Connect with us

EVENIMENT

Peste 100 de flacoane de VACCIN împotriva Covid-19 au EXPIRAT și au fost CARANTINATE la Cluj

Publicat


Scade rata de vaccinare împotriva Covid-19 la Cluj. Cu toate acestea, în Cluj-Napoca și în județ, vaccinarea a mers bine și peste 40% din populație a primit cel puțin o doză de vaccin.

Potrivit directorului Direcției de Sănătate Publică (DSP) Cluj, există doze de vaccin care au ajuns la finalul termenului de valabilitate și trebuie carantinate.

Flacoanele de vaccin retrase la Cluj sunt cele produse de AstraZeneca, un ser care nu mai are prea mare „căutare” în România.

„La nivelul județului Cluj s-au carantinat 133 de flacoane cu vaccin AstraZeneca, conform instrucțiunilor în vigoare”, a declarat pentru Cluj24.ro Mihai Moisescu, directorul DSP Cluj.

Citește și: Un centru de vaccinare împotriva Covid-19 din Cluj s-a ÎNCHIS după șase luni de funcționare. Altele își REDUC activitatea

La această oră, peste 50% din populația eligibilă din Cluj-Napoca, respectiv de 12 și peste 12 ani, a primit cel puțin o doză de vaccin.

La nivel de județ, la șase luni de la debutul campaniei, era vaccinată 41,9% din populația de 12 și peste 12 ani, Clujul fiind pe locul doi în țară după București, unde, la șase luni, procentul de vaccinare este de 45,14%.

Foto: Arhivă




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate