ACTUALITATE
Medic decedat, numit clujean de onoare post-mortem, după ce a îngrijit pacienții bolnavi de COVID-19, pierzând lupta cu viața
Un medic din cadrul Spitalului Municipal Dej a fost numit cetățean clujean de onoare post-mortem, după ce, aflat în lupta cu noul coronavirus, și-a pierdut viața, îngrijind pacienții infectați cu COVID-19. Anunțul a fost făcut în cadrul ședinței de Consiliu Județean de marți.
Marți, 22 decembrie, a avut loc ședința Consiliului Județean Cluj, unul dintre proiectele aflate pe ordinea de zi fiind „Acordarea titlului de Cetățean de Onoare al Județului Cluj, «Clujean de onoare» personalului din spitalele clujene aflat în prima linie a luptei cu COVID-19”.
Medicul, decedat după ce s-a infectat cu COVID-19
Astfel, printre medicii-eroi care au primit titlul de cetățeni de onoare s-a aflat și medicul primar neurolog Ciaca Mocan Carmen Maria, șef de secție în cadrul Spitalului Municipal Dej, medicul primind titlul de clujean de onoare post-mortem, după ce de curând, a pierdut lupta cu temutul virus.
Titlul a fost acordat în urma unui amendament la proiectul de lege, amendament care a fost adoptat cu 33 de voturi ale consilierilor județeni.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






