EVENIMENT
Dosarul Mineriadei, restituit la Parchetul Militar pentru refacerea de la zero a urmăririi penale

Magistraţii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au decis definitiv, joi, restituirea la Parchetul Militar a dosarului Mineriadei din 1990, în care au fost trimişi în judecată fostul preşedinte Ion Iliescu, fostul premier Petre Roman şi fostul director SRI Virgil Măgureanu, pentru refacerea de la zero a urmăririi penale, după ce toate probele strânse de procurori au fost anulate.
Instanţa a respins toate contestaţiile
Instanţa supremă a respins joi toate contestaţiile depuse la dosar de Parchetul General şi părţile vătămare, fiind menţinută o decizie din 8 mai 2019 a unui judecător de cameră preliminară, prin care s-a constatat nelegalitatea rechizitoriului întocmit de procurorii militari şi s-a dispus excluderea tuturor probelor administrate în cursul urmăririi penale.
În mai 2019, judecătorul de cameră preliminară a admis cererile şi excepţiile invocate de inculpaţii din acest dosar, printre care şi fostul preşedinte Ion Iliescu, de partea responsabilă civilmente Ministerul Afacerilor Interne, precum şi excepţiile ridicate din oficiu de magistrat.
„Constată neregularitatea rechizitoriului nr. 47/P/2014 din 12 iunie 2017 al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia Parchetelor Militare, sub următoarele aspecte: sub aspectul nelegalităţii constând în lipsa dispoziţiei de începere a urmăririi penale pentru faptele pretins comise de inculpaţii Iliescu Ion, Roman Petre, Voiculescu Gelu Voican, Măgureanu Virgil şi Florescu Mugurel Cristian în perioada 11-12 iunie 1990; sub aspectul nelegalităţii urmăririi penale efectuate în cauză după redeschiderea urmăririi penale în ceea ce priveşte comiterea infracţiunii de crime împotriva umanităţii în varianta normativă a uciderii unor persoane (art. 439 alin. (1) lit. a); în ceea ce priveşte descrierea faptelor reţinute prin actul de sesizare în sarcina inculpaţilor, indicarea şi analiza mijloacelor de probă”, se arăta în decizia magistratului, menţinută joi de un alt complet de la ÎCCJ.
Instanţa a constatat nulitatea mai multor acte de urmărire penală
De asemenea, instanţa a constatat nulitatea mai multor acte de urmărire penală, respectiv rezoluţii ale Parchetului Militar, printre care şi cea din 9 iunie 2005, prin care s-a dispus începerea urmăririi penale faţă de Ion Iliescu.
„Dispune excluderea tuturor probelor administrate în cursul urmăririi penale. Restituie cauza la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia Parchetelor Militare”, se menţionează în decizia judecătorului.
Practic, prin această decizie, procurorii trebuie să refacă de la zero ancheta în acest dosar.
Ion Iliescu, Petre romane, Gelu Voican Voiculescu şi Virgil Măgureanu erau trimişi în judecată
Pe 13 iunie 2017, Parchetul Militar i-a trimis în judecată pe: Ion Iliescu, la data faptelor preşedinte al Consiliului Provizoriu de Uniune Naţională (CPUN) şi preşedinte al României; Petre Roman, fost prim-ministru; Gelu Voican Voiculescu, fost viceprim-ministru; Virgil Măgureanu, fost director al Serviciului Român de Informaţii; general (rez.) Mugurel Cristian Florescu, adjunct al procurorului general şi şef al Direcţiei Procuraturilor Militare.
De asemenea, au fost deferiţi justiţiei: amiral (rez.) Emil „Cico” Dumitrescu, la data faptelor membru al CPUN şi şef al Direcţiei Generale de Cultură, Presă şi Sport din cadrul Ministerului de Interne; Cazimir Ionescu, vicepreşedinte al CPUN; Adrian Sârbu, şef de cabinet şi consilier al prim-ministrului; Miron Cozma, preşedinte al Biroului Executiv al Ligii Sindicatelor Miniere Libere „Valea Jiului”; Matei Drella, lider de sindicat la Exploatarea Minieră Bărbăteni; Plăieş Cornel Burlec, ministru adjunct la Ministerul Minelor; general (rez.) Vasile Dobrinoiu, comandant al Şcolii Militare Superioare de Ofiţeri a Ministerului de Interne; colonel (rez.) Petre Peter, comandant al Unităţii Militare 0575 Măgurele aparţinând Ministerului de Interne; Alexandru Ghinescu, director al IMGB.
Procurorii militari susţineau că, în zilele de 11 şi 12 iunie 1990, autorităţile statului au hotărât să declanşeze un atac violent împotriva manifestanţilor aflaţi în Piaţa Universităţii din Bucureşti, care militau în principal pentru adoptarea punctului 8 al Proclamaţiei de la Timişoara şi îşi exprimau, în mod paşnic, opiniile politice, în contradicţie cu cele ale majorităţii care forma puterea politică la acel moment.
În acest atac ar fi fost implicate, în mod nelegal, forţe ale Ministerului de Interne, Ministerului Apărării Naţionale, SRI, precum şi peste 10.000 de mineri şi alţi muncitori din mai multe zone ale ţării.
Moartea mai multor persoane
Conform Parchetului Militar, atacul a fost pus în practică în dimineaţa zilei de 13 iunie 1990, având următoarele consecinţe: moartea prin împuşcare a 4 persoane, vătămarea integrităţii fizice sau psihice a unui număr total de 1.388 de persoane, privarea de dreptul fundamental la libertate, din motive de ordin politic, a unui număr total de 1.250 de persoane.
În cadrul acestei acţiuni, peste 200 de persoane au fost ridicate şi transportate la o unitate militară a Ministerului de Interne din localitatea Măgurele, unde au fost reţinute până în după-amiaza aceleiaşi zile, când au fost lăsate să plece, după o cercetare sumară.
Fostul preşedinte Ion Iliescu era acuzat de procurorii militari că el este cel care a dat ordinul pentru evacuarea în forţă a manifestanţilor din Piaţa Universităţii, inclusiv prin folosirea unor muncitori din marile întreprinderi din Bucureşti. AGERPRES
foto: Agerpres
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger


