Connect with us

EVENIMENT

NUMĂRĂTOARE PARALELĂ PNL Câștigătorul alegerilor locale la Cluj. PNL și-a ZDROBIT adversarii, va avea 20 de consilieri județeni și 17 consilieri locali la Cluj-Napoca. Alin Tișe obține șefia CJ Cluj cu 50,25%, Emil Boc câștigă Primăria cu 74,72%

Publicat

PNL și-a zdrobit adversarii la Cluj și a obținut un scor după alegerile locale care demonstrează că își menține majoritatea în Consiliul Local Cluj-Napoca și în Consiliul Județean.

Astfel, potrivit numărătorii paralele a PNL Cluj, după numărarea a 143 de secții de votare din Cluj-Napoca din cele 183, Emil Boc a câștigat detașat alegerile pentru funcția de primar la Cluj-Napoca obținând 74,72% din voturile clujenilor, urmat fiind pe podium de Emanuel Ungureanu – USRPLUS, cu 7,95% și de Csoma Botond – UDMR, cu 7,30%.

La Consiliul Local Cluj-Napoca, PNL a obținut peste jumătate din voturi, și anume 54,62%, urmat de USRPLUS cu 16,56%, UDMR – 11,48% și PSD – 7,65%.

Astfel, PNL își menține numărul de consilieri locali – 17, în timp ce în CL vor mai avea reprezentanți USRPLUS, UDMR și PSD, înainte de redistribuire.

În ceea ce privește președintele CJ Cluj, Alin Tișe a mai câștigat un mandat și a obținut 50,25%, acesta fiind urmat de Cătălin Sălăgean – USRPLUS, 11,87% și de Vakar Istvan – UDMR, cu 11,78%.

Pe votul politic pentru Consiliul Județean Cluj, PNL a obținut 46,21%, iar în clasament mai figurează UDMR, cu 11,96%, PSD – cu 11,65 și USRPLUS cu 11,23%.

Înainte de redistribuire, PNL câștigă majoritatea de 20 de consilieri județeni.

Scorul reiese după numărarea a 575 de secții de votare din cele 665..

CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

Publicat

Vremea la Cluj azi este rece cu temperaturi de iarnă. Maxima este înregistrată în jurul orei 15:00 la 4 grade Celsius, dar cerul va fi predominant senin pe tot parcursul zilei. Șansele de precipitații și cantitatea de precipitații vor fi nule.

Vântul va sufla în medie cu 10 km/h. Pe arii restrânse vor fi și rafale de maxim 29 km/h.

Citește mai departe

EVENIMENT

Defensiva nu câștigă meciuri. CFR Cluj a scos un egal cu ȚSKA Sofia, scor 0-0

Publicat

CFR Cluj a remizat joi cu ȚSKA Sofia, cu scorul de 0 la 0, în etapa a cincea din UEFA Europa League. Michael Pereira s-a accidentat în minutul 61, fiind o pierdere importantă pentru campioana României. În meciul tur, „feroviarii” s-au impus cu scorul de 2 la 0.

Astfel, „feroviarii” sunt obligați să câștige împotriva lui Youn Boys Berna, pentru a se califica în șaisprezecimile Europa League. Acesta ar fi a doua oară consecutivă când ardelenii ar atinge primăvara europeană.

Prima repriză

În minutul 2, Michael Pereira a reluat spectaculos cu capul centrarea lui Chipciu din lovitură liberă, dar balonul a lovit plasa porții. După încă trei minute, Camora a respins de pe linia porții devierea cu câlcâiul al lui Antonov.

În minutul 12, Gabriel Debeljuh a șutat la colțul scurt, după ce a interceptat o pază greșită a bulgarilor, dar portarul Busatto s-a opus deschiderii scorului de către formația clujeană.

Atacantul croat avea opțiunea unei pase pentru Rondon, însă a preferat o execuție personală.

Alexandru Păun a mai amenințat poarta lui ȚSKA Sofia, când a șutat puternic de la peste 20 de metri, dar balonul a trecut pe lânga poarta oaspeților.

Bulgarii nu și-au mai creat faze importante de poartă, în afara devierii lui Antonov din debutul partidei. Totuși, echipa din Sofia a avut o posesie superioară de-a lungul primei reprize, 61% față de 39% a „feroviarilor”. La pauză, scorul a fost 0 la 0.

A doua repriză

După reluarea jocului, Youga a șutat spre poarta CFR-ului, dar Bălgădrean a respins până la Manea, care a degajat balonul în afara careului.

Chipciu a văzut cartonașul galben în minutul 54, după ce a avut un conflict cu Geferson. În minutul 61, Michael Pereira a fost înlocuit cu Ciprian Deac. Mijlocașul francez s-a accidentat, acuzând niște probleme musculare.

