ECONOMIE
LIVE VIDEO. Premierul Nicolae Ciucă, la volanul primei mașini electrice „made in Cluj”
Prim-ministrul Nicolae Ciucă urcă la volanul primei mașini electrice produsă la Cluj. Este vorba de un concept car realizat de un grup de investitori români, care a pus la bătaie, până acum, proape 500.000 de euro pentru acest proiect.
Nicolae Ciucă a venit însoțit de primarul Emil Boc. Celor doi li s-a făcut o prezentare a mașinii, „o inovație clujeană”.
Voicu Oprean, CEO AROBS, unul din inițiatorii și finanțatorii proiectului, a fost cel care i-a explicat premierului cum a fost construită mașina, de la faza de prototip.
Acesta a spus că, în serie mică, autoturismul va fi produs la Cluj.
Premierul Nicolae Ciucă, la volanul primei mașini electrice „made in Cluj”
„Are loc un proces cât se poate de dinamic în ceea ce privește cercetarea și dezvoltarea. Și faptul că se gândesc să treacă la producție de serie, pe noi, ca țară, nu poate să ne facă decât foarte mândri”, a spus Nicolae Ciucă.
Prim-ministrul s-a urcat în mașină, a pus mâna pe volan, dar nu a condus-o.
Mașina nu are voie, încă, să circule pe drumurile publice.
Citește și: VIDEO FOTO. Ciucă, mândru că o mare companie americană a deschis un laborator de cercetare la Cluj, al treilea din afara SUA
Prim-ministrul Nicolae Ciucă a ajuns joi la Cluj și a participat la dialogul local cu cetățenii pe tema „Europa începe în Transilvania: democrație, educație și tineret. Ce urmează după Conferința despre Viitorul Europei?”.
La eveniment a fost prezenâ și președintele Comitetului European al Regiunilor, Apostolos Tzitzikostas.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






