ACTUALITATE
Dimex 2000, cel mai harnic constructor de autostrăzi în iulie, cu lucrările la Drumul Expres DN1-A3 din județul Cluj
Constructorul bistrițean Dimex 2000 a dominat, în iulie, topul constructorilor de autostrăzi din România, după progresul la Drumul Expres DN1-A3, din Cluj, raportat după mai multe luni.
Dimex 2000, liderul asocierii care lucrează la Drumul Expres care va face conexiunea dintre Autostrada Transilania și drumul național în zona Tureni, se clasează pe primul loc în topul constructorilor de șosele de mare viteză din România, în luna iulie, scrie Economica.net.
DEx Tureni a ajuns la stadiul fizic de 45%
Lucrările au ajuns la stadiul fizic de 45% în iulie, de la 14,15% în aprilie. Așadar, progresul de peste 30 puncte procentuale a fost înregistrat pe parcursul a mai multor luni.
Lucrările continuă la drumul expres care va face legătura între DN1 și A3 pe la Tureni. S-a lucrat toată vara, inclusiv pe caniculă, iar stadiul fizic al lucrărilor a ajuns pe peste 45%.
Valoare contractului se ridică la peste 562,6 milioane de lei fără TVA, iar durata de execuție a lucrărilor este de 18 luni. Ordinul de începe a lucrărilor a fost semnat în urmă cu un an, la 21 august.
UMB avansează cu lucrările pe Autostrada Transilvania
Și UMB a realizat un progres notabil de 5,2 puncte procentuale pe lotul Zimbor – Poarta Sălajului din Autostrada Transilvania (A3), care a ajuns la un stadiu al lucrărilor de peste 51%, potrivit sursei citate.
Tot pe A3, UMB a realizat un progres de 0,47% în iulie pe lotul Nădășelu-Zimbor, ajuns la stadiul fizic de 74,35%.
Progrese slabe în ultimele luni pe Autostrada Transilvania
Pe Nădășelu – Zimbor – Poarta Sălajului, UMB a înregistrat progrese slabe în ultimele luni, fapt remarcat de Asociația Pro Infrasstructură, într-o postare de lunile trecute.
„Amintirile ne chinuiesc, amintirile ne răscolesc… pe Autostrada Transilvania. Ne gândim cu jind la vremurile demult apuse, din 2021 și început de 2022, când cei de la UMB mutau, la propriu, dealurile transilvănene de pe A3 Nădășelu-Zimbor-Poarta Sălajului.
Din acea mobilizare exemplară a rămas doar o palidă umbră, antreprenorul fiind concentrat pe A7 Buzău-Focșani, așa cum bine știți. Prin 2021 visam să circulăm în 2023, cel târziu în 2024. Dar acum ne luăm adio inclusiv de la 2025, sperând să ne încadrăm în jalonul PNRR, 2026.
Termen extins pentru a treia oară
Argumentele sunt simple și evidente. CNAIR a extins, a treia oară dacă am numărat noi bine, termenele de finalizare în 28.07.2026 pentru Nădășelu-Zimbor, respectiv 14.12.2026 pe Zimbor-Poarta Sălajului, conform ultimului grafic de execuție aprobat și raportat public.
De ce le-a extins? Pe scurt, fiindcă nu și-a făcut treaba. Licitația pentru viaductele suplimentare pe traseul modificat de alunecările de teren s-a finalizat cu vreo doi ani de întârziere, acordul de mediu s-a revizuit în pas de melc, suprafețele forestiere nu sunt eliberate în totalitate, iar nodul Românași de la capătul din nord nu are încă un constructor.
Chiar și în aceste condiții, lotul Zimbor-Poarta Sălajului ar putea fi deschis în 2025 dacă oficialii CNAIR închid în următoarele luni licitația nodului Românași fără de care tronsonul este muzeu. Și, evident, dacă cei de la UMB decid să își apere blazonul și aduc niște forțe suplimentare ca să dea gata autostrada. În caz contrar, toate șansele să intre în 2026 în al 7-lea an de contract! (…)”, au transmis pe Facebook reprezentanții Asociației Pro Infrastructură.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger






