Connect with us

ADMINISTRAȚIE

FOTO. Rețeaua de ILUMINAT public, finalizată în Florești pe mai multe străzi și în satul Luna de Sus

Publicat


iluminat floresti5

Rețeaua nouă de iluminat public este deja funcțională pe mai multe străzi din Florești, dar și în Luna de Sus, a anunțat primarul Bogdan Pivariu.

Rețeaua de pe străzile Iazului, Iazul Morii este deja funcțională, Pe strada Pădurii și Dealul de Jos va deveni operațională după instalarea ultimului echipament de contorizare.

Rețeaua de ILUMINAT public, finalizată în Florești pe mai multe străzi și în Luna de Sus.

iluminat floresti1

Lucrarea a fost demarată în luna iunie a acestui an și a inclus extinderea cu 2,5 kilometri a rețelei de iluminat public, montarea a 84 de noi stâlpi și instalarea de lămpi eficiente energetic.

Lucrările de extindere a iluminatului public vor continua

iluminat floresti4

Etapele viitoare în cadrul programului de modernizare si extindere a iluminatului public vor continua odată cu demararea lucrărilor de modernizare a infrastructurii, prin mai multe proiecte depuse în vederea finanţării acestora din fonduri nerambursabile (PNRR – Anghel Saligny, MMAP – Administraţia Fondului pentru Mediu), care includ şi modernizarea reţelelor de iluminat public, astfel pe străzile:

Etapa I:

  • “Extindere reţele de utilităţi publice – apa, canalizare şi iluminat public stradal pentru proiectul “Modernizare străzi şi amenajări urbanistice prin extindere platformă drum, comuna Floreşti, judeţul Cluj””
    Străzile încluse în acest proiect sunt: D. Mocanu, Şesul de sus, Petuniei, Întreprinzătorilor, Terra, Cătanelor, Porii, Tineretului, Plopilor, Muzeul Apei
  • “Extindere reţele de utilităţi publice – apa, canalizare menajeră şi iluminat public stradal pentru proiectul “Modernizare prin asfaltare străzi locale în localitatea Floreşti, comuna Floreşti, judeţul Cluj”. Străzile incluse în acest proiect sunt : Narciselor 1 și Narciselor 2

Etapa II:

  • “Modernizarea sistemului de iluminat public în comuna Floreşti, judeţul Cluj – etapa II” – pentru achiziţionarea şi instalarea a 600 corpuri de iluminat LED, pe o lungime totală de 20.47 km. Străzi: Șesul de Sus, Uruşagului, D Tăuţan, Porii, Cătanelor, D. Mocanu, Ioan Rus, Cetăţii, Florilor, Teilor, Stejarului, Fagului, Salcamului, Cetatea Fetei, Sub Cetate, Muncitorilor, Poligonului, Abatorului, Tautiului, Valea Garboului, sat Luna de Sus.

Etapa III:

  • “Modernizarea sistemului de iluminat public în comuna Floreşti, judeţul Cluj- etapa III”. – pentru achiziţionarea şi instalarea a 290 lămpi LED, sistem de telemanagement, sistem de telegestiune.
    Strada Avram Iancu, sat Floreşti.

Pentru zonele care nu sunt cuprinse în proiectele depuse în vederea finanţării acestora din fonduri nerambursabile se vor aloca bani de la bugetul local, în funcție de necesități, a precizat primarul Floreștiului, Bogdan Pivariu.




Comenteaza

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Publicitate
Publicitate
Publicitate

Știri din Alba

Publicitate
Publicitate
Publicitate