EVENIMENT
Directorul Casei de Pensii Cluj: Sunt părinți care au cumpărat vechime în muncă pentru copii. Câte contracte sunt în județ

La Cluj există situații în care părinții au cumpărat vechime în muncă pentru copiii plecați din țară. Sunt bani bine investiți, având în vedere că vechimea se poate cumpăra de la vârstă de 18 ani, însă aceste contracte de asigurări sociale presupun costuri mari, pe care și le permit doar cei cu „dare de mână”.
Începând din luna septembrie a acestui an, Legea 360 a vent cu noi condiții pentru cei care doresc să cumpere vechime în muncă.
Directorul Casei de Pensii Cluj: Sunt părinți care au cumpărat vechime în muncă pentru copii. Câte contracte sunt în județ
„Cumpărarea de vechime în muncă” presupune, practic, încheierea unui contract de asigurări sociale.
”Contractul de asigurări sociale este un contract facultativ încheiat cu Casa de Pensii, de oricine dorește, în vederea completării venitului asigurat.
El a fost reglementat încă de pe Legea 19 din 2001. Înainte de ianuare 2018, vechimea dobândită ca urmare a încheierii acestui contract era folosită la orice categorie de pensie. Era stagiu de cotizare, indiferent de categoria de pensie pe care o solicita titularul”, a declarat pentru Cluj24.ro directorul Casei de Pensii Cluj, Mariana Nicoleta Sălciuan.
Citește și: Condițiile pentru pensia ANTICIPATĂ, potrivit noii legi. Directorul Casei de Pensii Cluj: Sunt mult mai “blânde”
Începând cu ianuarie 2018, odată cu modificarea Codului Fiscal, însă, vechimea realizată ca urmare a încheierii unui contract de asigurare se folosește exclusiv la pensie pentru limită de vârstă.
”Acesta este motivul pentru care, în cazul pensiei anticipate, pentru cel care are un contract de asigurare socială încheiat după data de 1 ianuarie 2018, acea perioadă nu constituie stagiu de cotizare contributiv.
Dar pot să existe persoane care să aibă încheiat contract de asigurare anterior datei de 1 ianuarie 2018, înainte de modificarea legislativă, care constituie stagiu de cotizare contributiv pentru pensie anticipată. De asemenea pentru pensie de invaliditate, în situația în care este contractul încheiat anterior datei de 1 ianuarie 2018”, a precizat Mariana Nicoleta Sălciuan.
Vechime în muncă se poate cumpăra de la vârsta de 18 ani
Sunt situații la Cluj în care părinți care au copii plecați în alte țări au cumpărat vechime în muncă pentru aceștia
„Părinții erau mai interesați să aibă copilul o vechime. Măcar la limită de vârstă să aibă o pensie, fiind singurul copil al lor. De aceea au vrut să aibă încheiat un contract de asigurare, să cumpere vechime, să aibă vechime pe viitor, pentru a putea să aibă un beneficiu la limită de vârstă”, a spus directorul Casei de Pensii Cluj.
Dar numărul celor care au încheiat contracte pentru copiii lor nu este mare și, în general, nu sunt foarte multe persoane care au cumpărat vechime în muncă la Cluj.
Vezi și Când intră pensia în octombrie
Până acum au încheiat astfel de contracte puțin peste 680 de persoane și asta pentru că suma e foarte mare.
Aceasta reprezintă, practic, 25% din minimul brut pe țară pe lună, iar o persoană fără venituri, care ar avea nevoie, nu și-o permite.
„De regulă, cine își cumpăra vechime pe veche Ordonanță 163, erau cetățenii români care erau plecați din țară, aveau stagiu de cotizare aici și nu făceau, cu toate vechimile adunate, 15 ani. Și atunci ei optau pentru varianta de a-și cumpăra un an, doi, trei sau cinci.
Sau au fost situații în care, cu toată vechimea, nu făceau stagiu complet de cotizare și își mai cumpărau o lună, sau mai multe, sau un an, în funcție de cât era nevoie să facă stagiu complet de cotizare pentru a beneficia de o categorie de pensie, în speță de pensie de limită de vârstă”, a declarat Mariana Nicoleta Sălciuan.
Dar cele mai întâlnite situații au fost ale celor care aveau reducere pe grupe de muncă și nu făceau stagiul complet de cotizare.
Condițiile pentru a cumpăra vechime în muncă conform noii legi
Posibilitatea de a cumpăra vechime în muncă a fost reglememntată de Ordonanța 163.
Aceasta, a explicat directorul Casei de Pensii Cluj, și-a încetat aplicabilitatea la data de 31 august 2024, iar acest lucru s-a întâmplat pentru că a intrat în vigore Legea 360, care are prevăzut în cuprinsul ei posibilitatea cumpărării de vechime.
”Conform noii legi, poți să închei contract de asigurare și pe viitor, dar există niște condiții.
Vechimea se poate cumpăra pe o perioadă de maxim șase ani, iar suma minimă care trebuie înscrisă în contractul de asigurare este salariul minim brut pe țară ganatat în plată pentru luna și anul în care se încheie contractul de asigurare”, a explicat directorul Casei de Pensii Cluj.
Plata se poate face în tranșe lunare sau într-o singură tranșă direct la caseria Casei de Pensii Cluj sau prin virament, în contul instituției deschis la Trezorerie.
Persoana care încheie contractul de asigurare trebuie să îndeplinească și următoarele condiții:
- să nu aibă vârsta standard de pensionare
- perioada pentru care cumpără vechimea să nu se suprapună cu o altă perioadă în care a avut un contract de muncă sau un raport de serviciu, indiferent dacă era în România sau într-o altă țară cu care România are încheiate convenții de reciprocitate a stagiilor de cotizare
- dacă avea PFA – pentru că sunt situații în care, fiind persoana fizică autorizată, în funcție de legislație și de veniturile realizate, persoana era obligată să-și plătească contribuția de asigurări sociale de stat.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger


