ACTUALITATE
LIVE VIDEO Sfințirea apei de Bobotează la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca
Joi după Liturghie are loc slujba de sfințire a apei de Bobotează în fața Catedralei Mitropolitane din Cluj-Napoca, aceasta fiind oficiată de mitropolitul Clujului, IPS Andrei.
Mitropolia Clujului a pregătit 15.000 de sticle de apă care vor fi sfințite și înmânate credincioșilor.
În ciuda vremii neprietenoase, credincioșii s-au adunat la Catedrală pentru a primi apa sfințită. Aceștia au purtat măști de protecție.
Peste 2.000 de oameni participă la slujba de sfințire a apei.
În cursul slujbei au fost eliberați de un grup de copii mai mulți porumbei albi.
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei, a transmis un mesaj cu temă ecologică și a făcut apel la păstrarea naturii așa cum este ea. La final, au fost împărțite credincioșilor prezenți sticlele cu apă îmbuteliată care au fost sfințite de mitropolit.
”Nu vă îndoiți că apa este sfințită”, a spus mitropolitul.
Urmărește știrile Cluj24.ro pe Google News
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