Sowe a fost aproape să deschidă scorul pentru ȚSKA Sofia, dar execuția sa a fost deviată de Burcă și s-a scurs pe lângă poartă.

Oaspeții au dominat repriza secundă, având mai multe șanse de poartă. Clujenii nu au reușit să-și creeze oportunități importante de gol. Camora a încercat un șut de la distanță, dar execuția sa a trecut mult pe lângă poartă.

Tot atacantul formației bulgare a fost neinspirat în minutul 76, când a lovit defectuos cu capul dintr-o poziție ideală, după centrarea lui Vion.

În minutul 84, Chipciu a fost eliminat, după ce a văzut al doilea galben pentru o simulare. În prelungiri, Tiago a avut un șut periculos de la distanță, dar Bălgădrean a respins din nou.

Echipele de start

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Chipciu, Djokovic, Păun – Rondon, Debeljuh, Pereira
Rezerve: Sandomierski, Deac, Ciobotariu, Latovlevici, Haiduc, Vojtus, Itu, Joca, Carnat
Antrenor: Valeriu Bordeanu

CSKA Sofia: Busatto – Antov, Mattheij, Zanev – Vion, Youga, Geferson, Carey – Sankhare – Sowe, Yomov
Rezerve: Iliev, Evtimov, Henrique, Beltrame, Keita, Penaranda, Mazikou, Turitsov, Tiago Rodrigues, Ahmedov, Galabov
Antrenor: Bruno Akrapovic

Stadion: “Dr. Constantin Rădulescu” (Cluj)
Arbitru: Amaury Delerue (Franța)

Sursă foto: Facebook Fotbal Club CFR 1907 Cluj

EVENIMENT

Clujeanca Cristina Laslo după înfrângerea cu Germania: “Apărarea noastră a fost mai bună ca atacul”

Publicat

Clujeanca și fosta jucătoare a celor de la Universitatea Cluj, Cristina Laslo, a încercat să explice înfrângerea României împotriva Germaniei la debutul în cadrul Campionatului European de Handbal din Danemarca.

Cronica partidei poate fi citită aici: Naționala feminină de handbal a României a debutat cu înfrângere la Campionatul European

Cu trei goluri marcate astăzi, Cristina Laslo este de părere că problema a fost în atac. Aceasta spune că România s-a apărat bine, dar le-a lipsit finalizarea. Acest lucru este susținut și de statistici care spun că doar aproximativ 30% din aruncările spre poartă ale României au fost convertite în goluri.

“A fost primul nostru meci oficial, apărarea noastră a fost mai bună ca atacul. Cred că va fi mai bine în continuare, ne dorim victoria în următorul meci. În seara asta, Germania a fost mai bună. Mâine avem pauză, sper să ne revenim şi să obținem o victorie cu Polonia. De azi privim spre victoria din următorul meci”, a declarat Cristina Laslo la Look Sport.

EVENIMENT

„16 zile de activism împotriva violenței asupra femeilor” la Cluj. Campania se desfășoară până în 10 decembrie

Publicat

Institutul Român pentru Pace (PATRIR), în parteneriat cu peste 40 de instituții și organizații din Cluj-Napoca organizează în această perioadă o serie de evenimente ca parte a campaniei globale „16 zile de activism împotriva violenței asupra femeilor”.

Campania a început pe 25 noiembrie, odată cu Ziua internaţională pentru eliminarea violenţei asupra femeilor și se desfășoară pe parcursul a 16 zile, până pe 10 decembrie, de Ziua Drepturilor Omului.

Prevenirea formelor de violență bazată pe gen, scopul campaniei

„Scopul campaniei este de a crește gradul de conștientizare cu privire la violența împotriva femeilor, dar și de a lupta pentru stoparea consecințelor acestui fenomen în țara noastră, de a promova drepturile și libertățile individuale, a unor exemple pozitive din societate, precum și de a consolida egalitatea de gen în toate domeniile.

Peste 30 de activități în cadrul campaniei

Pregătim totodată lansarea unui proces de creare a Agendei Cluj 2030: Egalitate, Oportunitate, Siguranță și Inovare, un plan orășenesc cu indicatori clari de măsurare a egalității de gen și bunăstării, în vederea îmbunătățirii siguranței, promovării inovării și prevenirii tuturor formelor de violență bazată pe gen”, transmit organizatorii.

Evenimentele din cadrul campaniei au loc anual la Cluj, anul acesta fiind implicați parteneri precum Inspectoratul de Poliție Județean Cluj, Universitatea Babeș-Bolyai sau Iulius Mall, iar pe parcursul campaniei se vor desfășura peste 30 de activități artistice și educaționale, în mediul online.