Peste 200 de copii au animat terenurile Academiei de Fotbal Viitorul Cluj, aducând efervescența caracteristică jocului în echipă, fair-play și bucuria de a fi împreună, la competiția „Cupa Iulius la fotbal”, un campionat dedicat echipelor de tineri fotbaliști.
Întrecerea sportivă a fost organizată de Iulius Mall Cluj în colaborare cu Academia de Fotbal Viitorul Cluj și s-a desfășurat în 5 aprilie 2025.
„Cupa Iulius la fotbal” a reunit peste 200 de elevi pe terenul de sport
Provocarea de a participa la „Cupa Iulius la fotbal” a fost acceptată de 210 elevi, care și-au creat amintiri unice. Evenimentul a avut loc weekend-ul trecut, 5 aprilie, și a fost o întrecere în care momentele memorabile și meciurile trăite cu intensitate au stârnit dorința de a duce mai departe spiritul competiției. Fiecare meci ne-a ținut cu sufletul la gură, iar emoțiile au atins cote maxime.
Cele 21 de echipe participante au fost formate din 5 jucători și un portar, iar din fiecare echipă a făcut parte cel puțin o fată. În cadrul competiției au jucat elevi din toate ciclurile școlare, începând cu clasa a III-a până la gimnaziu.
„Suntem extrem de mulțumiți de entuziasmul cu care copiii au participat la această competiție. Investiția în sănătatea și dezvoltarea armonioasă a tinerei generații reprezintă o prioritate pentru noi. Prin astfel de evenimente, dorim să le oferim copiilor oportunitatea de a descoperi bucuria mișcării și beneficiile unui stil de viață activ, precum și atragerea fetelor în practicarea acestui sport. Mulțumim tuturor participanților, părinților, profesorilor și susținătorilor care au făcut posibilă această frumoasă inițiativă.
Privim cu optimism spre viitoarele ediții ale «Cupei Iulius la Fotbal» și spre impactul pozitiv pe care astfel de evenimente îl au în comunitatea noastră”, a declarat, Andra Zavaleanu, Business Development Manager la Academia de Fotbal Viitorul Cluj.
Premii pentru elevi
Primele trei echipe clasate au primit premii speciale, iar fiecare jucător înscris a fost recompensat cu o medalie și o lună de acces gratuit în cadrul platformei educative eduboom.ro.
„Cupa Iulius la fotbal” a fost organizată de Iulius Mall Cluj și Academia de Fotbal Viitorul Cluj, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Cluj și eduboom.ro.

