Connect with us

ACTUALITATE

Peste 1.000 de clădiri refațadizate la Cluj-Napoca, datorită supraimpozitării imobilelor cu aspect neîngrijit

Publicat


Supraimpozitarea clădirilor neîngrijite, măsură implementată în Cluj-Napoca încă din 2016, a adus deja rezultate vizibile, cu peste 1.000 de clădiri refațadizate în oraș, a declarat viceprimarul Dan Tarcea.

Viceprimarul Dan Tarcea a subliniat, în ședința consiliului local de luni, 2 decembie, că peste 1.000 de clădiri au fost refațadizate în municipiul Cluj-Napoca datorită supraimpozitării imobilelor neîngrijite din oraș.

„Noi am început cu supraimpozitarea din anul 2016, am fost printre primii din țară care am pus acest lucru în aplicare. Ca și consecință a acestui lucru, avem peste 1.000 de clădii refațadizate în oraș”, a declarat Dan Tarcea.

USR propune noi prevederi privind supraimpozitarea clădirilor neîngrijite

Totuși, măsurile de supraimpozitare ar putea suferi modificări importante în 2025. Consilierul local USR Paul Helmer a propus ca, în anul viitor, consiliul local să aibă o discuție amplă privind îmbunătățirea sistemului de supraimpozitare a clădirilor neîngrijite.

Helmer a sugerat că autoritățile ar putea oferi suport financiar celor care doresc să își reabiliteze proprietățile, prin subvenționarea lucrărilor de reamenajare. Propunerea include acordarea unor granturi sau împrumuturi fără dobândă, inspirate din modelele adoptate de alte orașe din România, precum Timișoara și Oradea.

Boc: „Îi putem ajuta pe cei care demonstrează că nu au mijloace financiare”

Primarul Emil Boc a susținut necesitatea unei dezbateri extinse pe tema impozitării și a taxelor locale. Primarul a precizat că nu este adeptul în a face șirul scutirilor mai mare decât al celor care plătesc, însă ajutorul trebuie țintit spre persoanele care dovedesc că nu au resursele financiare necesare pentru a-și reabilita clădirile.

„Și eu sunt de acord ca anul viitor să avem o dezbatere extinsă cu privire la tot ceea ce înseamnă impozitare și taxă locală. Prima dată stabilim principiile de la care pornim, dar în același timp, să nu considerăm că este un oraș în care se poate trăi fără să fie plătită o taxă. Voi susține întotdeauna facilități care vizează diminuarea poluării, politicile verzi. Nu sunt un adept în a lua totul pe orizontală și a face șirul scutirilor mai mare decât a celor care plătesc, e un lucru ce ține de responsabilitate. Îi putem ajuta pe cei care demonstrează că nu au mijloace financiare pentru a-și reabilita clădirea. Aici trebuie mers țintit”, a declarat Emil Boc.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate