Connect with us

EVENIMENT

Liderul UDMR Cluj: Numirea unui prefect UDMR la Cluj este un act de normalitate. Ce zic șeful CJ și deputatul AUR

Publicat


Președintele UDMR Cluj, deputatul Csoma Botond, consideră că numirea unui prefect din partea UDMR la Cluj este ”un act de normalitate”.

Csoma a declarat pentru Cluj24.ro că prioritățile noului prefect vor coincide cu cele ale Guvernului.

”Este un act de normalitate ca UDMR să propună un om pentru funcția de prefect, pe avocatul Tasnadi Szilard. Cred că și un etnic maghiar poate să îndeplinească atribuțiile unei asemenea funcții, de reprezentant al Guvernului în teritoriu. De asemenea, este un pas important și pentru comunitatea maghiară din județul Cluj”, a spus președintele UDMR Cluj.

Citește și Tasnadi Szilard, noul prefect de Cluj din partea UDMR

PNL: Într-o coaliție se împart funcțiile de demnitate publică

Liderul PNL Cluj, eurodeputatul Daniel Buda, susține că o coaliție de guvernare presupune o partajare a responsabilităților în actul de guvernare și implicit împărțirea funcțiilor de demnitate publică la nivel național și județean.

”În condițiile în care PNL Cluj are un post de ministru din cei 10 care-i revin în structura guvernamentală, persoane cu rang de secretari de stat în diverse structuri, dar și alte numiri ce urmează să fie făcute, s-a ajuns la această situație legată de funcția de prefect.

Cred că, dincolo de împărțirea funcțiilor, este important să ne manifestăm responsabil în actul de guvernare. Într-o perioadă dificilă, cu multe provocări legate nu doar de stăvilirea noilor valuri ale pandemiei, dar și de absorbția fondurilor europene, sunt convins că este important să ne asigurăm că viața de zi cu zi a românilor este mai bună.

Dincolo de toate aceste aspecte, desigur, în cadrul forurilor statutare ale partidului, se va spune ce este de spus”, a spus Buda.

Tișe: Problema e cum se iau deciziile la nivelul conducerii PNL

Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe (PNL), a afirmat că, din punctul meu de vedere, subiectul numirii unui prefect UDMR nu îl interesează.

”Nu contează ce au făcut ei. Nu mai am nicio așteptare de la conducerea centrală a partidului. Nu problema e că prefectul e de la UDMR, nu despre asta e discuția, ci modul în care se iau deciziile la nivelul PNL. Poate fi un profesionist de la orice partid.

Dar lucrurile în partid nu sunt din păcate în ordine, ele se vor tranșa cel mai probabil la congres, și prin votul majorității vom decide ce se va întâmpla cu conducerea partidului. Apoi fiecare va decide ce va face. Au luat decizii fără să ne consulte și în legătură cu numirea unor miniștri de la Cluj.

Acționează disprețuitor la adresa organizațiilor cu performanță și s-ar putea să aibă o surpriză la care nici ei să nu se fi așteptat”, a spus Tișe.

AUR: PNL a trădat interesele clujenilor

Deputatul AUR de Cluj, Alin Coleșa, a criticat numirea unui prefect din partea UDMR, și a spus că decizia înseamnă ”o trădare” din partea PNL a intereselor românilor și clujenilor.

”Cei care sunt acum la guvernare au susținut că instituția prefectului trebuie depolitizată, dar nu respectă acum propriile decizii.

Pentru că este o decizie politică, este clar că UDMR are o agendă de autonomie, care nu este conformă cu interesele românilor și, ca atare, nu ar trebui să fie numiți în astfel de funcții în județe unde nu pot fi imparțiali. Pot fi numiți în județe din Moldova sau Muntenia”, crede Coleșa.

Potrivit lui Coleșa, rolul prefectului ar trebui să fie cel de a veghea la respectarea legii în actul de guvernare locală.

”Nu el dă avize de legalitate pe HCL-uri, ci secretarul general al UAT-urilor, dar el este cel care, sesizat de consilieri locali, cetățeni, ONG-uri, asupra unor abuzuri sau ilegalități comise în primării, poate anula acele HCL-uri. Ori dacă el este numit politic, nu va acționa niciodată contra colegilor de partid”, a subliniat deputatul AUR.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate