ACTUALITATE
Arhiepiscopia Clujului a semnat în 2025 contracte de 8,5 milioane de euro din fonduri europene pentru proiecte sociale
Publicat
acum 2 ore
Arhiepiscopia Clujului a semnat, la finalul anului 2025, contracte de finanțare pe fonduri europene în valoare de aproximativ 8,5 milioane de euro, destinate dezvoltării infrastructurii sociale din eparhie. Informația a fost prezentată joi, 29 ianuarie, în cadrul Adunării Eparhiale desfășurate la sediul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Andrei Andreicuț, Arhiepiscop și Mitropolit al Clujului.
Bilanțul prezentat a evidențiat activitatea eparhiei pe multiple planuri, spiritual, administrativ, economic, cultural și misionar-social, într-un an marcat de evenimente aniversare, proiecte sociale de amploare și investiții semnificative în infrastructura bisericească și comunitară.
Ședința Adunării Eparhiale a fost precedată de slujba de Te Deum, săvârșită în paraclisul Facultății de Teologie de către Preasfințitul Părinte Samuel Bistrițeanul, moment liturgic care a deschis oficial lucrările forului deliberativ al eparhiei.
Canonizarea Sfântului Preot Mucenic Liviu Galaction
Anul 2025 a avut ca reper major proclamarea canonizării Sfântului Preot Mucenic Liviu Galaction de la Cluj (1898–1961), eveniment marcat pe parcursul întregului an prin manifestări liturgice, academice, culturale și artistice.
Printre acestea s-au numărat evenimentul cultural-editorial „Sfântul Preot Mucenic Liviu-Galaction de la Cluj – de la biografie la sinaxar”, evenimentul anamnetic „Sfântul Preot Mucenic Liviu Galaction de la Cluj – mărturisitor al Ortodoxiei”, expozițiile foto-documentare și outdoor dedicate martiriului său, precum și Simpozionul Internațional de Teologie, Istorie, Muzicologie și Artă, cu tema „O sută de ani de mărturisire și impactul lor pentru contemporaneitate”.
An omagial și comemorativ în Patriarhia Română
Pe parcursul anului au fost organizate manifestări religioase și culturale dedicate „Anului omagial al Centenarului Patriarhiei Române” și „Anului comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea”, integrate în programul pastoral și cultural al eparhiei.
Două decenii de misiune în rândul tinerilor
Arhiepiscopia Clujului a aniversat 20 de ani de activități de tineret dedicate copiilor și adolescenților, iar Centrul Misionar de Tineret „Ioan Bunea” din Sângeorz-Băi a marcat 10 ani de activitate. Totodată, eparhia a organizat și găzduit tabăra din cadrul Programului Național de Tabere pentru Tineret „Tradiție și noutate” al Patriarhia Română, la nivelul Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului.
În anul 2025 au fost organizate peste 25 de tabere pentru copii și tineri la Sângeorz-Băi, Mărișel, Gledin, Rogojel, Oașa și Găbud, completate de zile de tabără în parohii și traininguri pentru formarea voluntarilor, la care participarea ierarhilor a fost constantă.
Performanțe educaționale și sprijin pentru elevi și studenți
Colegiul Ortodox „Mitropolitul Nicolae Colan” s-a remarcat prin rezultate excelente la Evaluarea Națională și Bacalaureat, situându-se într-un top al celor mai bune școli din Cluj-Napoca. De asemenea, Școala Primară „Sfântul Stelian” din Bistrița a primit autorizația de funcționare pentru nivelul gimnazial începând cu anul școlar 2026–2027, prin Ordinul Ministerului Educației și Cercetării.
În sprijinul tinerilor fără posibilități financiare, Fundația „Mitropolitul Bartolomeu” a acordat 34 de burse, în valoare totală de 103.200 de lei, la care s-au adăugat premiile oferite olimpicilor de Arhiepiscopia Clujului.
Rețea extinsă de proiecte sociale și investiții filantropice
Arhiepiscopia Clujului derulează în prezent 60 de proiecte și programe sociale, care oferă adăpost, hrană, îmbrăcăminte, servicii medicale și educaționale, sprijinind copii, tineri, bolnavi și persoane vulnerabile.
În județul Cluj au fost inaugurate, în 2025, Centrul de Îngrijiri Paliative Pediatrice „Sfântul Hristofor” din Sânnicoară, Centrul de servicii sociale „Sfânta Ana” din Dej și Așezământul pentru copii „Sfânta Sofia și fiicele sale” din Cornești.
Ajutoarele financiare acordate în anul 2025 au însumat 1.742.443 lei, provenind din Fondul Filantropia, proiectul Cutia Milei pentru săraci, colecta din Postul Crăciunului și Programul „Masa Bucuriei”, realizat în parteneriat cu Selgros și Carrefour România. La acestea s-au adăugat 1.129.963 lei din Fondul Central Misionar și Fondul de întrajutorare pastorală, destinate sprijinirii preoților și parohiilor cu resurse limitate.
Per ansamblu, la nivelul eparhiei, prin unitățile de cult, asociațiile și fundațiile eparhiale, a fost cheltuită în scop filantropic suma totală de 42.168.315 lei, beneficiari fiind 18.730 de persoane.
Construcții bisericești și finanțări europene
În Arhiepiscopia Clujului se aflau, în 2025, în diferite stadii de execuție, 122 de biserici, mănăstiri și edificii bisericești, iar 37 de lăcașuri de cult au fost sfințite sau resfințite.
