ACTUALITATE
România pierde frumos în fața multiplei campioană mondială și europeană Norvegia
Echipa națională de handbal a României a pierdut duelul cu multipla campioană mondială și europeană Norvegia, scor 20-28 (13-13). Cu toate că diferența de scor este una mare, tricolorele au rezistat foarte bine până în minutul 45, reușind să conducă de mai multe ori. Banca solidă pe care nordicele au avut-o, comparativ cu cea a României, a făcut diferența.
România a început foarte bine duelul cu uriașa echipă a Norvegiei. Tricolorele au condus în permanență în primele minute ale partidei, dar nordicele s-au redresat și au egalat la 5. Acestea nu s-au oprit aici, reușind să se dinstanțeze chiar și la trei goluri.
Tricolorele nu au lăsat armele jos, revenind și egalând la 8. Norvegiencele s-au distanțat din nou, dar de această dată la 4 goluri. Din nou, România a reușit să revină în meci prin aruncările fantastice expediate de Buceschi, dar și prin intervențiile Iuliei Dumanska.
A doua repriză a început cu ratări de ambele părți, în primele 6 minute fiind înscrise doar două goluri (câte unul de ambele părți).
Partida s-a rupt cu 15 minute înainte de final când nordicele au reușit să se desprindă decisiv. Tricolorele au continuat să rateze, norvegiencele să marcheze, iar diferența de la final a crescut la plus 6.
România se califică în următoarea fază a competiției unde va juca împotriva primelor trei clasate din Grupa C (Croația, Ungaria, Serbia sau Olanda).
ROMÂNIA: Dumanska, Dedu – Ostase 6, Buceschi 4, Neagu 4, Popa Laura 3, Laslo 2, Iuganu 1.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