De Rusalii, angajații vor beneficia de o minivacanță. Aceștia vor avea trei zile libere la începutul lunii iunie. Rusaliile sunt sărbătorite la 50 de zile după Paște și marchează Pogorârea Sfântului Duh asupra apostolilor lui Hristos. În acest an, prima zi de Rusalii va fi prăznuită duminică, 8 iunie, iar a doua zi, luni, 9 iunie.
Pentru angajații din România, a doua zi de Rusalii (luni, 9 iunie) este declarată zi liberă legal prin lege, ceea ce înseamnă că aceștia vor putea să se bucure de un weekend prelungit, în perioada 7 – 9 iunie, scrie Alba24.
Rusalii 2025: Semnificația religioasă
Cunoscută și sub denumirea de „Cincizecime”, sărbătoarea Rusaliilor reprezintă unul dintre cele mai vechi și importante praznice creștine. Aceasta comemorează momentul în care Duhul Sfânt s-a pogorât asupra apostolilor lui Iisus Hristos, la 50 de zile după Înviere, eveniment care marchează, în mod simbolic, și întemeierea Bisericii creștine.
Potrivit tradiției biblice, după ce Duhul Sfânt s-a pogorât asupra lor, apostolii au început să vorbească în limbi diferite și să predice cuvântul lui Dumnezeu, răspândind astfel învățăturile creștine în întreaga lume.
Calendarul zilelor libere rămase în 2025
În anul 2025, românii vor beneficia de un total de 17 zile libere oferite de stat, datorită sărbătorilor legale. Dintre acestea, 13 zile libere vor fi în timpul săptămânii, în timp ce 4 zile libere vor cădea în weekend.
Iată lista completă a zilelor libere legale rămase pentru anul 2025:
– 1 iunie – Ziua Copilului (duminică)
– 8 iunie – Prima zi de Rusalii (duminică)
– 9 iunie – A doua zi de Rusalii (luni) – zi liberă legal
– 15 august – Adormirea Maicii Domnului (vineri) – zi liberă legal
– 30 noiembrie – Sfântul Andrei (duminică)
– 1 decembrie – Ziua Națională a României (luni) – zi liberă legal
– 25 decembrie – Prima zi de Crăciun (joi) – zi liberă legal
– 26 decembrie – A doua zi de Crăciun (vineri) – zi liberă legal
Ziua Copilului (1 iunie) cade într-o zi de duminică în 2025, suprapunându-se peste weekendul obișnuit.
CULTURA
A 5-a ediție a Cluj Folk Fest, gata de start! 14 concerte și un concurs național de talente și tabără folk