Totodată, la finalul anului au fost semnate contracte de finanțare pe fonduri europene în valoare de aproximativ 8,5 milioane de euro, destinate dezvoltării infrastructurii sociale din eparhie, inclusiv extinderii Centrului de Îngrijiri Paliative „Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca și realizării mai multor centre multifuncționale și de suport social.
Prioritățile Arhiepiscopiei Clujului pentru anul 2026
Printre proiectele anunțate pentru anul 2026 se numără reabilitarea și introducerea în circuitul turistic a Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, continuarea lucrărilor la mai multe centre misionar-sociale și așezăminte pentru copii și vârstnici, realizarea unui parc fotovoltaic la Nușeni și amenajarea unui magazin de obiecte bisericești în municipiul Cluj-Napoca.
De asemenea, vor fi organizate manifestări cultural-religioase și editoriale pentru marcarea a 20 de ani de la reînființarea Mitropoliei Clujului, 90 de ani de la trecerea la cele veșnice a Episcopului Nicolae Ivan, 15 ani de la moartea Mitropolitului Bartolomeu Anania și 15 ani de arhierie a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei la Cluj-Napoca.
Anul 2026 a fost declarat în Patriarhia Română „An omagial al pastorației familiei creștine” și „An comemorativ al sfintelor femei din calendar”.
Dialogul dintre cler și mireni, pilon al vieții bisericești
Conform Statutului pentru organizarea și funcționarea Bisericii Ortodoxe Române, Adunarea Eparhială este organismul deliberativ al eparhiei, format din 30 de membri, o treime clerici și două treimi mireni, aleși pe un mandat de patru ani.
Implicarea mirenilor în organizarea vieții bisericești rămâne o componentă esențială a Ortodoxiei românești, accentul fiind pus pe conlucrarea dintre cler și popor.
În acest context, la finalul anului 2025 a fost înființată Asociația Culturală Ortodoxă „Nicolae Ivan” a mirenilor intelectuali din Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger
Alte stiri de azi
-
Eisberg România, un reper de securitate alimentară pentru salatele gata de consum
-
VIDEO. Locuitorii din Baciu vor o nouă răscoala din 1907. Sunt revoltați de creșterea impozitelor
-
George Simion atac dur la adresa lui Nicușor Dan: „Ar fi bine să nu își termine mandatul. Este un pericol pentru România”
-
CFR Cluj dă lovitura în atac. Internaționalul sloven Luka Zahović a semnat cu echipa din Gruia
-
VIDEO. „Ieșiți din casă dacă vă pasă”. Protest în fața Primăriei Dej împotriva taxelor și impozitelor majorate
-
Două companii din cadrul Transilvania IT Cluster au obținut finanțări de zeci de mii de euro pentru integrarea AI în producție
-
Alin Tișe: CJ Cluj, singura administrație județeană digitalizată din România, proiect-pilot cu Ministerul Economiei
-
VIDEO FOTO. Prins în Turda cu 2,7 kg de droguri. Polițiștii au descoperit o rețea de trafic internațional de canabis
-
CJ Cluj contestă despăgubirile pe terenurile expropriate la calea ferată Cluj-Oradea. Diferențe uriașe de preț în aceeași zonă
-
VIDEO. Simona Halep, mesaj de la Cluj pentru tinerii șoferi: Să lăsăm telefonul la volan, condusul înseamnă responsabilitate
-
50 de staruri vizate: marele plan de transferuri al Ligii Saudite pentru această vară (P)
-
Cod galben de ceață densă la Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri
VIDEO. Locuitorii din Baciu vor o nouă răscoala din 1907. Sunt revoltați de creșterea impozitelor
George Simion atac dur la adresa lui Nicușor Dan: „Ar fi bine să nu își termine mandatul. Este un pericol pentru România”
CFR Cluj dă lovitura în atac. Internaționalul sloven Luka Zahović a semnat cu echipa din Gruia
VIDEO. „Ieșiți din casă dacă vă pasă”. Protest în fața Primăriei Dej împotriva taxelor și impozitelor majorate
Două companii din cadrul Transilvania IT Cluster au obținut finanțări de zeci de mii de euro pentru integrarea AI în producție
Eisberg România, un reper de securitate alimentară pentru salatele gata de consum
Arhiepiscopia Clujului a semnat în 2025 contracte de 8,5 milioane de euro din fonduri europene pentru proiecte sociale
50 de staruri vizate: marele plan de transferuri al Ligii Saudite pentru această vară (P)
Cod galben de ceață densă la Cluj. Vizibilitate redusă sub 50 de metri
Știri din Alba
Eisberg România, un reper de securitate alimentară pentru salatele gata de consum
VIDEO. Locuitorii din Baciu vor o nouă răscoala din 1907. Sunt revoltați de creșterea impozitelor
Arhiepiscopia Clujului a semnat în 2025 contracte de 8,5 milioane de euro din fonduri europene pentru proiecte sociale
George Simion atac dur la adresa lui Nicușor Dan: „Ar fi bine să nu își termine mandatul. Este un pericol pentru România”
CFR Cluj dă lovitura în atac. Internaționalul sloven Luka Zahović a semnat cu echipa din Gruia
VIDEO. „Ieșiți din casă dacă vă pasă”. Protest în fața Primăriei Dej împotriva taxelor și impozitelor majorate
Două companii din cadrul Transilvania IT Cluster au obținut finanțări de zeci de mii de euro pentru integrarea AI în producție






