi abilităţi în vederea asigurării unui act farmaceutic de calitate”, arată procurorii.
Dosar retrimis procurorului
Judecătorii au decis, vineri, să admită în parte contestaţiile formulate de inculpați împotriva încheierii penale nr. 237/09.04.2021 a Judecătoriei Cluj-Napoca în ceea ce priveşte greşita respingere a excepţiilor vizând nulitatea actelor efectuate anterior sesizării din oficiu şi nulitatea declaraţiei martorei M. I. şi dispoziţia de începere a judecăţii.
S-a constatat nulitatea absolută a tuturor actelor efectuate şi obţinute anterior sesizării din oficiu din data de 12.12.2017 de către IPJ Cluj Serviciul de Investigare a Criminalităţii Economice.
Au fost respinse mai multe note explicative și înscrisuri depuse la dosar.
Decizia de vineri a fost transmisă Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, procurorul urmând a comunica judecătorilor de cameră preliminară dacă menţine dispoziţia de trimitere în judecată ori solicită restituirea cauzei în termen de 5 zile de la comunicarea încheierii.
Două focare de pestă porcină africană au fost descoperite în județul Cluj, în comunele Geaca și Mociu, iar medicii veterinari au intervenit și dispus uciderea a 24 de porci.
Directorul Direcției de Sănătate Publică (DSV) Cluj, Nicolae Pivariu, a declarat, miercuri, pentru Cluj24, că la Mociu au fost omorâți 22 de porci și la Geaca alți 2.
”La Mociu a fost descoperit focarul într-o gospodărie din satul Zorenii de Vale. iar la Geaca într-o altă gospodărie. S-a stabilit o zonă de protecție și supraveghere de 3, respectiv 10 km, și va urma recensământul porcilor din zonă”, a spus Pivariu.
Acesta a precizat că s-ar putea ca proprietarii animalelor care au fost ucise să nu primească despăgubiri, în condițiile în care oamenii nu respectă condițiile de bio-securitate.
Pesta porcină nu are leac
Pesta porcină africană este o boală virală sistemică, contagioasă, febrilă, fiind diagnosticată la porcii domestici din Africa și porcii sălbatici și domestici din Europa, America Centrală și de Sud, Asia.
Virusul poate produce mortalitate foarte mare și omoară porci de toate vârstele. Nici un tratament nu este posibil și admisibil, astfel că porcii afectați trebuie sacrificați, iar carcaselor lor trebuie neutralizate (procesate, incinerate sau îngropate) în condiții de maximă siguranță, pentru a preveni răspândirea bolii.
EDUCATIE
UMF ”Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca, prima din România într-un clasament internațional în domeniul Medical & Health
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” (UMFIH) Cluj-Napoca figurează în prestigiosul clasament Times Higher Education World University Rankings by Subject 2025, la categoria Medicină și Sănătate, în intervalul 601-800.
”Dintr-un total de 1150 de instituții din 102 țări și teritorii incluse în clasament, universitatea noastră este prima clasată din România în domeniul Medical & Health, alături de UMF „Carol Davila” din București.
Clasamentul include 8 instituții de învățământ superior din țara noastră.
UMF „Iuliu Hațieganu” a obținut cele mai bune scoruri la criteriile:
Mediul de cercetare – măsurat prin reputație, venituri și productivitate;
Perspective internaționale – incluzând cadre didactice și studenți internaționali, precum și publicarea în colaborare cu autori internaționali;
Industrie – veniturile obținute din parteneriate și brevete”, arată conducerea universității clujene.
Felicitările rectorului
Rectorul Anca Buzoianu a felicitat comunitatea academică a UMFIH pentru performanțele obținute în clasamentul THE World University Rankings by Subject 2025.
”Aceste rezultate reflectă dedicarea și excelența în cercetare, educație și colaborări internaționale”, a precizat aceasta.
ADMINISTRAȚIE
Aproape 30.000 de clujeni au cărți electronice de identitate, în cadrul programului – pilot lansat la Cluj
Consiliul Județean Cluj a anunțat că aproape 30.000 de clujeni au deja cărți electronice de identitate, în cadrul unui program – pilot lansat la Cluj în 2021.
Președintele Consiliului Județean Cluj, domnul Alin Tișe, a realizat, împreună cu conducerea Direcției Județene de Evidență a Persoanelor (DJEP) Cluj, o analiză la zi a stadiului implementării programului pilot de eliberare a cărților electronice de identitate pentru cetățenii din întreg județul Cluj.
Astfel, nu mai puțin de 29.937 de cărți electronice de identitate au fost emise, în total, la nivelul județului Cluj, începând din data de 2 august 2021 și până în 31 decembrie 2024.
Dintre acestea, 19.950 de acte au fost emise de Direcția de Evidență a Persoanelor din cadrul Primăriei municipiului Cluj-Napoca.
Aproape 10.000 de cărți electronice de identitate, emise de DJEP Cluj
DJEP Cluj, instituție aflată sub autoritatea Consiliului Județean, a reușit eliberarea, din data de 2 august 2022, dată la care a fost inclusă în acest proiect pilot, a nu mai puțin de 9.987 de cărți electronice de identitate.
„Clujenii se pot programa online pentru obținerea de la DJEP, simplu și rapis, a unei cărți electronice de identitate. La Cluj, continuăm și în 2025 digitalizarea serviciilor publice și reducerea birocrației, venind astfel în sprijinul cetățenilor”, a declarat Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj.
Cum te poți programa?
În cursul anului 2024, la nivelul județului Cluj au fost emise în total 12.968 de cărți electronice de identitate, din care nu mai puțin de 5.063 de cărți electronice au fost emise de către DJEP Cluj.
Reamintim faptul că, pentru a se programa, cetățenii au la dispoziție platforma web https://programare-cei.mai.gov.ro. Ulterior, aceștia se vor deplasa personal la sediul DJEP Cluj din strada Aviator Bădescu nr. 7-9, unde li se vor prelua datele biometrice și vor depune dovada achitării contravalorii actului de identitate, precum și celelalte documente prevăzute de lege.
ADMINISTRAȚIE
Primăria Cluj-Napoca oferă ajutor financiar de 600 de lei pe lună pentru familiile cu copii cu handicap și în 2025
Primăria Cluj-Napoca continuă în 2025 acordarea unui sprijin financiar pentru familiile care au copii încadrați într-un grad de handicap, anunță primarul Emil Boc.
El a precizat că pentru acest sprijin au fost alocate 5 milioane de lei și în acest an.
600 de lei lunar pentru familiile cu copii cu handicap
Prin intermediu acestui ajutor financiar, care este de 600 de lei pe lună pentru fiecare copil, Primăria constribuie la susținerea acestor familii în îngrijirea și educația celor mici, a mai spus Emil Boc. Programul se adresează familiilor care au domiciliul în Cluj-Napoca de cel puțin 2 ani.
În 2024, peste 900 de copii au beneficiat lunar de acest sprijin, iar suma totală alocată pentru ședințele de terapie și programele de tratament specifice a fost de 4,4 milioane de lei. Pentru anul 2025, Primăria Cluj-Napoca a alocat o sumă de 5 milioane de lei pentru continuarea acestui program.
Cum se poate solicita sprijinul financiar?
Pentru a beneficia de acest ajutor, părinții sau reprezentanții legali ai copiilor trebuie să depună o cerere tip, completată cu documentele necesare pe site-ul Ptimăriei. Cererile pot fi depuse și fizic la primăriile de cartier sau la sediul Direcției de Asistență Socială și Medicală, situat pe strada Venus.
Cererea tip poate fi descărcată AICI.