Un accident de circulație a avut loc marți noaptea pe calea Mănăștur.
Accidentul s-a patrecut în zona Platinia Shopping Center. Din primele informații, două autovehicule s-au ciocnit și nu au fost raportate victime.
Revenim cu amănunte
EVENIMENT
PENSIILE, alocațiile pentru copii și alte indemnizații vor ajunge la beneficiari înainte de PAȘTI

Pensiile, alocațiile pentru copii, indemnizațiile și toate celelalte drepturi sociale ajung la beneficiari înainte de Sărbătorile Pascale.
Anunțul a fost făcut de reprezentanții Ministerului Muncii. Toate plățile sociale vor fi făcute mai devreme, astfel încât românii să poată folosi acești bani pentru sărbători.
Pensiile, alocațiile pentru copii și alte indemnizații vor fi plătite mai devreme în aprilie
Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială va face plata prestațiilor și beneficiilor sociale astfel:
Pentru cei care primesc banii în cont bancar: sumele vor fi virate între 14 și 16 aprilie 2025
Pentru cei care primesc banii prin Poșta Română: 11 aprilie 2025 – sumele vor fi virate către Poșta Română de către Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială
Până pe 17 aprilie 2025, toți beneficiarii vor primi banii acasă
Vor fi plătite anticipat:
- Alocația de stat pentru copii
- Indemnizația de creștere a copilului
- Stimulentul de inserție
- Drepturile persoanelor cu dizabilități
- Alocația lunară de hrană pentru persoane cu HIV/SIDA
- Alocația de plasament
- Indemnizația lunară de hrană pentru bolnavii de TBC
- Ajutorul pentru susținerea familiei (VMI)
- Ajutorul de incluziune (VMI)
- Alte drepturi
Casa Națională de Pensii Publice va face plata pensiilor astfel:
- În cont bancar: 11 aprilie 2025
- Prin Poșta Română: începând cu 1 aprilie 2025
- Pentru pensionarii din străinătate (Citi Bank): 17 aprilie 2025
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă va face plata prestațiilor între 15–17 aprilie, plata ajutorului de șomaj va ajunge la beneficiari.
ECONOMIE
FOTO. Un nou magazin Petry a fost deschis în Florești, pe strada Cetății. Primii clienți au beneficiat de promoții și cadouri

Un nou magazin Petry a fost deschis marți în Florești, pe strada Cetății.
Compania anunță și oferte speciale de Paște.
Un nou magazin Petry s-a deschis în Florești
De 11 ani Petry se află pe piața din Cluj, magazinul din Florești fiind cel de-al șaptelea deschis în zonă.
În Târgu Mureș, acolo unde se află sediul principal al companiei, funcționează din anii de după Revoluție, 11 magazine, dar produsele Petry sunt furnizate regulat și în Harghita, Târgu Secuiesc, Miercurea Ciuc, Toplița sau Luduș, iar pentru luna mai a acestui an se pregătește o nouă lansare în municipiul Turda.
Cine a cumpărat o dată de la Petry știe deja că produsele sunt întotdeauna de calitate, proaspete, oferite și prezentate elegant, magazinele sunt spațioase, iar personalul extem de amabil.
Rețete tradiționale moștenite de la bunici și străbunici
La deschidere a participat și coproprietara brandului, Julia Petry care a declarat că, deși sunt la a opta generație de măcelari, tranșatori, mezelari, calitatea produselor, respectul pentru ceea ce mâncăm în general și pentru fiecare client în particular, este cea mai importantă preocupare a echipei pe care o coordonează.
”Noi lucrăm pe baza unor rețete tradiționale moștenite de la bunici și străbunici. Străbunicul meu, de exemplu, care era mezelar, a învățat meserie în Germania și de acolo a adus o carte de rețete, pe baza căreia lucrăm și în ziua de astăzi. Pe de altă parte, am introdus și rețete noi, care sunt cerute de clienții noștri. Pentru produsele crud-uscate, cum ar fi bresaola, piept de rață uscat sau ceafă uscată, am fost în Italia, am învățat procesul de preparare, apoi am adus rețetele în țară și le-am introdus în oferta noastră”, a declarat Julia Petry.
Oferte speciale de Paște
De sărbători, directorul companiei recomandă drobul, un produs de care cei de la Patry sunt foarte mândri și pentru care au primit nenumărate recenzii pozitive din partea clienților, dar și o șuncă specială care va fi vândută împreună cu o rețetă de preparare foarte simplă: se fierbe împreună cu câteva condimente speciale, se răcește, pune la frigider, iar în diminețile de Paști se feliază și se servește, alături de alte preparate.
Compania Petry este și unul dintre sponsorii permanenți ai Asociației “O masă caldă” din Cluj, care gătește zilnic peste 200 de porții de mâncare pentru oamenii săraci din Cluj-Napoca.