A 5-a ediție a Cluj Folk Fest de la Cluj-Napoca va avea loc în perioada 23-35 mai, urmând să aibă loc 14 concerte și un concurs național de talente și tabără folk.
Festivalul, ajuns la a cincea ediție, propune o serie de 14 concerte atractive cu artiști clujeni și din țară, nume consacrate ale folkului sau artiști cu un stil fusion.
”Alexandru Andries, White Mahala, Catalin Stepa, Cristi Dumitrascu si Planul B, Calendar, Cosmin Vaman si Alexandra Andrei, Sarmalele Reci, Tapinarii, Luna Amara, Nicu Zotta, Dan Vana, Vlad Parau sunt artiștii invitați să concerteze.
Pe lângă aceștia, vor urca pe scenă câștigătorii Concursului Național de Talente din 2024, așa cum Cluj Folk Fest a promis: Alma Lorena si The Arhivers!”, arată organizatorii.
Cluj Folk Fest este prezentat de artistul folk și realizatorul radio Cristi Dumitrașcu de la postul radio Rock FM.
Festivalul, la Colina Secret Garden
Festivalul va avea loc la Colina Secret Garden (Camping Colina), o locație superbă, la capătul cartierului Mănăștur, pe Drumul Sfântul Ioan, foarte potrivita pentru acest tip de festival dedicat tuturor vârstelor.
Organizatorii îi sfătuiesc pe participanți să ia transportul în comun spre festival, zona fiind foarte bine conectată dinspre toate zonele orașului: dinspre Mărăști și Gheorgheni cu liniile 6, 24, 25, dinspre gară și autogară cu liniile 9 și 101/102 de tramvai, dinspre Zorilor și Grigorescu cu liniile 43, 43 P, 43 B, dinspre Piața 1 mai cu linia 1, dinspre Zona industrială, Someșeni, Plevnei cu liniile 14, 52, 29, iar dinspre Florești cu linia metropolitană M21.
Puteți veni de asemenea cu bicicleta, trotineta sau cu taxi. Nu uitați de Vinerea Verde, călătorii beneficiind de transport gratuit vinerea în Cluj-Napoca și Florești.
Mai multe informații despre artiști pe: https://www.facebook.com/clujfolkfest
Accesul în camping va avea loc vineri, 23 mai, de la ora 17.00, iar sambata si duminica de la ora 12.00.
Concertele încep vineri, 23 mai de la ora 18.00, sambata, 24 mai de la ora 17.30 si duminica, 25 mai de la ora 18.00.
Concurs Național de Talente și Tabără Folk
De asemenea, pasionații de folk vor avea ocazia să participe și la un Concurs Național de Talente Cluj Folk Fest, în prima zi de festival, pe 23 mai, de la ora 16.00, in Piata Muzeului din Cluj-Napoca, concurs dotat cu premii în bani, în cadrul căruia vor lupta mai mulți concurenți pentru Trofeul Juriului și Trofeul Publicului. Marele câștigător va avea șansa să ofere un recital pe scena ediției Cluj Folk Fest 2026.
Ajuns la a patra ediție, concursul se adresează artiștilor la început de drum, pe care îi sprijinim prin organizarea unei Tabere Folk prin care să exploreze atât resurse creative, de compoziție, cât și alte aspecte ce țin de cariera artistică (management de proiecte, brandul personal, promovarea artistică etc).
Editia a 2-a a Tabărei Folk by Cluj Folk Fest are loc în 20-23 mai în Cluj-Napoca.
Înscrierile se pot face la link-ul: https://bit.ly/concurs2025
Alte activități
Festivalul mai propune diverse activități de tip camping, inclusiv sportive. Încurajăm publicul să vină cu mingi diverse, palete și alte echipamente pentru a practica sporturi de grădină, iar organizatorii vor pune de asemenea la dispoziție astfel de echipamente.
De asemenea, festivalul încurajează publicul să vină cu scaune de camping, izopren, pături.
Prețul biletelor
Bilete de o zi (90 lei) și abonamente (180 lei) pot fi achiziționate online prin intermediul platformei Ambilet.ro, accesând acest link: https://www.ambilet.ro/bilete/cluj-folk-fest-2025/
De asemenea bilete și abonamente se vor putea achiziționa și la intrare, cu preturile urmatoare: 250 lei abonamentul si 110 lei biletul de o zi. Atentia, la intrare plata se face doar cu numerar (cash).
Copiii cu vârsta de până la 12 ani au acces gratuit, iar cei care nu au împlinit vârsta de 14 ani au acces doar însoțiți de un adult plătitor de abonament sau bilet.
Persoanele cu dizabilități pot beneficia de intrare liberă doar pe baza unui act doveditor (copie după certificat care atestă gradul de dizabilitate). Pentru rezervare le rugăm sa ne contacteze la adresa de email: clujfolkfest@gmail.com.
Despre Cluj Folk Fest
Cluj Folk Fest este un festival înființat acum cinci ani cu scopul promovării acestui gen muzical și al artiștilor care cântă muzică live, dar și pentru promovarea de valori pozitive în comunitate cum ar fi apropierea de natură. Festivalul a găzduit până acum două ediții indoor cu 25 de concerte cu artiști naționali cunoscuți, doua open air cu 20 artiștiși a organizat trei ediții a Concursului Național de Talente.
EVENIMENT
FOTO. Mesaj antisemit în Cluj-Napoca. Poliția face verificări pentru identificarea autorului

Un mesaj antisemit a fost scris, marți seara, pe o clădire din centrul municipiului Cluj-Napoca, Poliția declanșând verificări pentru identificarea și tragerea la răspundere a autorului.
Potrivit informațiilor Cluj24, mesajul ”Jos jidani” a fost scris pe peretele localului ”Let’s coffee”, de pe str. Constantin Daicoviciu, care este vizavi de decanatul Facultății de Construcții a UTCN.
La prima vedere, mesajul pare că a fost scris de o persoană certată cu gramatica.
Poliția Cluj a fost sesizată în acest caz și a declanșat verificări în zonă, urmând să fie vizionate imaginile de pe camerele de supraveghere.

Pompierii din cadrul Detașamentului Dej au intervenit, marți seara, în comuna Buza, pentru a asista un bărbat care și-a prins un picior într-un utilaj agricol, și anume un motocultor.
”Bărbatul în vârstă de 42 de ani a fost extras în siguranță, este conștient și cooperant și va fi transportat la spital de o ambulanță SAJ.
La misiune iau parte echipajele de la Punctul de Lucru Mociu”, au spus pompierii de la ISU Cluj.