EVENIMENT
Partidul secret de la Cluj. Suntem o mişcare de centru-dreapta care pune Transilvania pe primul loc
Chiar dacă în România sunt înregistrate nu mai puţin de 370 de partide, în spaţiul public s-au vehiculat în repetate rânduri idei potrivit cărora ar fi nevoie de partide noi, în condiţiile în care principalele formaţiuni din politica românească sunt tot mai contestate şi pierd tot mai mulţi aderenţi.
Partidul secret de la Cluj
O astfel de iniţiativă pentru un nou partid a apărut zilele trecute la Cluj, sub denumirea Alternativa pentru Dezvoltarea Transilvaniei (ADT).
Deocamdată, noua formaţiune pare abia în faşa de nou-născut, fiind foarte discretă, dacă nu chiar secretă.
Am încercat să aflăm mai multe despre noua formaţiune şi, experimental, chiar să aderăm la aceasta, însă încercările noastre s-au lovit de tăcere.
La singurul număr de telefon pus la dispozişie de noul partid, a răspuns o voce foarte reţinută, care n-a vrut să ofere decât câteva informaţii.
„Da, este vorba despre un partid, dar cel mai bine ar fi să discutăm mâine, dacă puteţi. Reveniţi”, a spus vocea, laconic.
Am insistat un pic şi am întrebat dacă e un partid deja înregistrat sau urmează să fie. „Urmează să fie”, a răspuns şi mai laconic vocea bărbatului.
A urmat o ultimă încercare de a mai afla ceva, în ideea că informaţiile ne interesau pentru înscriere şi voiam să ştim cu cine ne însoţim.
„Cine e în e în el? A cui e iniţiativa?” „Dacă reveniţi mâine cu un telefon, atunci putem să discutăm un pic mai detaliat despre aceste aspecte”, a mai spus vocea şi a închis telefonul după un „Noapte bună”, din vârful buzelor.
Acel mâine despre care spunea vocea, n-a mai fost, fiindcă n-a mai răspuns la apelurile noastre repetate. Nici „mâine” n-a răspuns, nici „poimâine”.
Am trimis şi un e-mail pe o adresă disponibilă, dar rezultatul a fost acelaşi: niciun răspuns.
Suntem o mişcare de centru-dreapta care pune Transilvania pe primul loc
Am reuşit, totuşi, să obţinem de pe internet câteva date despre viitorul partid atât de discret.
În ceea ce priveşte ideologia, iniţiatorii acestuia arată că „Suntem o mișcare de centru-dreapta care pune Transilvania pe primul loc, în cadrul României unite. Credem într-o țară în care vocea Transilvaniei este auzită și respectată. Prea mult timp, comunitățile locale au fost neglijate, iar deciziile s-au luat departe de oameni. A venit momentul ca Transilvania să dea exemplu întregii țări — prin seriozitate, competență și rezultate”.
Unul dintre principiile pe care aceştia le enunţă este Unitate prin diversitate: “Români, maghiari, sași, secui, romi – suntem parte din același proiect: o Transilvanie puternică într-o Românie unită. Diversitatea e o resursă, nu o slăbiciune”.
Ei amintesc şi de Moralitate și competență: “Credem că politica trebuie să redevină o slujbă în folosul comunității. Oamenii onești, competenți și dedicați trebuie să conducă prin exemplu, nu prin interese”.
În plus şi despre o dezvoltare regională echilibrată: “Transilvania trebuie să aibă o voce prezentă și respectată în deciziile țării. Reprezentarea echitabilă a regiunilor înseamnă o Românie mai unită și mai eficientă” şi despre tradiție și inovație: “Respectăm rădăcinile și cultura Transilvaniei, dar construim un viitor modern. Progresul nu trebuie să distrugă identitatea, ci să o amplifice”.
Un principiu interesant, dar pe care îl flutură cam toate partidele, însă fără să ţină cont de el este Lideri validați de comunități: “Fiecare comunitate își merită vocea și reprezentanții. Promovăm oameni integri, respectați local, care conduc prin exemplu, asumare și responsabilitate față de cei pe care îi reprezintă”.
Noi partide propovăduite de Alina Mungiu, Alin Tişe şi Valentin Naumescu
În încercarea de a da de urma noului partid, am căutat luări de poziţie pe ideea înfiinţării de noi partide, formulate în ultima perioadă.
O astfel de afirmaţie îi aparţine Alinei Mungiu, formulată în 11 august 2025.
„Trebuie să existe cineva care să nu fi fost la guvernare și care să aibă o opțiune netă pentru Europa”, spunea profesoara de științe politice Alina Mungiu-Pippidi, într-un interviu acordat Q Magazine și preluat de România curată.
În interviu, profesoara de științe politice spune că partidele care sunt acum la guvernare riscă să piardă viitoarele alegeri, căci actuala guvernare va plăti costurile electorale pentru deciziile de acum.
Ea vorbea astfel despre necesitatea unei noi mișcări politice, în timp ce atrage atenția: „Nu cred că suveraniștii vor rămâne o singură tabără, dar având în vedere că avem de-a face cu activismul rusesc, care e foarte periculos, trebuie să fim pregătiți pentru toate. Și o cale de a fi pregătiți este să existe o alternativă europeană care să nu fi fost la guvernare”, spune profesoara de științe politice.
Ea vorbea și despre cine ar trebui să pornească un asemenea demers, spunând că este „convinsă că sunt unii care se gândesc deja la asta”.
