Connect with us

EVENIMENT

„U” Cluj l-a adus pe Ștefan Pănoiu de la Rapid. Albert Hofman va juca la FC Unirea Dej până la finalul sezonului

Publicat


FC Universitatea Cluj l-a transferat pe mijlocașul Ștefan Pănoiu. În acelalași timp, echipa clujeană de fotbal a anunțat că atacantul Albert Hofman va evolua la FC Unirea Dej până la sfârșitul sezonului actual.

Mijlocașul de bandă dreaptă Ștefan Pănoiu a venit sub formă de împrumut de la FC Rapid 1923 și va reprezenta o nouă opțiune pentru postul de jucător Under 21, a anunțat clubul.

„U” Cluj l-a adus pe Ștefan Pănoiu de la Rapid. Albert Hofman va juca la FC Unirea Dej până la finalul sezonului

Ștefan Pănoiu a semnat un contract valabil pentru un an și jumătate.

Ajuns la Rapid la vârsta de 17 ani, Ștefan Pănoiu a debutat pentru prima echipă a „giuleștenilor” în sezonul 2019/2020 al ligii secunde. În sezonul promovării, acesta a evoluat în 26 de meciuri, marcând trei goluri.

În cele patru sezoane și jumătate petrecute la Rapid, Pănoiu a strâns 119 meciuri, dintre care 73 la nivelul Superligii, reușind să marcheze opt goluri și să ofere trei pase decisive. De asemenea, Pănoiu a evoluat în zece partide pentru naționala U20 a României, fiind căpitanul „tricolorilor” în trei meciuri.

Noul jucător al Universității Cluj are și o prezență în tricoul României U21 în preliminariile UEFA EURO U21.

Hofman pleacă la Unirea Dej

De asemenea Universitatea Cluj a anunțat marți că ajuns la un acord cu formația de ligă secundă FC Unirea Dej pentru împrumutul jucătorului Albert Hofman.

Atacantul în vârstă de 20 de ani va îmbrăca tricoul echipei din Dej până la finalul sezonului actual, respectiv în vară, când se va întoarce la „U”.

„Staff-ul sportiv al clubului nostru consideră că, în liga secundă, Hofman va avea oportunitatea de a evolua mai mult, un aspect important pentru dezvoltarea tânărului nostru jucător”, au transmis reprezentanții „U” Cluj.

Albert Hofman are 39 de meciuri în tricoul Universității Cluj în primele două ligi, șapte goluri marcate și două assist-uri.

Foto: Facebook/Universitatea Cluj




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate