EVENIMENT
În Viișoara, jud Cluj, sparanghelul are miros de Covid. Posibil focar de infecție
La Viișoara, lângă Turda, a crescut brusc numărul persoanelor infectate cu Covid-19, asta după ce patru copii dintr-o comunitate de romi au fost depistați infectați. Primarul localității, Ioan Roman, a declarat pentru TurdaNews că inițial copiii au fost internați la spitalul din Câmpia Turzii cu rujeolă, iar ulterior au fost declarați pozitivi la testul pentru coronavirus. Toți cei patru copii au fost aduși la Cluj și internați la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase.
Primarul Roman a cerut autorităților județene instituirea carantinei în localitate, mai ales că aici există mai multe persoane întoarse acasă după ce au lucrat în Germania la cules de sparanghel.
„Tocmai am revenit de acolo. Sunt 4 cazuri pozitive la copii cu rujeola. Am luat decizia monitorizării izolării la domiciliu a întregii comunități din care fac parte copiii, aprox. 100 de persoane. Avem filtre amplasate la intrarea în comunitatea respectivă, amplasată pe o străduță din Viișoara. Contacții direcți au fost testați și sunt negativi. În măsura în care vor exista alte persoane simptomatice din comunitate, vor fi testate. Li se vor asigura cele necesare prin grija primarului. Cei 4 copii sunt internați la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca”, a declarat prefectul Mircea Abrudean.
Acesta nu ia în calcul deocamdată varianta instituirii carantinei în Viișoara.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






