EVENIMENT
Un motor de căutare rusesc, printre preferințele românilor pentru telefoanele cu Android
Rușii sunt interesați de extinderea motorului de căutare Yandex, astfel că românii vor avea posibilitatea de a alege la cumpărarea unui telefon nou între Google și alte patru servicii.
Telefoanele cu Android vor putea alege în România dintre următoarele patru alternative la Google: GMX, info.com, PrivacyWall și cel amintit anterior, Yandex. Alegerea motorului de căutare se va face în prima etapă de configurare a unui telefon cu Android. Astfel, utilizatorul trebuie să stabilească de la început ce vrea să folosească.
Un acord cu Uniunea Europeană a stabilit că se vor selecta trimestrial alternativele pe baza unei licitaţii, iar cine oferă mai mult pentru o anumită ţară, devine una din alternativele la Google pe plan local.
Karla Fanea
Sursa: G4Media
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






