Connect with us

ACTUALITATE

UNTOLD s-a militarizat. Militari şi tehnică a MApN participă anul acesta la festival la Cluj

Publicat


armata

Militari şi tehnică aparţinând Ministerului Apărării Naţionale participă anul acesta la Festivalul UNTOLD care se desfăşoară de joi până duminică, în Parcul Central din Cluj-Napoca, informează MApN, într-un comunicat transmis AGERPRES.

Potrivit sursei citate, standul MApN va fi reprezentat de militari din Divizia 4 Infanterie ‘Gemina’, operatori din Forţele pentru Operaţii Speciale, specialişti din structurile specializate în neutralizarea dispozitivelor explozive (EOD), militari din Brigada 30 Gardă ‘Mihai Viteazul’, elevi şi studenţi din instituţiile militare de învăţământ.

În cadrul expoziţiei statice, vizitatorilor le vor fi prezentate vehiculul multirol de mare mobilitate (HMMWV) din dotarea Forţelor pentru Operaţii Speciale (FOS), autospeciala de intervenţie şi robotul EOD (Explosive Ordnance Disposal), din dotarea echipelor EOD.

Militarii Brigăzii 30 Gardă ‘Mihai Viteazul’ vor prezenta exerciţii de ‘drill team’ pe tot parcursul evenimentului, iar cei ai Regimentului 317 ISR ‘Vlădeasa’ au pregătit un traseu militar-aplicativ pentru cei ce doresc să parcurgă un traseu cu obstacole.

De asemenea, reprezentanţi ai Centrului Militar Zonal Cluj vor oferi detalii celor interesaţi de cariera militară.

Sursa: Agerpres




2 Comentarii

1 Comentariu

  1. nelu v.

    septembrie 10, 2021 la 1:05 am

    buna poanta! fatalaii antoldisti dornici sa devina militari :)))

  2. Anonim

    septembrie 10, 2021 la 9:45 am

    Cu asta ne mândrim? Dar nu ne e rușine ca distrugem linistea cetatenilor incalcand legea 61/91 ptr care multe alte persoane sunt sanctionate ptr acte poate banale, dar faptul ca azi noapte erau niste zgomote infernale caci muzică nu era clar. Orice om normal iubește muzica dar asta nu e muzica e galagie si stress. Sunt tot felul de simulatoare care distrug sistemul nervos dacă până la peste 5 km s a auzit. De ce nu pot canta mai linistit, suntem convinsi ca cei de acolo vor auzi nu i nevoie sa auzim si noi de la 5-6 km. Noi vrem sa ne odihnim ca sa fim apti urmatoarea zi.

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate