EVENIMENT
OFICIAL: Numărul cazurilor CONFIRMATE cu coronavirus a ajuns la 260. Raportul din 18 martie, ora 18,00

La ora 18.00 se înregistrau în România 260 de cazuri de infectare cu COVID-19.
Alte 14 noi cazuri de Coronavirus au fost confirmate de la situația constatată la ora 10.00.
Totodată, se confirmă faptul că 19 persoane infectate s-au vindecat.
De la ultima informare, au fost confirmate 14 cazuri noi, după cum urmează: 7 în București, 3 în Brașov, 2 în Constanța, câte unul în Maramureș și Dolj.
Toate persoanele nou confirmate pozitiv la COVID-19 sunt fie contacți ale unor cazuri pozitive, fie persoane aflate în carantină. Pacienții nou confirmați au vârsta cuprinsă între 2 ani și 57 de ani.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 3.510 persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 26.545 persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.670 de teste. Dintre acestea, 4.410 au fost cu rezultat negativ, adică persoanele de la care au fost prelevate mostrele analizate nu sunt infectate cu COVID-19. Testele au fost prelucrate în 8 unități sanitare din București, Cluj-Napoca, Timișoara, Craiova, Iași și Constanța, inclusiv la Institutul Cantacuzino.
În stocul unităților sanitare care realizează diagnosticarea se află în acest moment 3.746 teste de diagnosticare moleculară (Real Time PCR). Menționăm că SC Unifarm SA achiziționează și distribuie în permanență către unitățile sanitare, pe bază de comandă, teste de diagnostic.
Până în prezent, prin structurile abilitate ale MAI au fost întocmite 51 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.
De asemenea, inspectorii sanitari din cadrul direcțiilor de sănătate publică au aplicat amenzi în valoare de 1.835.000 lei unui număr de 120 persoane pentru nerespectarea măsurii autoizolării.
Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:
CLUJUL PENTRU TOȚI - Ai o propunere pentru un Cluj mai bun? Ai o problemă în zonele în care îţi trăieşti viaţa? Semnalează-ne-o! Trimite mesajul tău pe email prin ACEST FORMULAR, Whatsapp sau pe Facebook messenger

EVENIMENT
Marșul Pride de la Cluj, organizat în luna iunie. Comunitatea LGBTQ+, în stradă pentru a-și face “vocea auzită”

“Acum e momentul! Iubirea nu se negociază. Drepturile nu mai pot fi amânate”, anunță reprezentanții comunității LGBTQ+, care vor organiza la Cluj-Napoca marșul Pride.
Aceștia spun că merităm aceleași drepturi ca oricine altcineva, inclusiv dreptul la familie.
Marșul Pride de la Cluj, organizat în luna iunie
“În timp ce vocile urii răsună din ce în ce mai puternic, noi trebuie să fim și mai vocali, mai vizibili și mai autentici. Nu mai avem luxul de a sta pe margine. E momentul să ieșim în față, să ne facem auziți și să spunem răspicat că drepturile noastre nu sunt negociabile. E timpul să fim vizibili. Curajoși. Împreună”, arată membrii comunității LGBTQ+.
Astfel, festivalul Cluj Pride va avea loc între 9 și 15 iunie, practic o săptămână de evenimente care celebrează cultura, diversitatea și reziliența acestei comunități. Marșul Pride va avea loc pe data de 14 iunie, în centrul Clujului.
“Nu ne mai ascundem”
Reprezentanții comunității LGBTQ+ spun că este momentul să nu se mai ascundă.
“Nu mai acceptăm rușinea impusă. Nu mai acceptăm să fim reduși la tăcere, tratați ca un risc electoral, o temă sensibilă sau un inconvenient politic.
Suntem oameni. Suntem parte din România.
Plătim taxe, muncim, iubim, ne trăim viețile cum știm mai bine, cu speranța că avem și noi un loc la noi în țară. Merităm aceleași drepturi ca oricine altcineva. Dreptul la familie. La nediscriminare. La siguranță. La o viață trăită cu demnitate și fără frică”, au mai arătat organizatorii, care îi cheamă pe clujeni alături de ei în semn de solidaritate.
EVENIMENT
Jazz in the Park aduce o mostră de festival în Piața Muzeului din Cluj-Napoca: concert JazzyBIT LIVE, la cafeaua de dimineață