„Întrebarea este din ce forțe din societatea românească se poate construi această alternativă? Partidele bune se alcătuiesc din mai multe asociații, care pot face o mare cortină”, mai spunea Alina Mungiu-Pippidi.
Și continua: „Întrebarea e cine să facă această formațiune nouă? Clasa asta mijlocie care nu ne lasă acum să o taxăm un pic mai mult, cum ar trebui, și preferă în schimb să arunce banii pe case, mașini? Oamenii care au bani, sunt mândri de asta și nu simt nicio solidaritate cu restul populației și nu se uită că la aceste alegeri au votat contra UE zonele cele mai defavorizate? (…) O clasă medie solidă e temelia unei democrații. Acum o avem, că i-am văzut mergând la demonstrații în Piața Victoriei cu ultimul tip de camion VW. În momentul acesta trebuie să mai plătească și ea puțin”
Partidul lui Alin Tişe
Ciudată coincidenţă, în aceeaşi zi de 11 august 2025, preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Alin Tişe, nemulţumit de atitudinea colegilor săi din PNL, a lansat şi el idea înfiinţării unui nou partid liberal „al oamenilor de afaceri cinstiți și asumați în societăți comerciale pe acțiuni, acționari, asociați, administratori și așa mai departe. Un partid al întreprinzătorilor, al PFA-urilor, al profesiilor liberale. Al celor care muncesc cu mintea și cu mâinile. Al celor care produc plus-valoare. Al celor care plătesc taxe și impozite!
Un partid de dreapta care trebuie să fie partidul dreptei productive!”. „Un partid de dreapta nu trebuie să fie partidul „celor care n-au, dar cer tot. Cei care mă cunosc de o viață, știu ca am fost sărac în tinerețe, liceu și la terminarea facultății. Am pornit de jos, fără pile si relații, așa cum au făcut-o majoritatea dintre voi. Am avut șansa de a intra la cel mai bun liceu din Cluj „Liceul Emil Racoviță” și a unei facultăți de frunte „Facultatea de Drept“, la stat la Universitatea Babeș-Bolyai, școli făcute la timp, care m-au format așa cum sunt eu azi sau cel puțin au pus temelia personalității și caracterului meu”, spunea Tişe.
El mai spunea că “Un partid de dreapta, trebuie să încurajeze o politică a liberei inițiative, întreprinzătoare atât în extern, dar și în interior, între membrii săi. Ăsta este un partid de dreapta, într-adevăr! Se vorbește doar despre oameni săraci sau bogați în politică, dar nici un moment nu se vorbește despre oameni competenți sau incompetenți, proști sau deștepți, oameni pricepuți sau nepricepuți. Un partid al oamenilor de afaceri cinstiți și asumați în societăți comerciale pe acțiuni, acționari, asociați, administratori și așa mai departe. Un partid al întreprinzătorilor, al PFA-urilor, al profesiilor liberale. Al celor care muncesc cu mintea și cu mâinile. Al celor care produc plus-valoare. Al celor care plătesc taxe și impozite! Un partid de dreapta care trebuie să fie partidul dreptei productive!
Un bazin electoral de până la trei milioane de oameni aproximativ, care în prezent nu se mai simt reprezentați de nici un partid. Țara noastră trebuie să aibă partidul celor care țin România în picioare! Partidul care trebuie să se întoarcă în realitate! Nu într-una inventată. Ci în viața românului care muncește! Vreau un partid care generează prosperitate! Un partid care poate spune: „Ai muncit o viață? Ai contribuit? Trebuie să trăiești decent!”. Asta e dreapta productivă! Asta e România normală! Cred într-un partid al oamenilor liberi. Și al celor care pot duce România sus. Vreau ALTCEVA pentru TINE – APT ALTCEVA pentru ȚARĂ”, mai arăta Alin Tișe.
Partidul lui Nicuşor Dan, propus de Valentin Naumescu
La puţin timp, o altă iniţiativă i-a aparţinut, în 27 august 2025, lui Radu Ghidău, avocat, fost preşedinte al Partidului Alianţa Naţional Ţărănistă, care a făcut parte din Alianţa electorală AUR, şi care lansa Partidul Alianţa România Modernă (ARM) – „Ordine, Onoare şi Bunăstare”, prezentat ca o formaţiune politică de centru-dreapta, care ”îmbină libertatea economică cu responsabilitatea socială şi respectul pentru valorile naţionale, centrată pe soluţii moderne, concrete şi verificabile”.
În fine, cea mai recentă astfel de iniţiativă de înfiinţare a unui partid datează din 17 octombrie 2025 şi-I aparţine proaspătului consilier prezidențial Valentin Naumescu. Acesta a lansat ideea unui partid nou care să atragă cei circa 2,5 milioane de votanți ai președintelui Nicușor Dan și care nu se regăsesc printre votanții partidelor actualei majorități de la București.
”De ce să nu fie formulate oferte politice noi și pentru cei care nu au votat până acum?”, a scris profesorul Naumescu în articolul publicat pe G4Media.
Valentin Naumescu a fost şi lider de inițiativă în decembrie 2024 pentru promovarea candidaturii lui Nicușor Dan la alegerile prezidențiale repetate, organizate după anularea celor din noiembrie 2024.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger







Ionel
octombrie 20, 2025 la 12:56 pm
Partid pregătit pentru ruperea Transilvaniei de România!