Publicul din Cluj este invitat la un moment muzical special marți dimineața, 20 mai, începând cu ora 09:00, la Olivo Coffee Culture, în Piața Muzeului.
Trupa românească JazzyBIT va susține un concert live cu acces liber, de 30 de minute, într-un cadru intim, chiar înainte de începerea zilei de lucru. Evenimentul este o avanpremieră a concertelor pe care trupa le va susține în cadrul Jazz in the Park Festival 2025, în perioada 6–8 iunie, în Parcul Etnografic din Cluj-Napoca.
Zilele acestea, membrii trupei JazzyBIT s-au reunit în Cluj cu celebrul pianist cubanez Omar Sosa, în cadrul pregătirilor pentru unul dintre cele mai speciale proiecte muzicale ale festivalului.
JazzyBIT – Prima rezidență muzicală Jazz in the Park
Ediția 2025 marchează o premieră: prima rezidență artistică din istoria Jazz in the Park, semnată de trupa JazzyBIT. Colaborarea celebrează 13 ani de activitate JazzyBIT, 13 ani de festival, și constă în trei concerte inedite, gândite special pentru această ediție:
- Sâmbătă, 8 iunie – JazzyBIT x DJ K-Lu: un concert energic, care combină groove-ul trupei cu beat-urile lui DJ K-Lu.
- Duminică, 9 iunie – JazzyBIT & Omar Sosa: concertul central al rezidenței, construit în parteneriat cu unul dintre cei mai apreciați pianiști de jazz din lume, Omar Sosa, nominalizat de șase ori la premiile Grammy. Acestuia i se vor alătura și alți invitați surpriză.
- Jam session surpriză – într-una din zile, scena va găzdui un moment de improvizație spontană, cu invitați speciali și artiști din festival.
Povestea dintre JazzyBIT și Omar Sosa durează de aproape un deceniu și este construită pe prietenie, admirație reciprocă și dorința comună de a inova.
Jazz in the Park 2025: primul festival al verii
Pentru prima dată, Jazz in the Park deschide vara, între 6 și 8 iunie, în Parcul Etnografic „Romulus Vuia” din Cluj-Napoca. Lineup-ul reunește nume importante din scena internațională de jazz: Ibrahim Maalouf, Kokoroko, Biréli Lagrène, Nneka, Delvon Lamarr Organ Trio, Sandra Sangiao și mulți alții.
Jazz in the Park este a daytime festival – un eveniment care se trăiește în ritmul zilei, cu muzică live, natură, relaxare și activități pentru toate vârstele. Nu este doar despre concerte, ci despre tihnă, explorare și bucuria de a fi împreună.
Accesul la concertul de la Olivo Coffee Culture este liber. Mai multe detalii despre festival, lineup și bilete, AICI.
EVENIMENT
Dragoș Damian, CEO Terapia: Nicușor Dan, salut Decrețelule din Făgăraș, felicitări și Hai România!

Dragoș Damian, CEO Terapia Cluj, l-a felicitat pe președintele ales al României, Nicușor Dan, dar i-a transmis, în același timp, și un mesaj.
”Nicușor Dan, salut Decrețelule din Făgăraș, felicitări și Hai România!
Cred că știi asta, oamenii harnici de la noi se scoală mâine și poimâine și în fiecare altă zi la ora 5, 6, 7, 8, 9 dimineața și se duc la lucru în fabrici, uzine și combinate, în șantiere, în ferme agricole, în scoli, licee și universități, în spitale și farmacii, în administrație, în servicii publice, în ordine și apărare, în comerț, în transporturi, în comunicații, în media, oriunde altundeva o mai fi nevoie de oameni harnici – și aduc valoare adăugată pentru România.
Despre ei este vorba, ei te-au votat, ei nu te-au votat, dat toți își spun speranțele în tine, ai grijă de ei! Hai România!”, a transmis Dragoș Damian.
EVENIMENT
”Sfinții de gheață” din calendarul romano-catolic. Vin ”Orbanul” și ”Medardul”. Frig și ploi în luna mai în Transilvania.

Tradiția ”sfinților de gheață”, pentru că este o poveste din popor, cum se spune, este recunoscută și în alte țări, în special din vestul Europei, precum Germania sau Austria. Este caracterizată de frig, ploi și, mai ales de posibilitatea producerii de îngheț la sol. Așa că, majoritatea locuitorilor din Transilvania au auzit de ”sfinții de gheață”. Mai mult, este și o perioadă care împarte semănatul de primăvară în două pentru că unele plante nu rezistă acestei perioade.
În unii ani, în luna mai, între 11 și 25, se comemorează, în calendarul romano-catolic și calvinist, șase sfinți, primii cinci între 11 și 15 mai, iar ultimul în data de 25, o comemorare a episcopilor și martirilor catolici.
Este posibil ca perioada de instabilitate a vremii, cu fenomene extreme să se mențină până spre sfârșitul lunii mai, atunci când se sărbătorește Sfântul Orban. În popor i se spune ”Orbanul” și se referă la un papă care a murit în anul 230. Acest sfânt poate aduce ultimul îngheţ, după care vremea se încălzeşte şi vară își arată adevăratele puteri.
Majoritatea credincioşilor romano-catolici și reformați, în special maghiarii, cunosc povestea acestor sfinți din familie. Își aduc aminte că bunicii lor erau resemnați în fața intemperiilor și frigului, cum nu puneau la păstrare hainele groase în dulapuri sau ghetele ”la locul lor”, cum se spune, până mai aproape de vara calendaristică.
Îngheț la pomi
”Orbanul”, sărbătorit pe data de 25 mai, încheie o perioadă plină de emoții în ceeace privește vremea, în special pentru agricultori. Și pomii fructiferi pot fi afectațide această perioadă rece, cea mai rezistentă cultură fiind cea de măr și prun, motiv pentru care sunt cele mai întâlnite în zona Transilvaniei. Una dintre explicații ar fi că legarea fructelor se realizează în condiții de temperatură cuprinsă între 12 si 20 grade Celsius.
Cum să ții cont de ”Orban”
Eny Boldizsar locuiește într-un sat din comuna Vlaha, situat la 30 de kilometri de Cluj-Napoca, înspre zona de munte a județului.
Ea ne-a povestit că datorită acestor sfinți, mai demult, nimeni din sat nu punea în pământ fasolea și castraveții înainte de data de 25 mai, bătrânii considerând că munca de până atunci devenea inutilă. Așa că dacă voiai să ai fasole și castraveți de pus la murat, trebuia să îi plantezi la sfârșitul lunii mai.
Dacă scăpăm deîngheț în acestă lună, mai avem de trecut un hop. În 8 iunie, ne spune Eny, este trecut în aceleași calendare Sfântul Medard.
În tradiția populară se spune că dacă plouă în această zi, va ploua încontinuu timp de două săptămâni. Dar,există și o variantă optimistă! Dacă e soare și nu sunt nori, atunci putem să stăm liniștiți, a venit vara cu siguranță!
Cristina Pintilie-Șendrea